Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Oko vašeho fotoaparátu – jak pracovat s objektivem a udržovat ho

Pevná skla či zoom
   Řada fotografů řeší dilema, zda nakoupit objektivy s pevným ohniskem (tzv. pevná skla) či zoom objektivy. Není pochyb o tom, že výrazně menší počet pohyblivých optických členů v objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností jsou body pro kvalitu jeho kresby. Není ale též pochyb o tom, že reportážní pohotovost zoomu (možnost rychle měnit výřez scény beze změny polohy a tím beze změny perspektivy) je na scéně velmi užitečná. Co tedy s tím? Při dnešní kvalitě návrhu a výroby není paradoxně impulsem pro nákup objektivů s pevným ohniskem kvalita kresby. Dominantním důvodem k nákupu není ani rychlost a kvalita ostření. Stejně jako zoom objektivy tak i pevné objektivy mají často běžné ostření - ultrazvukové zdaleka není pravidlem. Přesnost ostření je věcí soustavy tělo DSLR/objektiv, a proto ani pevným objektivům se problémy nemusí vyhýbat.

   Proč tedy pevná skla? Důvody jsou tři - hloubka ostrosti a zejména světelnost. Právě objektivy s pevným ohniskem jednoznačně vedou ve světelnosti. Zatímco zoom objektivy mají v nejlepším případě světelnost f/2.8 a spíše je pravidlem f/3.5 - f/4, u pevných ohnisek není výjimkou světelnost f/1.8 a existují i objektivy se světelností f/1.2! Přičemž zvýšení světelnosti z f/4 na f/1.4 znamená osminásobné množství dopraveného světla na senzor , a tudíž možnost osminásobného zkrácení expozičního času! Fixní objektivy dosahují díky své světelnosti i mnohem menší hloubky ostrosti. Všude tam, kde je extrémně malá hloubka ostrosti žádoucí, je tedy pevné ohnisko nezbytné. 
 
Hloubka ostrosti versus volba objektivu
   Hloubka ostrosti snímku je ovlivněna třemi veličinami - snímací vzdáleností od zaostřeného objektu, použitým ohniskem a clonou. Zvyšování clonového čísla hloubku ostrosti zvyšuje, prodlužování ohniska naopak snižuje. Pokud tedy plánujete pracovat s hloubkou ostrosti, výběr objektivu - zejména jeho světelnost - je třeba podřídit tomuto požadavku. Při potřebě malé hloubky ostrosti (často se tím lze zbavit nevzhledného pozadí) je nutné maximálně otevřít clonu a volit delší ohniska - nad cca 70 mm při světelnosti f/2.8, u horších světelností ještě delší. Naopak při potřebě velké hloubky ostrosti se uplatní širokoúhlé objektivy (35 mm a méně) a vyšší clonová čísla, přičemž přiclonit třeba na f/11 umí každý objektiv.

  Některé objektivy mají na svém těle stupnici hloubky ostrosti, kde lze pro nastavenou clonu, zaostřenou vzdálenost a ohnisko hrubě odečíst hloubku ostrosti. Pravdou ale je, že tento odečet je velmi nepřesný, a zejména u zoomů s větším rozsahem ohnisek téměř nerealizovatelný. Proto od těchto stupnic řada výrobců upouští, i když mohou pomoci se alespoň hrubě zorientovat.

Údržba objektivů
   Jediné, co objektiv potřebuje, je udržet v čistotě vstupní a výstupní čočku a zabránit masivnímu znečištění prachem, vlhkostí či vodou. Nejlepší je objektivy vůbec neznečistit, protože čištěním se mohou poškrábat či zcela odstranit jemné antireflexní vrstvy napařené na povrchu čoček. Proto lze jen doporučit používání ochranného UV filtru na přední čočku. Samotný UV efekt je nepotřebný (každá DSLR má UV filtr v sobě), ale je to vynikající mechanická ochrana. UV filtr sice může zhoršit reflexe v protisvětle (ostatní optické efekty filtru jsou zcela zanedbatelné), ale v případě poškození lze filtr levně a snadno vyměnit.

   Přední čočka/filtr je nejčastěji vystavena okolí, a tak nejvíce trpí. Naštěstí ale drobné předměty na čočce jsou natolik mimo hloubku ostrosti, že nejsou na fotografii vůbec vidět. Proto to s čištěním nijak nepřehánějte. Nejhorší jsou mastné fleky (opalovací krémy z rukou), které mají na kresbu silně změkčující efekt. Pokud jdou nečistoty odfouknout balónkem (neměl by chybět v žádné fotobrašně) není třeba dělat více. Fleky od prstů či jiné nečistoty lze nejsnáze očistit jednorázovými čistícími papírky, které na rozdíl od hadříků jsou vždy nové a čisté. Masivní znečištění pomůže odstranit čistící roztok na optiku, který je k dostání v každém fotoobchodě.

   Tělo objektivu je nejlepší ofouknout, omést či otřít vlhkým hadříkem. Jedná se více méně jen o estetickou záležitost, masivní znečištění však může pohyblivými částmi (ostřící kroužek, zoom kroužek, přepínače atp.) vniknout do nitra objektivu. Znečištění je tedy lepší čas od času preventivně odstranit. Zadní (výstupní) čočka objektivu a elektrické kontakty nemohou sice být chráněny filtrem, ale zase nemají žádný důvod se znečistit. Při rozumné a rychlé výměně objektivů a důsledném používání krytky hrozí maximálně prach, který lze snadno odfouknout. Při výjimečných případech je možné postupovat jako u přední čočky.

   Dnešní moderní a léty prověřené objektivy nejsou žádné křehotinky. Při běžném zacházení nemají žádný důvod k poškození a čištění potřebují jen čas od času. Čeho je třeba se ale obávat, je slaná mořská voda či vodní tříšť (lodě, jachty, čluny, vlny, příboj atp.). Slaná voda je velmi agresivní a zejména vodní tříšť má schopnost prosolit vše. Braňte tedy nejen objektiv ale celou fotovýbavu proti mořské vodě jak jen to jde.

KV-Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení