Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Odčervování štěňat a dospělých psů

 Odčervování je velmi důležité pro zdravý vývoj štěněte i dospělého psa. Mezi zdravým zvířetem a parazitem je nastolena rovnováha tak, aby parazit svého hostitele využíval, ale nezahubil. Parazit zabíjející svého hostitele, je sám zabit a takový druh parazita je předurčen k vyhynutí, je slepou vývojovou linií. Pokud je tato rovnováha v soužití parazita a hostitele narušena nemocí hostitele, přidává se parazit na stranu nemoci. Pravidelné preventivní odčervování zvířat předchází vzniku takových komplikací během průběhu onemocnění.
   Odčervení je pouze jednorázový úkon, protože použitá tableta nebo pasta působí pouze na dospělého parazita a to jen 24 hodin. Vajíčka parazitů ve zvířeti zůstávají a cyklus vývoje se opakuje.

Schéma odčervení štěňat

Vzhledem k tomu, že většina štěňat se rodí infikována škrkavkami, odčervujeme opakovaně celé vrhy a to včetně matky, neboť vajíčka škrkavek se vylučují do mateřského mléka a tudy do organizmu štěněte.

1. odčervení - ve věku 14 dnů  
2. - 6. odčervení - vždy po dvou týdnech (4, 6, 8, 10 a 12 týdnů věku)
od tří měsíců věku - každé 3 měsíce až do 1 roku věku štěněte (6, 9, a 12 měsíců věku)

Odčervení dospělých psů
Dospělá zvířata odčervujeme pravidelně každých 3 - 6 měsíců. V případě přítomnosti parazitů v trusu po odčervení zopakujeme aplikaci léčiv ještě po 14ti  dnech. Nejlepším postupem však je vyšetřovat trus dospělých zvířat cca 1 x za čtvrt až půl roku a v případě pozitivního nálezu provést odčervení opakovaně v rozestupu 14 dní. Pokud je nález negativní, odčervení není potřeba.

Druhy přípravků pro odčervení
K odčervení podáváme tablety nebo pastu, pro jejichž účinnost je nutné dodržet dávkování dle váhy zvířete. Různé preparáty mají různé spektrum účinnosti, proto Vám doporučujeme poradit se se svým veterinářem, který přípravek je pro Vaše zvířátko ten nejvhodnější. 
•pasta - je vhodná pro štěňata a většina z nich působí pouze na škrkavky, což by mělo být dostačující u mláďat, nikoliv u dospělců
•tablety - je mnoho výrobců odčervovacích tablet, je dobré čas od času změnit značku, aby se předešlo rezistenci parazitů na přípravek.
•spot on - je vyvinut přípravek ve formě kapky za krk, který působí na všechny vnitřní parazity, včetně srdečních červů a zákožky svrabové.

K odčervení dospělých psů můžete bez obav použít tablety, které se dávkují podle váhy. Přesnou dávku vám odměří veterinář nebo prodavač v chovatelských potřebách. Návod najdete i v příbalovém letáku, pokud nakupujete na internetu.

Proti jakým parazitům psy  odčervujeme
   Odčervujeme proti dvěma skupinám červů - plochým a oblým. Nejčastějším a nejnebezpečnějším oblým červem je škrkavka, nejčastějším plochým červem je tasemnice psí.
   Den po podání odčervovacího prostředku sledujte stolici svého psa a všímejte si, zda se v trusu nenachází hlístice. Pokud ano, zopakujte odčervení po několika týdnech znovu. Mějte na paměti, že odčervení zlikviduje jen ty parazity, kteří už se nacházejí v trávidlech psa.

KV - Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení