Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Na pošramocené nervy – akvárium!

Pohled do zeleného světa, kde pomalu proplouvají ryby různých barev, působí na nervovou soustavu podobně jako pohled do plamenů v krbu. Ztiší rozbouřený tok myšlenek lépe než jakýkoliv meditační obraz. I prastará čínská tradice Feng Shui říká, že akvárium zlepšuje proud "CHI" - univerzální životní energie, a přináší svým majitelům štěstí, klid a zdraví.

Na umístění záleží
Aby vám ale akvárium skutečně přinášelo do života radost a klid, je v prvé řadě důležité místo, kde ho umístíte. Ideální umístění je v pravém úhlu k okenní tabulce na nepříliš světlém místě. Akvárium (nezávisle na jeho velikosti) může podle Feng Shui ovlivnit ve vaší domácnosti hybnost, zvýšit klid a harmonii, ale má vliv také na výsledky obchodních jednání, finance, bohatství a štěstí. Akvárium na severní straně pokoje podporuje pozitivní energii v zaměstnání, o umístění na jižní straně se říká, že přináší úspěch v obchodním světě. A navíc - nejvyšší bod hladiny vody by nikdy neměl být výše než vlastníkova ústa, neboť to symbolizuje utonutí! Stabilní průtok vody je pak přirovnáván k stabilnímu toku Qi (peněz). Akvária byste také neměli zakládat v ložnici, protože pohyby, hluk a možné vyzařování elektromagnetických škodlivin mohou nepříznivě ovlivňovat váš spánek. Z praktického hlediska navíc nesmí být akvárium v místě, kde příliš kolísá teplota, podklad musí být dostatečně pevný a nosný, ale přímo pod nádrží musí být podložka z měkké hmoty (polystyren, pěnová guma atd.).

Akvárium vždy raději větší.
Velikost akvária, vybavení, ryby a rostliny se k sobě musí navzájem optimálně hodit.V obchodech jsou k dostání celé soupravy, v nichž kromě akvária najdete i osvětlení, topení, vzduchování a filtraci. Je ale nutné se přesvědčit, zda všechny prvky systému jsou opravdu kvalitní. V setech často bývají akvária z průhledného plastu, která se poškrábou snáze než skleněná.Kupujte vždy akvárium raději větší, v malém se prakticky nedá vytvořit biologická rovnováha, kterou ryby a rostliny ke svému životu potřebují. Ideální velikost je, aby alespoň jeden z rozměrů byl 60 centimetrů, samozřejmě čím více, tím lépe. V akváriu s objemem menším než 15 litrů budete rybičky jen trápit!

Ideální doba svícení rybkám je 10 hodin denně. Pokud se v akváriu tvoří větší množství zelené řasy dobu svícení ještě zkraťte. Za účelem dodržování pravidelného světelného režimu se vyplatí koupit spínací hodiny, které tuto práci vykonají za vás i ve vaší nepřítomnosti. Nejjednodušší filtry čistí vodu přes molitanové vložky buď s pomocí vlastního pohonu nebo proudem vzduchu ze vzduchovacího kompresorku. Vložky je třeba pravidelně propírat. Složitější a dražší filtry využívají speciální substráty, na nichž se usazují mikroorganismy čistící vodu. Velké nádrže s vyváženým ekosystémem se bez filtru často objedou. Vzduchování je nezbytně nutné jen tam, kde je v nádrži příliš mnoho ryb nebo příliš málo rostlin, jinak bublinky unikající z pórovitého kamene na dně plní spíš okrasnou funkci. Kompresorek by měl být co nejtišší.

A čím akvárium naplnit?
Pro běžné byty jsou nejvhodnější tropická sladkovodní akvária. Mořské akvárium má sice také svůj půvab, je však nesrovnatelně náročnější na provoz, údržbu i znalosti. Běžná akvaristika je proto především chovem ryb a rostlin pocházejících z tropických řek a jezer Afriky, Jižní a Střední Ameriky a Asie. Na dno akvária patří propraný říční písek, teprve na něj dekorační kameny nebo kořeny (ty pouze z obchodu, neboť volně nalezené v přírodě budou v nádrži brzy zahnívat). Dno se má mírně svažovat k přednímu sklu. Rostlinky si pro začátek vyberte levnější a zasaďte je ještě před napuštěním akvária vodou. Místo, kde kořínky přecházejí v nadzemní část, by mělo být již nad povrchem písku. Kořínky pro jistotu zatižte kamínkem. Akvárium opatrně napusťte odstátou vodou a několik dní počkejte až se vzpamatují rostliny, vyprchají z vody zbytky škodlivých látek a ustálí se její chemismus.

Teprve pak mohou do nádrže přijít ryby. Vodítkem pro začátečníka může být cena: levné druhy se snadněji chovají i rozmnožují. O druhu, pro který se rozhodnete, si zjistěte alespoň základní informace. Pro výběr ryb použijte atlas – vybírejte ty, které si vzájemně neublíží a vyhovují jim podobné podmínky. Zároveň zaplňte všechny vrstvy akvária – tzn. rybami žijícími u dna (sumečci, pancéřníčci, sekavci, mřenky), ve střední vrstvě (mečovky, tetry, platy, parmičky) a rybami žijícími u hladiny (sekernatky, dánia, halančíci). Volte takové množství ryb, aby, když si představíte že všechny najednou klesnou vedle sebe na dno, měla každá kolem sebe asi 1cm prostoru. V nádrži bez vzduchování by mělo na jednu rybku připadat 3 až 5 litrů vody (podle jejich velikosti). Nezapomínejte že většina ryb koupených v obchodě ještě povyroste! Rybky nechte v sáčku a do akvária je ponořte i s ním – tím se vyrovná rozdílná teplota, po čtvrt hodině začněte pomalu přidávat vodu z vašeho akvária do sáčku k rybkám – tím je přivyknete na možné rozdílné hodnoty pH a složení vody. Potom sáček vyjměte z nádrže a přes síťku přelijte do kbelíku. Ryby rychle ze síťky vypusťte do akvária. Je dobré po vypuštění rybiček nechat akvárium zhasnuté, rybky se v šeru lépe vyrovnávají se stresem vzniklým přepravou. Druhý den se už při osvětleném akváriu můžete kochat jejich nádherou a těšit se uklidňujícím pocitem, který pohled do hotového akvária přináší.

KV - Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení