Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Na dovolenou se zvířecím miláčkem

1/ Před odjezdem do zahraničí se psem či kočkou se zeptejte na příslušném ambasádě, zda a za jakých podmínek zvířátko do země smí.  Veterinární předpisy jednotlivých zemí se liší a zvláště v současné době zpřísněných opatření v souvislosti s nákazami hospodářských zvířat se mohou změnit ze dne na den. Nezbytností platnou pro celý svět je rozhodně včasné (tedy ne na poslední chvíli) očkování proti vzteklině. Některé evropské země si dnes už také přímo na hranici ověřují identitu zvířete, například porovnáním údajů v očkovacím průkazu s číslem mikročipu. Právě označení mikročipem může být jednou z podmínek vpuštění zvířete na území jiné země, a to i při pouhém tranzitu.

2/ V některých zemích se vyskytují u nás neznámé nemoci, které vám v případě nakažení vašeho miláčka způsobí mnoho nepříjemností v zahraničí i doma. Proto je lepší se předem informovat o cílovédestinaci. Většina exotických nemocí, které se u nás nevyskytují, je parazitárního a bakteriálního původu. Velká část těchto nemocí je přenášena klíšťaty (přenášejí původce boreliózy, babeziózy, ehrlichiózy a ricketsiózy), komáry (přenášejí původce srdeční červivosti) nebo muchničkami (jsou zodpovědné za přenos leischmaniózy). Nejvyšší výskyt je v zemích okolo Středozemního moře (Chorvatsko, Černá Hora, Itálie, Řecko, Francie, Španělsko, Severní Afrika). Při cestě do výše zmíněných zemí je proto nezbytné pravidelné používání antiparazitárních přípravků. Repelence je nejlepší cestou, jak ochránit zvíře před kontaktem s parazitem a přenosem onemocnění, proto by ektoparazitika měla mít registrovaný repelentní účinek odpuzující parazity například Advantix spot-on (přípravky kombinující imidacloprid + permetrin).

3/ Pokud nejedete autem, na cestování se zvířetem raději zapomeňte. Je sice pravda, že většina leteckých společností dnes již psy svých pasažérů přepravuje, po dohodě s kapitánem dokonce i na palubě, ale zvláště delší lety představují velké nároky na psychiku majitele i spolucestujících, o starostech s přirozenými potřebami zvířete ani nemluvě.                                                  

4/ Na cesty se zvířaty je dobré se vypravit za chladu ráno, popřípadě navečer. Vždy je dobré mít s sebou vodu, oblíbenou psí hračku a deku a v případě veder chladit hřbet či tlapky zvířete mokrým hadrem. Pes by neměl za jízdy vyhlížet z oken, protože mimo jiná nebezpečí mu hrozí zánět spojivek. Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit. I když je pes zvyklý jezdit na chalupu volně na zadním sedadle a plně důvěřujete jeho klidu a spolehlivosti, při cestě na dovolenou v každém případě použijte přepravku. (Kočku vozte v přepravce vždy!) Mohou přijít situace, kdy je všechno jinak: dopravní nehoda, porucha vozu, raz váš či zvířete apod., a najednou si budete blahořečit, že máte kam psa bezpečně umístit.

5/ Při domlouvání ubytování, a to ať už v hotelu, či v kempu, je třeba přeptat se, zda jsou psi či kočky vítáni. Dnes je už spíše výjimkou, že by byl někde vstup psům zakázán, ale přeci jen se pojistěte.

6/ Pes cestovatel by měl být také z domova navyklý na granulované krmivo. Kromě toho, že běžné značky dostanete ke koupi prakticky všude na světě, je snazší vézt si s sebou pár kilo granulí než například doma zavařené konzervy s oblíbenou směsí, nehledě na komplikace s přípravou. Misku však rozhodně přibalte domácí. K výbavě pak nezapomeňte přidat alespoň dvoulitrovou s vodou (a cestou ji doplňovat), náhradní obojek a vodítko, do lékárničky pak doplnit vhodné oční kapky a přípravek na čištění uší, pinzetu a dezinfekční spray. Rozhodně také nějakou dečku z pelíšku.
 
7/ Některé země (Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko) požadují kromě vakcinace vztekliny ještě sérologické vyšetření účinnosti vakcinace. To se provádí vyšetřením krve ve schválené laboratoři. Odběr i vyšetření opět zajistí soukromý veterinární lékař. Británie, Irsko a Malta navíc požadují, aby byli pes, kočka nebo fretka 24 až 48 hodin před vstupem ošetřeni prostředkem proti echinokokóze a proti klíšťatům. Švédsko požaduje ošetření proti echinokokóze maximálně deset dní před vstupem, Finsko maximálně 30 dní před vstupem. Vše aplikuje na požádání soukromý veterinární lékař.

8/ Většina zemí mimo EU vyžaduje navíc potvrzení od soukromého veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdrávo, ne starší tří dnů, a potvrzení z místně příslušné krajské, popřípadě městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (tzv. kulaté razítko).

9/ Po návratu ze zahraničí je nezbytné psa a kočku odčervit. Zvířata v cizím prostředí jsou lákána neznámými vůněmi a při olizování, hrabání nebo ochutnávání vonících předmětů se mohou lehce dostat do styku s vajíčky parazitů. Vhodné je použít širokospektrální přípravky působící zároveň proti oblým i plochým červům například Drontal, který se dá koupit volně také v lékárnách.
 
10/ Při výskytu jakéhokoliv onemocnění, které se vyskytne po návratu domů, vždy informujte veterináře o cestě do zahraničí. A to i v případě výskytu příznaků nemoci několik týdnů po skončení vaší dovolené.

KV - Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení