Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Na co si dát pozor při pěstování bylinek

Na co si dát pozor při pěstování bylinek

Bylinková zahrádka na jednom místě
Bylinky nejsou náročné na pěstování. Nesázejte je do hlubokého stínu nebo do vlhkého prostředí, jinak ale závisí volba místa čistě na vás. Způsobů, jak bylinky nasázet, je také řada. Jednou z možností je tvorba speciální bylinkové zahrádky, kam si budete chodit pro své zázračné rostliny. Umístění všech bylinek na jedno místo je vhodné i z hlediska vůně, která je pak intenzivnější. Můžete si se zahrádkou vyhrát a nasázet různé druhy bylinek tak, aby barvou, tvarem listů nebo výškou zajímavě kontrastovaly. Další možností je přidat bylinky do zeleninové zahrady nebo jejich nasázení do nádob a rozmístění po zahradě nebo terase. 
   Na záhonech se směsí bylinek vysaďte nízké druhy dopředu a ty vyšší doprostřed. Nejaromatičtější rostliny vystavte až na kraj, aby vám zavoněly pokaždé, když projdete kolem a zavadíte o ně. Dbejte také na to, aby bylinkový záhon byl ze všech stran dobře přístupný. Usnadníte si tak sklizeň a zároveň rostlinám prospějete: pokud jim totiž budete v létě pravidelně seřezávat špičky výhonů, zachovají si žádoucí kompaktní vzrůst i v příštím roce.
   Mezi vaše vyvolené by rozhodně měla patřit pažitka, kopr, křen, pelyněk pravý, estragon, měsíček, kmín, římský heřmánek, koriandr, římský kmín, fenykl, vavřín, levandule, meduňka, máta klasnatá, bazalka, dobromysl, petržel, rozmarýn, šalvěj, tymián, zázvor a další. Záleží samozřejmě na tom, na jaké účely hodláte bylinky používat a které z nich budete opravdu potřebovat. 
 
Prořezávání květů, aby se byliny nevysilovaly
Většina bylinek se obejde bez přehnané péče. Na jaře nebo v létě rostliny seřezávejte a jejich listy, květy nebo jiné části používejte. Vyžadují zalévání a hnojení v období růstu. Pokud nechcete sbírat semena, odstraňujte u bylinek odkvetlé květy, aby se zbytek rostliny nevysiloval zráním semen. U většiny stačí zaříznout květy zahradnickým nožem nebo nůžkami. Lepší je prořezávat (prostřihovat) málo a častěji. Na zimu nechte na rostlinách staré seschlé listy, protože budou rostlinu přes zimu chránit před mrazem a větrem.

Nároky na půdu mohou být různé
V nárocích na půdu však musíte počítat s drobnými rozdíly: například šalvěj, levandule, saturejka a tymián pocházejí z jihu a potřebují propustnou půdu chudou na živiny. Přidejte jim proto do půdy vápencový štěrk, třísky nebo písek. Na cestičky mezi záhony se středozemními bylinkami se hodí štěrk a materiály z kamene, protože zároveň zadržují teplo. Citronová meduňka nebo máta si naproti tomu žádají půdu bohatou na živiny a snášejí také mírně zastíněné stanoviště.

Záhon pro znalce
Hledáte do své bylinkové zahrádky nějakou zvláštnost? Zajímavá může být třeba barevná a voňavá škála bazalek. Za přivonění určitě stojí skořicová odrůda ’Cinamonette’ nebo citronová ’Lime’ či ’Blue Spice’ se sladce kořenným aromatem. Rozmanité požitky pro nos nabízejí i máty: třeba odrůdy ’Banana’ či ’Citron’, ’Pomeranč’ a ’Bergamot’, které svou vůni prozrazují už názvem. A labužníci se určitě potěší odrůdou ’Eau de Cologne’, která připomíná kolínskou vodu. Právě tak zajímavý je pelyněk kozalec neboli estragon (Artemisia dracunculus), jehož snítky promění vinný ocet ve vynikající delikatesu. Milovníci méně známých druhů mohou svou sbírku obohatit i o řecké oregano (Origanum heracleicum, syn. Origanum vulgare hirtum). Trvalka s jemnými bílými kvítky, které se daří na skalách a suchých zídkách, se hodí do marinád, rajských omáček i jídel s vajíčky.

Pozor na zimu
Bylinky, jako je smil (Helichrysum) nebo vonná levandule (Lavandula angustifolia), jsou víceleté, potřebují však v mimořádně tuhých zimách ochranu ze smrkového chvojí nebo netkané textilie. Při nákupu trvalek se vyplatí zeptat se, zda jsou k dispozici zimovzdorné odrůdy. Nejcitlivější bývá rozmarýna. V teplých oblastech může pod krytem přežít několik let venku, ale první tuhá zima jí pravděpodobně ukončí život. Proto nezbývá než pěstovat ji v nádobě jako přenosnou rostlinu.

  KV                                                            Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení