Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Na balkón si dejte levandule a brambořík

Na balkón si dejte levandule a brambořík

V dnešní době již nemusíte vybírat pouze z klasických balkónových rostlin, jakými jsou muškáty či petúnie. Nabídka je velmi bohatá a navíc můžete netradičně sáhnout i po pokojových rostlinách, jako bramboříku, begónii či kalanchoe, které jsou dostupné téměř po celý rok. Využít lze i letničku Gazania, Delphinium, z pokojových rostlin můžeme jako přenosné rostliny využít například echeverii (Echeveria) či mučenku (Passiflora). Báječnou vůni a francouzský šarm zaručeně dodá levandule (Lavandula stoechas), kterou lze na zahradě letnit. Důležité je, abyste rostlinám poskytli místo chráněné před větrem, měly by být umístěné v květináčích, které se nebudou převracet.

Brambořík - ozdoba nejen v zimě
Bramboříky jsou velmi oblíbené zejména pro půvabné květy, které mohou být bíle, růžově, fialově nebo červeně až karmínově zbarvené. Dokonce se vyskytují už i dvojbarevné odrůdy. Květy často voní a okraje mají roztřepené či celokrajné. V teplém bytě mohou rychle odkvétat, proto je možné postavit tyto pestré rostliny na konci jara či v létě ven. Od května můžete ven umístit bramboříky ze série Super, které jsou k dostání právě na jaře a v létě a vyvracejí názor, že jsou tyto rostliny vhodné pouze na Vánoce. Ačkoliv stále platí, že se s bramboříky nejčastěji setkáme během zimy, nic vám nebrání, abyste své hosty překvapili výzdobou z bramboříků i v létě. Ty by se měly zalévat do misky, nejraději měkkou vlažnou vodou. Jakmile je kořenový bal řádně nasáklý, lze přebytečnou vodu vylít. Zamezíte tak přemokření vyčnívající části hlízy, ze které rostlina vyrůstá. Odkvetlé květy, ale i uvadlé listy, je dobré i se stonkem odstranit vykroucením. Pokud se při pěstování vyvarujete nejčastějších chyb, jako jsou nedostatečná zálivka, nebo naopak přelití či zalévání příliš studenou vodou, bude vám odměnou záplava dalších květů.

Begónie - záplava barev po celý rok
Pokojová rostlina, která vás potěší množstvím barevných květů, je begónie Begonia x elatior. Říká se jí také kysala a už v minulosti bývala velmi oblíbená. Vznikla křížením dvou druhů begónií. První, kdo tyto květiny šlechtil, byl koncem 19. století Angličan James Veitch a jeho zásluhou se nyní můžete těšit celou škálou jejich barev. Květy begónií mohou být jak plnokvěté, tak i jednoduché, existuje nespočetné množství odstínů barev. K dostání jsou po celý rok a také téměř po celý rok kvetou. První begónie objevil francouzský botanik a diplomat Michel Bégon. Našel je v roce 1690 na ostrově San Domingo. Begónie tedy pocházejí z tropických a subtropických oblastí Asie, Ameriky a Afriky. Kvetoucí vyžadují světlé místo, ale ne takové, kam dopadá přímé slunce. Co se týká zálivky, platí, že nesmíte přelévat ani rostlině nedopřát zálivku. Aby krásně kvetla, doporučuje se každých čtrnáct dní rostlinu přihnojit. Pravidelně také odstraňujte odkvetlé květy. Begónie jsou nádherné ve skupinkách umístěné třeba na stole či okenním parapetu.

Kalanchoe – miniatury i větší exempláře
Kalanchoe blossfeldiana je jednou z nejpopulárnějších kvetoucích rostlin hlavně díky bohatství květů a mnoha barvám. Nejžádanější jsou červeně, růžově, žlutě a bíle kvetoucí. Je to sukulentní rostlina, která je k dostání po celý rok. Je možné vybrat si z miniaturních variant nebo z větších exemplářů, které najdou na terasách a zahradách širší využití. Tato rostlina pochází z Madagaskaru, proto jí vyhovuje slunečné místo, například na okenním parapetu. Se zálivkou musíte být opatrní, v létě zalévejte střídmě, v zimě ji udržujte skoro v suchu. Je dobré každých čtrnáct dní přihnojovat. Kalanchoe působí velmi pěkně ve skupinkách, můžete je k sobě sesazovat podle barev či kombinovat různobarevně kvetoucí exempláře. Záleží na tom, zda chceme, aby byl výsledný dojem harmonický, nebo spíš veselý a hravý.

Viola – nakupte předpěstované sazeničky
Nejčastěji se setkáváme s maceškou velkokvětou (Viola x wittrockiana), ale své příznivce má i o něco drobnější violka ostruhatá (Viola cornuta). Existuje několik set kultivarů zahradní macešky velkokvěté (Viola x wittrockiana), s květy v téměř všech barvách – od žluté přes oranžovou, růžovou, purpurovou, tmavě hnědou až po téměř černou. Mohou být jedno, dvou i tříbarevné, s hladkými i zvlněnými korunními lístky.
Macešky patří mezi dvouletky a jejich úkolem je zkrášlit jarní období na zahradě či balkónu ještě před nástupem letniček. Rychlý nástup květů na jaře je umožněn výsadbou předpěstovaných sazenic, proto je ideální nakoupit rovnou ty. Na balkóně je možné vysadit je do závěsných košíčků či různých dřevěných nádob. Kvetou velmi dlouho, jestliže mají půdu bohatou na živiny, která udrží vláhu, a jestliže květináč nestojí na přímém slunci. Maceška potřebuje dostatek vody, odkvetlé květy je třeba pravidelně odstraňovat.

  KV                                                            Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení