Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Mýty o praní a sušení a jak správně nakupovat prací prášky

Co možná nevíte o pračkách a sušičkách
    Je pravda, že pokud naplníme pračku větším množstvím prádla než je uvedená maximální kapacita, bude prádlo více zmačkané a špatně se vypere? Pračky mají svoji maximální kapacitu a není vhodné je přeplňovat, protože prádlo je více stlačené, nedostane se k němu tedy dostatek prášku a nemá možnost se správně pohybovat. Navíc může dojít k poškození pračky utržením řemene, který drží její buben. Zmačká-li se prádlo, to záleží na typu materiálu, ze kterého je oblečení vyrobeno. Bavlna je odolná a vysoké otáčky ji nevadí. Jemné tkaniny zase vysoké otáčky rády nemají. Volba programu ale toto dilema vyřeší. Například při nastavení programu praní jemného prádla u praček se 6. smyslem nedojde ke spuštění nevhodného odstřeďování.
   Vrchem plněné pračky mají dnes již standardní kapacitu 5 - 6 kg, což je kapacita, která se vyrovná nejprodávanějším předem plněným pračkám a je vhodná i pro rodinu s dítětem. Pračky používající při praní páru jsou šetrnější k oblečení a lépe vyperou i silně zašpiněné prádlo. Pára má schopnost proniknout do vláken a lépe je zbavit nečistot. Zároveň je k oblečení šetrnější a působí antibakteriálně. Pára je vstřikována do bubnu během praní i při nižších teplotách (např. 40 °C) a nastavená teplota je udržována po celou dobu praní. Většina praček má dnes funkci odložený start, která umožní nastavit pračku dopředu na dobu, ve které je snížená sazba elektrického proudu.
Řešíte-li, proč máte někdy na prádle bílé skvrny, pak věřte, že sypké prášky jsou vhodnější pro delší cykly a tekuté prášky, které se okamžitě rozpustí, na prádle žádné bílé zbytky nezanechávají. Stejně jako při praní je při sušení nutné kontrolovat štítky na prádle, zda je vhodné pro sušení v sušičce. Pokud je tkanina označená jako vhodná do sušičky, sušení ji nepoškodí. Vzduch v sušičce proudí tak, že tkaniny jsou nadýchané a ve většině případů není potřeba je dále žehlit. I při spotřebě sušiček okolo 3,5 kW/ hod tak ušetří 2,5 kW/hod za žehlení, navíc ale šetří čas a námahu. Při sušení na balkoně či zahradě na sebe prádlo alergeny nachytá, zatímco v sušičce jsou díky filtrům odstraňovány. Filtry navíc zachycují chlupy domácích mazlíčků.

Jak správně prát a vybrat si prací prostředek
   Při testování se přišlo na to, že hlavní složkou levných prášků je kuchyňská sůl, a naopak v nich chybějí třeba enzymy nebo tenzidy. Což znamená, že kdybyste prali v čisté vodě, bude výsledek stejný a navíc si solí neponičíte pračku. Enzymy odstraňují hlavně skvrny po jídle, tenzidy mastnotu. Při nákupu pracího prostředku je proto nutné zohlednit nejen cenu, ale rovněž typ, materiál a barevnost praného prádla a oděvů, stupeň znečištění, tvrdost vody, teplotu praní, možnost případné alergické reakce některého z členů rodiny, dopad na přírodu.
   Mnohem důležitější než cena je například druh prádla, které chcete prát. Vzhledem k dnešní kvalitě praček i pracích prostředků se výrazně snižuje teplota vody během praní. Jen výjimečně se používají programy na 90 °C. Při praní v nižších teplotách bývá vhodnější nahradit prášek gelovou variantou pracího prostředku, protože gel se snadněji a rychleji rozpouští a na látce nezůstávají nepříjemné skvrny. Začíná převažovat praní na 40 °C, a to i v případě ložního prádla nebo ručníků (často jde o teplotu doporučenou jejich výrobci, ne vždy je to ovšem dobře – pro zničení roztočů v lůžkovinách potřebujeme teploty vyšší než 57 °C). Většina oděvů (více než 60 %) se však dnes už vyrábí ze syntetických a směsových materiálů, kterým teplota na 40 °C stačí, vyšší často ani nesnášejí.

Na jemné prádlo je vhodný i šampon na vlasy
   Na barevné prádlo je vhodnější používat prostředek určený pro barevné praní. Prášky na bílé prádlo totiž obsahují bělidla. Ta začínají fungovat při teplotách nad 60 °C. Výrobky mající v názvu color je neobsahují. Na vlnu a další jemné látky bychom měli používat prací prostředky speciálně určené pro tyto materiály (s výraznou pěnivostí, kdy pěna obalí každé vlákno a mechanicky je ochrání). Proto lze na jemné spodní prádlo či vlnu často použít šampony na vlasy. Prášky se doporučují pro silně zašpiněné prádlo, které je nutné prát při vyšší teplotě (pokud to materiál vydrží).
   Gely jsou ideální pro citlivější materiály, pro méně zašpiněné prádlo, nižší teploty a kratší prací programy, proto jsou vhodné i pro ruční praní. Jsou více koncentrované, vystačíte tedy s menším množstvím než v případě prášku: 1,5 l gelu odpovídá 2 kg kompaktního pracího prášku.
   Prací prášky by neměly a v současnosti ani nesmějí obsahovat fosfáty, které způsobují problémy hlavně ve stojatých vodách a v potocích. Fosfor, jež je jejich základem, totiž představuje živinu pro vodní řasy a sinice, které se pak snadno přemnoží. Od října roku 2006 je v Česku zakázán prodej prášků pro praní textilu, které obsahují více než půl procenta fosfátů. Soda je nezbytnou přísadou pro praní v tvrdé vodě. Jde o přírodní látku odstraňující z prádla vápník, takže není nutné přidávat aviváž.

KV-Ilustrační foto:flickr.com/sxc.hu

Přihlášení