Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Mobilní klimatizace – rychlý pomocník od letního vedra

 Mobilních klimatizací je na trhu celá řada a proto se vyplatí, být alespoň částečně připraveným zákazníkem. První otázkou, která většinu klientů zajímá je, zda existují mobilní klimatizace bez onoho poměrně nevzhledného potrubí, které vyvádí teplý vzduch ven, mimo klimatizovanou místnost. Neexistují. Zařízení, které klimatizaci připomíná a je bez „hadice“, je tzv. ochlazovač vzduchu. Jde v podstatě o schránku s ventilátorem, do které se nalévá voda. Zařízení vodu odpařuje a ventilátor tak po místnosti rozhání příjemně vlhký vzduch s nižší teplotou. Místnost se však neochlazuje.
 
   Mobilní klimatizaci je vhodné si pořídit v případě, že nemůžeme v interiéru provést stavební úpravy, potřebné pro klimatizace centrální, či splitové (dělené), s chlazením v bytě a venkovní jednotkou mimo byt. Hadici pro odpadní teplý vzduch můžeme vyvést ven otevřeným oknem, dveřmi nebo otvorem vytvořeným napevno ve stěně, nebo ve skle okna či balkonových dveří (pouze v případě, že se nejedná o okna a dveře se vzduchotěsnými skly!). U dělených klimatizací můžete jejich vnější jednotku umístit na parapetu, na balkónu či terase. Účinností se vyrovnají nástěnným klimatizacím. Vnitřní a venkovní jednotka jsou propojeny pomocí tenkého potrubí, které je oddělitelné, což umožňuje velkou flexibilitu.

   Určitě se vyplatí poradit se při nákupu mobilní klimatizace s vyškoleným prodejcem, který odborně vypočítá, jak výkonný přístroj je potřeba pro místnost, kterou chcete ochlazovat.  Rozhodně se dobře podívejte, v jakých jednotkách jsou uvedeny parametry velikosti místnosti, pro kterou je přístroj určen. Některé jsou značeny v m², jiné v m³. (např. - Určeno pro prostor cca 30 m²/80 m³).

Co bude vaše klimatizace potřebovat:
1. Vyvedení teplého vzduchu mimo místnost, kterou klimatizuje.-
  Přes pootevřená okna, dveře, otvorem ve stěně nebo ve skle okna. K tomu slouží hadice (dlouhá 1,2 – 2 m).
2. Péči o nádrž na vodu – pokud model nedisponuje automatickým odpařováním kondenzátu, vzniklým při chlazení, je nutné z nádoby pravidelně vylévat zkondenzovanou vodu.
3. Přístup čerstvého vzduchu - Protože při chlazení vysávají klimatizace z místnosti vzduch, musí mít do interiéru přístup (proto se nemusíme bát o výkon přístroje při pootevřeném okně nebo dveřích pro vývod hadice).
4. Odpočívat poté, co ji koupíte - Výrobci doporučují po transportu a instalaci klimatizaci ponechat alespoň 6 hodin „odpočinout“ ve vertikální poloze a teprve poté ji zapnout. Pokud tak neučiníme, může dojít k poškození.

Na co si dávat při nákupu pozor:
1. Údaje o hlučnosti -  které výrobce musí uvádět a které by neměly být vyšší, než 50 dB. Vyšší hlučnost už je problematická a bude se přibližovat hladině intenzity zvuku, kterou má puštěná TV s normálně nastavenou hlasitostí.
2. Odvlhčování - pokud klimatizace nemá funkci odvlhčování, raději ji nekupujte. Vlhkost podněcuje vznik plísní uvnitř přístroje a výrazně snižuje jeho výkonnost a životnost. Někdy se objevuje přímo tzv. protiplísňový režim, což je to vlastně totéž, co režim odvlhčovací s přidanou distribucí desinfekce.
3. Filtry - je velmi důležité, aby klimatizační jednotka měla na výstupu (tam, odkud vyfukuje chladivý vzduch) nějakou filtrovou jednotku, ideálně pak s protialergenovou úpravou.
4. Výkon - tento údaj hovoří o tom, kolik vzduchu je klimatizace schopna ochladit za danou dobu a na danou teplotu. Většinou je uváděn tzv. vzduchový výkon udávaný v kubických metrech za hodinu. Pro běžnou místnost (cca 4 x 5, v 3 m) vám postačí výkon 60m³/h.
5. Energetickou třídu - nepodceňujte tento údaj a kupujte jen takové spotřebiče, které fungují v energetické třídě (režimu) "A". Znamená to, že si kupujete úsporný přístroj, jenž šetří vaší peněženku i přírodní zdroje.
6. Rychlost - postačí vám tři stupně chlazení. Jeden silný pro okamžité snížení teploty, jeden střední při velkých vedrech a jeden pro mírné temperování na příjemnou pokojovou teplotu.

Bohatá nabídka za příznivou cenu
   Na trhu je celá řada značek, které klimatizace nabízejí. Jmenujme například: Carrier, Desa, Daitsu, Daikin, Olimpia Splendid, Eta, Remko, Sencor, DeLonghi a mnoho dalších. Ve výbavě komfortních modelů je možnost automatického odpařování kondenzátu, dálkové ovládání a termostat, na němž se dá nastavit teplota přibližně od 16 do 32 °C. Některé modely mohou nejen ochlazovat, ale v chladném počasí také topit a většina z přístrojů zároveň funguje jako odvlhčovač.
    Ceny mobilních klimatizací začínají okolo 5 000 Kč, ale za špičkové přístroje s bohatou výbavou a mnoha funkcemi (dálkové ovládání, redukce otvorů pro výstup vzduchu, ohebné hadice, přední a zadní koncovky plastických trubek, pojistka otevřeného okna, upevňovací pás s přísavkou, 24 hodinový časovač, termostat, ionizátor, zachycení pachů, odvlhčování, topení) můžeme zaplatit i více než 30 000 Kč. Hlučnost se pohybuje od 34 dB, ale u některých modelů může jít i o 56 dB

KV                                                         Ilustrační foto.

Komentáře

Mobilní klimatizace do bytu

My jsme si vybrali mobilní klimatizaci na Mobilní klimatizace. Poměrně pěkně popsané výhody a nevýhody jednotlivých typů klimatizací.

Přihlášení