Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Mobilní bydlení může být komfortní bydlení.

Rychlé bydlení bez stavebního povolení
Trend „domů na kolečkách“ se pochopitelně nevyhýbá ani České republice, a tak i u nás se lze v posledních letech setkat s mobilními domy jak zahraniční, tak domácí provenience. Jejich výhody pochopili nejen ti, kdo hledali relativně levné a hlavně rychlé bydlení anebo doslova rychlé zastřešení podnikatelských aktivit např. na pronajatých pozemcích, ale také za záplavových oblastí, kde se začalo omezovat povolování výstavby. Mobilní dům totiž nepotřebuje stavební povolení, protože není ve smyslu zákona stavbou.
   Ten, kdo se rozhodne pro mobilní dům, zjistí, že toto řešení má i další výhody. Úspora spočívá například v tom, že není třeba zvlášť investovat do projektové přípravy nebo zemních prací. Projekty jsou předem dány nebo lze u některých firem dohodnout jejich změny podle požadavků zákazníka, na pozemku pak je třeba zajistit připojení elektřiny, případně vody. Její dodávku lze ale řešit i umístěním vlastního zásobníku uvnitř domu.
   O rychlosti dodání mobilního domu již byla řeč, konkrétně je to dnes zhruba dvou měsíční termín od data objednávky. Dům je pak možné ihned připojit na inženýrské sítě a lze jej obývat. Součástí domu je i podvozek, který slouží jednak při dálkové přepravě domu, může být ale operativně použit i při dílčím přemístění domu na daném pozemku. Ani s prodejem mobilního domu nejsou spojeny větší problémy – lze jej přemístit stejném způsobem jako při pořizování, a v současnosti již s použitými mobilními domy existuje trh.

 

Možnost celoročního pohodlného bydlení
Mobilní domy mají většinou ocelový skelet doplněný o stěny a podlahy vyrobené z masivu nebo z plastických hmot, které s nosnou ocelovou konstrukcí tvoří kompaktní tuhou soustavu vykazující výborné pevnostní vlastnosti. Na trhu jsou také mobilní domy skandinávské technologie se systémem dřevěné samonosné konstrukce. Jejich skelet je vyroben z borovicového masivu, což zaručuje jeho pevnost a masivnost a umožňuje opakovaný převoz.
   Vnitřní vybavení mobilních domů srovnatelné s komfortem běžného bytu – kuchyňská lina, koupelna i ložnice s odpovídajícím vybavením – je součástí dodávky kompletního domu. Lze ale také dohodnout, že si investor zajistí vnitřní vybavení sám, dle vlastních představ. Energii pro vaření a ohřev vody je možné zajistit spalováním propan-butanu nebo s využitím elektřiny. Moderní mobilní domy jsou určeny pro celoroční užívání a pro zajištění tepelného komfortu a zároveň ekonomičnosti vytápění jsou vybaveny silnou izolací z polystyrenu nebo minerální vlny a podlahovým elektrickým topením nebo nástěnnými přímotopy. Střecha může být řešena jako sedlová i plochá.

Leasingová cena, kterou rádi zaplatíte
Dispoziční řešení a užitná plocha mobilních domů jsou také velmi variabilní. Nejmenší obytné jednotky poskytují plochu 14 až 18 m², jejich kombinací do sestav ve tvaru L nebo U lze dosáhnout až 140 m². Mobilní dům standardně disponuje kuchyňskou linkou, koupelnou, sociálním zařízením a jednou až dvěma obytnými místnostmi. Obývací pokoje je vybaven rozkládací sedací soupravou, jídelním koutem, kuchyňská linka vařičem na propan-butan. Může ji doplňovat i odsavač par a lze také instalovat televizní i satelitní anténu.
   Cena mobilních domů závisí na velikosti, vnitřním vybavení a materiálech, jež jsou v konstrukci použity, a pohybuje se od půl milionu korun do 1,2 milionu. Mobilní dům je také možné koupit na leasing, a to v rychlosti, která odpovídá celému stylu mobilního segmentu trhu. Jedna z českých firem vyrábějících mobilní domy vlastní konstrukce například nabízí uzavření leasingové smlouvy do 24 hodin a dobu splácení 36, 48 nebo 60 měsíců. Cena za dopravu je ve srovnání s celkovou investicí zanedbatelná – platí se 13 až 20 Kč za kilometr.

Moduly jako stavebnice
Jinou formou, než jakou jsou zmíněné mobilheimy apod., je v současnosti rovněž stále populárnější modulární výstavba. Jde o ojedinělý princip, v jehož rámci se takzvané modulární domy skládají z jednotlivých předem vyrobených segmentů jako dětská stavebnice. Výhodou je variabilita staveb – lze si například nechat postavit dům dva plus jedna a postupně jej rozšiřovat. Také cena patří k atraktivitě tohoto typu stavění. Segmenty se vyrobí v továrně, vybaví se rozvody elektřiny, tepla, vody, nábytkem a hotové se dopraví tam, kde má dům stát. Vedle rychlosti celého procesu je atraktivní i cena takových staveb – metr čtvereční vyjde u modulárního domu zhruba na 20 000 korun. Stavby navíc zpravidla využívají ekologické materiály a nejsou náročné na údržbu a provoz. Další předností modulárních staveb budov je fakt, že při stavbě nepoškozují okolí. Lépe také kopírují způsob života svých obyvatel.

KV                                                        Ilustrační foto:.mobilheimcentrum.cz

Přihlášení