Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Mobilní bydlení – modulární stavebnice na našem trhu

 

Systém Box House
   Jednou z forem modulárního stavebnictví na našem trhu je nový stavební systém nazvaný Box House společnosti MeraTrade a jejího týmu Sense of living. Nový systém uvedený na český trh v loňském roce kombinuje výhody modulárního principu a dalších stavebních postupů. Jeho základní myšlenku tvoří tovární výroba modulů – boxů, jejichž rozměr je v základní verzi 80 cm široký, 60 cm hluboký a tři metry vysoký. Boxy lze ponechat „uzavřené“ sádrokartonovou deskou a využít je například pro zavěšení obrazu nebo k umístění kuchyňských spotřebičů, jako úložných prostorů nebo k vyklápění a vysouvání různých interiérových prvků.
   Variabilitu systému Box House prokazuje i v každodenním provozu a dává svým obyvatelům možnost měnit interiér doslova během několika minut. Boxy totiž neslouží pouze jako velkorysé úložné prostory, ale lze z nich snadno vyklopit stůl, žehlicí prkno, bar či postel. Je do nich možné zabudovat televizor nebo hi-fi set, a dokonce i vysunout další pohovku. Uzavřít je lze plnou stěnou, posuvnou, skleněnou nebo je nechat otevřené a využít je třeba jako knihovnu.
   Stavební systém v sobě ukryje také kuchyň, protože rozměry jednotlivých boxů odpovídají rozměrům vestavěných spotřebičů a šetří tak prostor. Výsledkem je, že obytná plocha domu slouží skutečně výhradně k obývání. Jednotlivé boxy zároveň umožňují přeměnu vnitřních prostor dle aktuálních potřeb obyvatel tak, aby mohl dům růst a obměňovat se.
Bezbariérový dům pro každého
Systém dává dynamiku i technické řešení, kdy je stavba založena klasickým způsobem na železobetonový základ, k němuž jsou ukotveny boxy. Ty jsou průběžně propojovány, přidává se izolace, k závěrečným pracím pak patří fasádní systém podle přání klienta. Z vnitřní části jsou boxy opatřeny nehořlavým korpusem a připraveny k využití, jejich střešní konstrukce je trámová – plochá nebo se sklonem.
   Výstavba domů typu Box House vyhovuje i dalšímu současnému trendu – snaze o co nejekonomičtější a zároveň ekologický provoz domu. Modulární stavby na bázi dřeva jsou díky použitým materiálům nízkoenergetické a vyhoví tepelně technickým požadavkům na takové stavby. Vykazují v tomto ohledu dokonce lepší vlastnosti než klasická zděná stavba. Jiným směrem, jímž Box House rozvíjí svou variabilitu, je přizpůsobení potřebám handicapovaných. Bezbariérový dům jednak poskytuje dostatek místa, pro pohyb vozíku je například v kuchyni podjezdový prostor pod dřezem a pod pracovní deskou, aby se vozíčkář mohl snadno dostat až těsně k okraji. Zaoblené hrany, pojezdové dorazy a zvláštní odkládací plochy přispívají k bezpečnosti uživatele, jehož pohyb nebo smyslové vnímání jsou omezeny.
   Cena domů typu Box House začíná na 15 000 Kč za 1m² a nabízí se v ní základní projekt s otevřenými bosy. Celková doba výstavby, při níž je minimalizován mokrý proces, je výrazně kratší než při standardním způsobu realizace stavby.
Systém Cubespace
   S jiným modulárním systémem na český trh přichází projekčně architektonický ateliér Cubespace, jehož pracovníci vytvořili originální koncept modulární výstavby. I jeho modulární produkt je určen hlavně zájemcům o samostatné bydlení v rodinném domku, kteří dávají přednost kreativním nápadům, ekonomice provozu a ekologickým aspektům bydlení a stavby. Koncepce modulových domů Cubespace jsou někdy přirovnávány k určitému druhu stavebnice lego pro dospělé. Princip konstrukce a budování těchto staveb skutečně tuto vzpomínku na dětskou tvořivost vyvolává. Modulární výstavba totiž umožňuje domy skládat, Cubespace přitom vychází ze základních modulů, z nichž lze vytvořit velké množství variant podle individuálních požadavků zadavatele, podnebních podmínek, nároků na řešení místa výstavby, ale i podle charakteru terénu, kde má dům stát. Zároveň jsou to stavby ekologické s moderními prvky výstavby a architektury a splňují i požadavky na domy s malými náklady na provoz a údržbu.
   Kromě architektonického řešení a netradičního designu Cubespace nabízí velkou variabilitu typickou pro modulární stavby. Zahrnuje i možnost dalšího rozšiřování obytného prostoru podle představ obyvatel. Samozřejmostí je ale variabilita už ve fázi plánování a objednávky modulárního domu – lze postupovat podobně jako při koupi automobilu, kdy si zákazník objednává vybavení interiéru, barevné řešení apod. podle vlastních představ. To, čím je systém Cubespace zajímavý, ale není jen jeho variabilita. Jde i o využití ekologických materiálů, způsob založení stavby, specifickou skladbu stěn, odvětrané fasády, ale i jednoduchou demontovatelnost.
   Cílem autorů systému bylo vytvořit dům, který by byl šetrný k životnímu prostředí, ekologický a měl současně co nejnižší náklady na provoz. Projekt Cubespace tak charakterizují zejména pomy moderní architektura a design. Každý z řady typů nabízených v rámci systému Cubespace reprezentuje konkrétní přání klienta a vychází z podmínek pozemku, na kterém má být objekt realizován – z územního plánu orientace ke světovým stranám, svažitosti, hlavního výhledu, vjezdu na pozemek atd. Dle těchto požadavků jsou zvoleny i konkrétní velikosti modulů, tvar střechy, obkladový materiál venkovních stěn a proporce okenních otvorů. Nedílnou součástí návrhů moulových domů jsou i venkovní terasy a pergoly, které rozšiřují vnitřní užitnou plochu.

 

Technické a kreativní
   Za pozornost stojí i technické řešení systému tvořeného krychlemi a kvádry různých velikostí. Samonosný rám je vyplněn stěnami (tzv. montovaný sendvič), které jsou difuzní a mají různé typy odvětrávaných fasád. V každém domě za daných podmínek se tvoří rosné body v místech, kde se setkají dvě rozdílné teploty (mezi interiérem a exteriérem). Díky správné volbě materiálů stěny přirozeně dýchají. Moduly lze navzájem spojovat (i dodatečně přidávat) speciálními stahovacími přípravky s přesností na milimetr a konstrukce se k sobě spojí buď svárem, nebo šroubovým spojem. Právě to umožňuje měnit dispozici stavby nebo ji celou přenést na jiné místo.
   Podle přání investorů je možné domy systému usadit na betonovou desku na pozemku s podsklepením. Díky tomu, že jsou moduly kvalitně izolovány ze všech stran, je možné stavbu založit i netradičně – nad zemí. Vyřeší se tak problém s hydroizolací i s radonovým rizikem.

KV                         Ilustrační foto:MERATRADE - BOX HOUSE/box-house.cz/

Přihlášení