Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Masážní bazény nejsou luxus jen pro vyvolené.

 V poslední době se trendem domácího relaxu staly tzv. spa bazény. Umožňují nejpřirozenější způsob, jak se uvolnit psychicky i fyzicky, aniž bychom se na tom sami aktivně podíleli. Přestože spa bazény se řadí do kategorie nadstandardu, stále více se jimi vybavujeme. Spa bazén můžeme venku umístit tak, aby se stal buď dominantou, nebo jen nenápadnou součástí našeho obydlí. Koupel ve spa bazénu je odlišná od koupele v bazénu. Voda je teplejší, hydromasážní a vzduchové trysky společně s aromaterapií přinášejí uvolnění, uklidňující mysl a umožňují relaxaci dokonce ve dvou a více lidech. Neužijete si sice samotu, zato si uvolníte duši, dobře si popovídáte nebo se zasmějete. Posedíte si navíc v bublinkách, které proudí ze všech stran, v luxusnějších modelech si užijete i světelné efekty a hudební doprovod. Ve spa bazénu typu XXL můžete navíc plavat. Nejjednodušší bazény se označují jako „party“ a jsou vybaveny pouze základními druhy trysek a skořepina neodpovídá dokonale anatomii lidského těla. Pořizuje se především pro děti.

Z čeho se spa bazény skládají
   Základem každého spa bazénu je tzv. skořepina, k jejíž výrobě používáme nejrůznější druhy odolného plastu. V prostoru pod skořepinou je umístěná technologie bazénu – elektrorozvody, čerpadla, filtrace. Vany jsou již většinou objektem zájmu designérů. Povrch bazénů bývá obložen masivem nejrůznějších dřevin, který se speciálně upravuje, aby byl odolný vůči vlhkosti, vodě a UV záření. U levnějších typů se provádí obklady plastem s dezénem dřeva. Součástí spa bazénu by měl být termokryt, kterým řešíme hned několik problémů. Snižuje se tak energetická náročnost bazénu. Chcete-li relaxovat dlouhodobě, pak si vyberte objemnou vanu, kde se můžete pohodlně natáhnout. Vhodné jsou vany, které mají správné ergonomické tvarování. Spa bazény mohou být vybaveny hydromasážním systémem nebo systémem perličkovým, případně kombinací obou. Nízká cena zařízení může znamenat i nízkou kvalitu. Projeví se to pak nejen v časté poruchovosti, ale také větší hlučností motoru. Při zvukové kulise připomínající parkoviště se bude relaxovat špatně.

Hydromasáž
 Pomocí hydromasáže se dosáhne fyzického uvolnění. Princip hydromasáže spočívá v cirkulaci teplé vody smíchané se vzduchem. Zabudovaná čerpadla poháněná elektromotorem nasávají vodu, rozvádějí ji např. plastovými trubkami k tryskám a mikrotryskám, které na člověka stříkají. Trysky jsou umístěny v místech, kde tělo nejvíce trpí, tedy v oblasti zad, krční páteře, chodidel a nervových zakončení dlaní a prstů. Trysky se natáčí všemi směry podle  potřeby. Pokud některý výrobce nabízí počet a rozmístění trysek podle přání, jde nejspíše o medvědí službu. Hydromasážní zařízení mají dlouholetým průzkumem dané parametry a jejich porušení vám může ublížit. A nezapomeňte správně volit rychlost průtoku vody, abyste dosáhli správného účinku masáže především zad i dolních končetin. Spa bazének můžete využívat i v případě, jste-li po úrazu, kdy hydroterapie zlepšuje metabolismus na postiženém místě, a tak urychluje proces hojení.

Perličková masáž
 Perličková masáž přináší duševní úlevu a navíc je vhodná pro ty, kteří mají potíže s klouby. Perličkový systém tvoří rotační kompresor poháněný elektromotorem, který rozvádí vzduch z prostoru pod vanou přes filtr a vytlačuje ho do otvorů umístěných na dně vany. Intenzita stlačovaného vzduchu se reguluje elektronicky.

Venkovní vířivý bazének
 Je určen pro větší počet osob (6-8). Vydrží každé extrémní počasí, protože je z vnitřní strany opatřen termoplastem a je většinou obložen kvalitním plastem. Systém spustíte tlačítkem na okraji bazénku, volíte z vícera masážních proudů s různou intenzitou střiku. Rotační trysky odstraňují bolesti z ramenou a uvolní zablokování v křížové části páteře, podobně jako spa bazény.

Jak dlouho se nechat masírovat
 Spa bazén slouží jako relaxační zařízení, nikoli jako omývací. Dříve, než do něj vstoupíte, měli byste se omýt některým z přírodních mýdel a osprchovat se. Potom si navolíte teplotu 32 až 38° C, podle svých potřeb. Do vody se nepřidává pěna do koupele, ale raději olej z léčivých rostlin. První koupel neprodlužujte, vodní hydromasáž nechte běžet pouze 10 minut, protože si musíte pomalu zvykat. Teprve po určité době si můžete poležet až 20 minut. Pak byste si měli dopřát 30 minutový pobyt v klidném a teplém prostředí. Nesmíte si myslet, že po proceduře se okamžitě oblečete do sportovního a vyrazíte si zasportovat. Naopak jste nyní uvolnění, vláční a dáte-li si navíc oblíbené šampaňské, pak už vůbec nejste „in“, ale „out“. I když ani to někdy vůbec neškodí...

Autor: KV                                                 Ilustrační foto:http://spa.teiko.cz/

Přihlášení