Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Malá nauka o spojování dřeva

Malá nauka o spojování dřeva

Dokonce i solidně postavený použitý nábytek zřídka vydrží celý život, protože je neustále namáhán. Každá oprava dřevěného nábytku začíná stabilizací spojů, rámu a polic.

Dokonce i solidně postavený použitý nábytek zřídka vydrží celý život, protože je neustále namáhán. Každá oprava dřevěného nábytku začíná stabilizací spojů, rámu a polic.

U spojování dřeva se rozlišují tři různé způsoby spojování součástí: materiálový styk (např. lepení, klížení), silový styk (např. šroubování, přitloukání hřebíky, klínování) a tvarový styk (např. drážkování, kolíky, zuby).                           

Dřevo pracuje - i jako prkno. To musí být zohledněno u všech spojů, zejména u spojů z masivního dřeva. Dřevěné díly lze spojovat rozebíratelně nebo nerozebíratelně. U rozebíratelných spojení jsou jednotlivé prvky spojeny vhodnými spojovacími díly. Nerozebíratelná spojení vznikají přidáním klihu a lze je - pokud se v průběhu času neuvolnily samy - uvolnit pouze jejich zničením.

Nejobvyklejší spojení jsou tvarová spojení. Zde je jejich přehled:

Při výrobě nábytku se často používají komolé kolíky. Toto spojení vzniká zavrtáním kolíků a je velmi pevná. Jejich výroba je ale obtížná - stejně jako mimořádně pevná rohová spojení pomocí plochých kolíků. Proto se rohy často spojují perem a drážkou.

Přeplátování je nejjednodušším rohovým spojením při stavbě rámů. Kromě toho se ušetří polovina tloušťky dřeva každé spojované součásti; poté se součásti sklíží. Toto spojení ale není obzvlášť pevné. Proto by se dodatečně mělo zajistit šrouby nebo kolíky.

K výrobě okenních a nábytkových rámů jsou mimořádně vhodné drážkové a čepové spoje. Kolmé části rámu se zpravidla zajistí drážkami, vodorovné čepy. U silných dřevěných hranolů jsou běžné dvojité čepy.

Zuby jsou ozubení s přímými nebo kuželovými čepy, které se také nazývají rybina. Tento typ spoje se používá u plného dřeva, protože spojované díly se mohou bez problémů roztahovat nebo smršťovat, aniž by ztratili svůj tvar. Rybinový spoj je rovněž optickým ozdobným prvkem.

 

Přihlášení