Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Luxusní bydlení v korunách stromů

Velký sen mnohých z nás. I Homer s Bartem ho mají – krásný a veliký dům v korunách stromů. V posledních době je patrné, že snílků je opravdu hodně a někteří z nich byli pro své spolusnící  schopni převést imaginární v reálné. Dům na stromech se během pár let stal překvapivě hitem. A nechcete-li v něm přímo bydlet, zajeťte si do něj na dovolenou!

Z pohledu historie není dům na stromě žádný převratný vynález. V oblibě ho z praktických důvodů měly nejen domorodé kmeny v jižním Pacifiku a amazonských deštných pralesích, ale také Evropané. Odlehčený příbytek z mramoru si ve větvích postavil třeba již italský rod Medicejských. Velké oblibě se stromo-domy těšily také na přelomu minulého století ve Francii.

Moderní stromové domky pocházejí z Kanady. Původně šlo o něco jako karavan či maringotku, mobilní domek, který se dá převážet pomocí auta a stejně tak prostřednictvím helikoptéry. V Kanadě jsou většinou z cedrového dřeva a při jejich stavbě se využívá stejných postupů jako při stavbě kajaku či kánoe. Stěny tvoří dvě vrstvy, mezi kterými je výplň ze skelné vaty, celková váha činí 500 kilogramů. Ve větvích lze postavit honosnou rezidenci, moderní rodinný dům, kavárnu, školku nebo kancelář. Zatímco ještě v roce 1998 si zájemci o „netradiční" bydlení museli vykasat rukávy a pustit se do budování na vlastní pěst, už o rok později se mohli obrátit na Treehouse Company v Kilmarnocku. Pokud měli na účtu 3 000 liber (tedy 83 000 korun), mohli si dovolit menší domek. Náročný projekt je vyšel na necelé 3 miliony korun. Uplynulo necelých 10 let a podobných firem existuje celá řada. V Německu navrhne zájemcům moderní obydlí v koruně stromu třeba architektonické studio Baumraum. A nabídka je široká: k mání jsou rafinované dětské úkryty, jednoduché domky i extravagantní stavby v sexy kabátku, za který se nemusí stydět solventní klientela ani milovníci designu.

Titulem největší dům na stromě se honosí britský charitativní projekt Alnwick Gardens, který vznikl na popud vévodkyně z Northumberlandu. Soustava několika domů, jejíž výstavba přišla na tři miliony liber, vyrostla ve větvích šestnácti majestátních lip. Kromě restaurace, dvojice soukromých jídelen a učebny zde mají i obchod se suvenýry. Neméně úctyhodný pohled nabízí pohádkový dvoupodlažní zámek Cedar Spire usazený v koruně pět set let starého cedru ve Skotsku.
   Za zmínku také stojí, že v domech na stromech lze nejen bydlet, nocovat, popíjet kávu nebo pracovat, ale také protestovat. Důkazem mohou být jednoduché domy, které vybudovali účastníci protestního mezinárodního tábora v Derbyshiru ve střední Anglii. Obývali je, když protestovali proti plánu obnovit těžbu štěrku v blízkosti Nine Ladies (kruh kamenných menhirů z doby bronzové).

Nechcete-li v domě na stromě přímo bydlet, co takhle zajet si do něj alespoň na dovolenou?Představte si to – místo čtyřhvězdičkového hotelu se ubytujete v korunách stromů a přesto nepřijdete o hotelový luxus. Jako bonus získáte nádherný výhled do okolí, možnost pozorování nočního života jiných obyvatel matičky Země nebo donášku jídla  po lanech. Když s touto vizí přišel Mikael Genber, měla to být pouhá atrakce pro obyvatele v jeho domovině. Jenže se krásně přepočítal – z ničeho nic se hotely na stromech staly fenoménem a dnes je v různých obměnách můžete najít na Havaji, ve Francii, Švédsku a dokonce i v nedalekém Rakousku.V roce 2005 byl například v Zentendorfu vybudován úplně první německý hotel. Vzdušné sruby, které mohou pojmout čtyři až pět osob, byly nejprve postaveny na zemi, vyztuženy kůly a poté usazeny do koruny stromu. Jednotlivé domky propojují visuté lávky a dřevěné schody. Obdobný luxus, přesněji romantické nocování v sedmi chatách ve větvích, si mohou dopřát také hosté hotelu ve francouzském Epiniacu v západní Bretani. Nezvyklý zážitek jim přitom zpestřuje výhled na hrad ze 16. století a okolní lesopark.Hoteli jsou pokaždé  uzpůsobeny místní mentalitě, zvykům i počasí.

I hotelový servis může rozmanitý – od podávání jídla po laně, až po vlastní minikuchyňku a plynový sporák. Celý koncept pohostinství je založen na poskytování služeb nejen nadstandardních, ale zároveň také dobrodružných, odpočinkových a to vše v lůně přírody. Cítit vůni čerstvého dřeva, koupat se v dřevěné vaně a ráno se probouzet s pocitem pohodlí a s výhledem na opravdový les. Žádný výtah, ale žebřík. Žádné rádio, nýbrž cvrčci, kukačky, sovy a šum lesa... Nejšiřší část klientely tvoří samozřejmě vyprahlí a bohatí businessmani, ale na paty jim šlapou také nadšení senioři a samozřejmě mladí a ekologicky smýšlející lidé.

V případě, že jste se nechali inspirovat a zatoužili po vlastním obydlíčku v korunách stromů, pak na stránkách thetreehouseguide.com najdete plánky, návody, tipy a rady jak na to. Autoři podobných skvostů často mluví o splněném dětském snu spát na stromech, který jim – zcela nečekaně – vydělává. Ať už se ve vašem případě jedná o dovolenou, byznys či dávný sen, v každém případě vám byť jen chvilka strávená v přírodě poslouží jako najlepší balzám na duši. 

KV - Ilustrační foto:shelterness.com

Přihlášení