Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Litá podlaha nepatří jen do továrny!

Jednoduché položení a dokonalým leskem
Strohý minimalismus v designu bydlení, a současně návrat k přírodnímu vzhledu jen minimálně povrchově upravených materiálů, to je trend dnešní doby a to také do puntíku splňují lité podlahy z různých materiálů. Hodí se nejen do novostaveb, ale i u rekonstruovaných či sanovaných, narušených nebo nevyhovujících podlah. Předností litých podlah je obecně dokonale rovný povrch, velké plochy bez jediné spáry a navíc – tónování podle vlastních požadavků. 

V rodinném bydlení se asi nejčastěji objevují podlahy anhydritové. Jde o lité podlahové směsi na bázi anhydritu - síranu vápenatého s kamenivem se zrnitostí do 4 mm, vodou a chemickými přísadami pro ovlivnění zpracovatelnosti a konečných vlastností může podlahovina získat například protiskluzovou a antistatickou úpravou, zvolenou barevností a podobně.. Vznikne tak vysoce tekutá hmota, s níž lze po vylití pracovat ještě minimálně 3 hodiny, ale poměrně rychle vytvrzuje. Aplikuje se snadno pouhým samovolným rozlitím, ke zpracování směsi slouží speciální latě, pokládání tedy není ani fyzicky namáhavé. Všechny typy litých podlahovin se nanášejí vyléváním v tloušťkách, které odpovídají charakteru daného materiálu, a to od 2 do 50 mm v jednom pracovním kroku. Aplikace je sice poměrně snadná, nezbytným předpokladem kvalitního povrchu je však pečlivě připravený podklad.  Podklad musí být především čistý, to znamená zbavený prachu, nečistot, zbytků barev a podobně, dále suchý, pevný a soudržný. Je totiž třeba vzít v úvahu, že i velmi kvalitní materiály vykazují v průběhu tuhnutí a vytvrzování určité objemové změny, cca 2 až 5 %, a tedy určité pnutí vůči podkladu. Nedostatečně soudržný podklad však tyto síly nepřenese a může dojít k takzvanému odskočení stěrky i s částí podkladu. Potěr ale může také spočívat na oddělovací vrstvě, případně je plovoucí.

Výsledný povrch potěru je hladký, nedělají se na něm trhliny, není náchylný k výrazným změnám rozměrů či k deformacím. Nepotřebuje ocelovou výztuž a ani velké plochy nevyžadují tvorbu dilatačních spár. Ty jsou nezbytné pouze v místech s výškovým rozdílem mezi jednotlivými potěry, nebo v případě přechodu ploch s podlahovým topením a bez něj. Anhydrit může být i podkladem pro konečnou nášlapnou vrstvu. V případě, že je finálním povrchem, je nutné natřít ho speciálními přípravky, neboť je po vytvrdnutí mírně prašný. Na anhydrit je možné také pokládat všechny obvyklé podlahoviny od dlažby přes plovoucí podlahoviny až po PVC a podobně.

Nezničitelná podlaha v tisíce barvách  
Podlaha se vyznačuje velmi vysokou odolností vůči chemickému i mechanickému namáhání, a je také absolutně nenasákavá. Materiál lze upravit i z hlediska estetických i praktických vlastností. Pro zmírnění původního, spíše průmyslového vzhledu je možné hmotu probarvit či oživit přimícháním barevných chipsů. Přídavek křemičitého písku zajistí protiskluzovou úpravu, podle požadavků zákazníka lze použít i podlahu s antistatickým provedením a podobně. Výsledný povrch je nenáročný na údržbu, díky své hladkosti se snadno čistí.

Tyto podlahoviny lze aplikovat všude tam, kde je žádoucí omezit a výrazně utlumit kročejový hluk. To znamená ve zdravotnických zařízeních, ve školách, v domovech pro seniory a jiných veřejných budovách. Další výhodou je odolnost vůči skokovým změnám teploty, hodí se tedy i do chladíren a chladicích boxů.

Díky vlastnostem materiálu jsou anhydritové potěry vhodné také pro objekty s podlahovým vytápěním, neboť jsou výborně stékavé, dokonale tedy vyplní  prostor kolem otopného vedení, lepší je také jejich tepelná vodivost a rozložení tepla. V porovnání s betonem se při tenčí vrstvě prohřívá menší objem hmoty, anhydrit má také nižší odpor prostupu tepla, klesají proto i energetické náklady. Zcela nevhodný je ovšem pro trvale vlhké prostory – například prádelny, sprchy, bazény či saunu.

Cena u anhydritových potěrů se řádově pohybuje od cca 85 Kč/ 10 mm tloušťky a plochu 1 m², přičemž minimální tloušťka je 40 mm, u podlahového topení pak 35 mm nad trubku. Životnost lité podlahy se shoduje s životností celého objektu.

KV - Ilustrační foto: duracryl.cz

Přihlášení