Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Kupte si jen želvu s "papíry"

Nejdéle žijící želvou chovanou v zajetí byla samička želvy paprsčité, kterou James Cook věnoval králi Tonga. Dožila se úctyhodných 200 let. Ale i nejčastěji chované želvy rodu Testudo, želva žlutohnědá a želva řecká, mohou přežít své majitele. Literatura uvádí jejich průměrný věk od padesáti do 120 let.

Koupě želvy je nutné registrovat
Chcete- li si koupit želvu, je dobré vyhledat spolehlivého chovatele nebo prodejnu, které jsou zárukou kvality. Zde vám nabídnou zdravá a legálně dovezená zvířata. Podle evropských norem suchozemské želvy rodu Testudo podléhají tzv. registraci. Při koupi želvy požadujte originál registračního listu, který dokládá původ a vlastnictví želvy. List musí obsahovat fotografii plastronu želvy (spodní části krunýře), jméno a plnou adresu předchozího majitele, datum prodeje, údaje o zvířeti a v neposlední řadě potvrzení příslušného krajského úřadu. Do čtrnácti dnů od koupě želvy musíte požádat odbor životního prostředí příslušného krajského úřadu o její registraci. Bez řádné registrace se stáváte chovatelem "na černo" a hrozí vám pokuta nebo i zabavení zvířete.
   Cena suchozemských želv se v současnosti pohybuje v rozmezí 2 – 5 000 korun. Záleží ale na velikosti a stáří zvířete, u mláďat je pořizovací cena samozřejmě nižší. Vzhledem k nemalé investici je zájmem chovatele přemístit získanou želvu co nejrychleji a co nejšetrněji domů. K transportu je nejvhodnější krabice naplněná navlhčenými hoblinami nebo novinovým papírem. Dobře se hodí také vystlaný košík převázaný šátkem, aby želva během přepravy nevypadla nebo neutekla.

I suchozemské želvy se rádi koupou
Než se rozhodnete chovat želvu, měli byste se seznámit s jejich způsobem života a vytvořit jim takové prostředí, které se nejvíce blíží přírodním podmínkám. Také byste se měli informovat, jaké velikosti želva v dospělosti dosáhne. Suchozemské želvy umístěte do vyhřívaného terária. Jeho rozměry jsou závislé na velikosti želvy. Obecně by terárium nemělo být menší než pětinásobek délky želvy. Jako substrát je vhodný jemný říční písek. Vytápění obstará světelný zdroj a elektricky vyhřívaný kámen. Umístění topení řešte tak, aby jeden kout terária zůstal chladnější. I suchozemské želvy se rády koupou, proto do terária umístíme mělkou nádrž. Tvar nádrže i hloubka musí umožnit želvě příjemnou koupel, ale i snadný návrat na souš, aby se neutopila. Podmínky pro život by se měly u želv chovaných v zajetí jednoduše co nejvíce podobat podmínkám přírodním.
   Všechny želvy jsou náchylné na nedostatek vitaminu D, který získávají pobytem na slunci. Proto je v teplých a slunečních letních dnech umisťujeme trvale do venkovního výběhu nebo alespoň na balkon. Výběh zhotovíme dostatečně vysoký, s částečným zapuštěním do země (želvy se totiž rády podhrabávají). Výběh by měl být zčásti travnatý a zčásti vysypaný pískem. Součástí vybavení je mělká vodní nádrž a budka, aby se želva mohla ukrýt při nepříznivém počasí, či aby se schovala před sluncem do stínu.

Pravidelná koupel vaši želvu potěší
Želvy pravidelně koupejte ve vlažné vodě, nejméně dvakrát týdně. Koupel přispívá k regulaci trávicího systému želvy. Během koupele se vyprázdní a lépe pak přijímá potravu. Poté ošetříme krunýř speciálním olejem. Nedostatek vitaminu D v zimních měsících kompenzujeme doplňkovými přípravky ve formě rozdrcených tablet nebo v kapkách, které přidáváme do potravy. Pravidelně dbáme na odčervení podáním tablet Helmirazin nebo Banmith Katze. Ke spokojenému životu potřebují suchozemské želvy chované v zajetí mimo jiné alespoň dvakrát týdně koupel ve vlažné vodě.
   Strava suchozemských želv je převážně vegetariánská. Zeleninu, ovoce, vojtěšku či listy smetanky posekáme na drobné kousky. Pestrou stravu doplníme o tvaroh, natvrdo vařená vejce, vařenou rýži nebo žemli namočenou v mléce. Můžeme zkusit i mleté vařené hovězí maso, ale ne všechny želvy je přijímají. Většinou se želvy urputně drží jednodruhové stravy a jinou odmítají, což později vede ke zdravotním problémům. Na novinky ve stravě je zvykáme postupně. Chce to trpělivost, ale po čase dosáhneme úspěchu. Želvy musí mít stále k dispozici i misku s vodou, kterou často vyměňujeme.

Také želvy potřebují zazimovat
Uložení želv přes zimní období je velmi důležité pro jejich zdravotní stav. Želvy jsou bez zimního spánku vyčerpané a náchylné na různá onemocnění. Před zazimováním želvě snižujete dávky potravy, až ji přestanete krmit úplně. Asi týden před zazimováním ji přemístěte do chladnějšího prostředí s teplotou kolem 6°C. Tehdy želva přestane přijímat potravu, vyprázdní se a zahájí zimní spánek. K přezimování je nejvhodnější dřevěná bednička vyplněná vrstvou vlhké rašeliny, písku, mechu či listí. Začátkem dubna až května se želva probouzí. Vyjmeme ji z bedničky, omyjeme vlažnou vodou a umístíme do terária. Zpočátku potřebuje želva dostatek vody, aby doplnila úbytek během zimního spánku, pak postupně začíná přijímat potravu.

Aby se nenarušily vztahy v domácnosti
Dětem je potřeba vysvětlit, že želva je divoké zvíře, které je alespoň zpočátku plaché. Neustálé braní z akvária a přenášení by jí lekalo a nahánělo jí strach. Děti nejsou zvířátka na mazlení a moc se jim nelíbí, když je někdo nosí celé hodiny v náručí sem a tam. Želva bude spokojenější, když jí děti pozorují. Lze ji také ochočit, pokud jí budete dávat krmení z ruky. Želva má velmi dobrý čich a ráda si očichává nové věci, jistě si očichá i svého lidského přítele. Co se želvám líbí je drbání na hlavičce. Časem se může želva naučit přijít na zavolání. O želvu se starat a respektovat ji dokáží děti až ve školním věku, určitě by to mělo být pod dozorem dospělého.
   Želvu nikdy nenechávejte bez dozoru s jinými domácími mazlíčky. Pro psa a kočku totiž představuje přirozenou kořist. Pes se sice může naučit uznávat želvu jako člena smečky, ale bez vaší přítomnosti může dojít k nehodě, která může skončit smrtí želvy nebo vážným poraněním. Pes i kočka mohou želvu poranit svými drápy, zejména na měkkých částech těla. Dávejte však poroz i na hlodavce. Rádi si na ní vyzkouší své zuby, což může být, zejména pro mladé želvy, smrtelné. Pokud chováte doma také hady, měli byste vědět, že želvy vyměšují zárodky, které člověku neublíží, ale pro hady mohou být smrtící. Pokud máte želvu na balkoně, mohlo by se vám stát, že ji odnese vrána nebo straka, proto je potřeba takové bydlení dobře zabezpečit.

  KV                                               Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení