Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Krtek na zahradě – jak ho dostat!

Než s bojem začnete, smiřte se s tím, že dostat ze své zahrady hraboše, hryzce a krtky není jednoduché. Když vám něco na určitý čas pomůže, raději rovnou počítejte s tím, že je to jen načas a nepřátelé se mohou kdykoliv zase vrátit. Proto se zaměřte také na prevenci. Doporučujeme také sledovat internetové diskuse, ve kterých z praxe ostatních zahrádkářů nejlépe zjistíte, co je skutečně účinné a co je nesmysl vymyšlený neúspěšnými bojovníky s nepřáteli zahrady.

Prevence:
pravidelně koste trávu. Všichni hlodavci mají raději klid a pravidelný hluk si dobře zapamatují.
Nevzdávejte se v soustavném ničení chodeb krtků, hrabošů i hryzců.
V ovocných sadech a jejich okolí udržujte maximálně možnou čistotu. Neodmyslitelně k tomu patří například sbírání opadaných plodů.
Stejně tak na zahrádce neskladujte žádný materiál, jako jsou několikaleté neošetřené komposty a cokoliv podobného, co může sloužit hlodavcům jako úkryt.
Cibulnaté a hlíznaté rostliny můžete do jisté míry chránit podzimní výsadbou v plastových koších. Najdete je v nabídce zahradnictví i hobby-marketů. Jednoduše si je můžete vyrobit sami z obyčejných PET lahví. Stačí odříznout spodní část a udělat do ní patřičně velké dírky - dostatečné pro růst kořenů, ale malé pro všetečné rypáčky hlodavců.
Podporujte přirozené nepřátele hlodavců! Vyvěšujte budky pro poštolky, kalousy a puštíky, ti vaši zahradu zbaví i několika myších kousků denně. Také obyčejná domácí kočka dokáže v tomto směru pracovat pro vás.

Jak zlikvidovat:
1.Pryšce, řebčíky, afrikány, laskavec, česnek - všechny tyto rostliny by údajně měly zahradní nepřátele odpuzovat. Někomu tato ochrana žádoucí výsledky přinese, jinde je tento způsob naprosto marný. Totéž platí o přípravcích na bázi aromatických látek, akustických odpuzovačích například ve formě PET lahví, větrnících, zapíchaných tújových větvičkách nebo hadrech napuštěných petrolejem. Někdo dokonce radí vyzkoušet na odpuzení hlodavců i syrečky, psí lejna nebo chlupy, vlasy či cigaretové nedopalky nastrkané do děr. Také můžete v blízkosti nor zkusit umístit elektronická nebo mechanická zařízení vydávající zvuky nebo vibrace. Ty krtky skutečně účinně odpuzují. Nejrůznější plašiče k tomu určené najdete na trhu, údajně na ně platí i dámský vibrátor na baterky zastrčený do krtčí chodbičky. Někdy to ale bývá jen krátce trvající výhra, protože se podzemní škůdci jen přemístí k sousedům.

2.Při použití jedovatých návnad nejprve na zahradě zadupejte všechny kopečky. Teprve do těch, které si krtek obnoví, naklaďte jedovatou návnadu. Velice dobře fungují  jedovaté návnady na bázi gelu, např. speciálně ochucené voňavé gely, které se aplikují přímo do děr, lákají hlodavce k jejich sežrání. Pozor, jedovatá návnada by neměla být přístupná pro děti, domácí mazlíčky, drůbež a ptactvo! Likvidovat je nutné i otrávené škůdce, aby je například vaše kočka nebo pes nepozřeli.

3.Pasti na hlodavce se kladou do obnažených nor, které je nutné zakrýt. A pokud se s pastí chcete ještě někdy shledat, je vhodné je zafixovat, třeba uvázáním ke stromku či kůlu, aby vám ji hryzec neodtáhl. Důležité také je, že pro návnady i pasti platí, že by neměly být cítit člověčím pachem. Při manipulaci s nimi je tedy více než vhodné používat gumové rukavice. K uložení pasti je vždy nejvhodnější krtkova hlavní chodba – je hlubší a větší než ty ostatní ale nikdy to není ta, která vede od krtince.   Odkopávejte postupně od krtince hlínu a drny s trávou dávejte bokem, než se dostanete k hlavní chodbě, která musí být rovnoběžná Pak obkopejte hlavní chodbu v délce trubky a vložte past. Zakryjte ji dlažbou nebo větším plechovým kýblem a dbejte na dobré utěsnění hlínou. 2x denně krteček prochází své impérium hlavní chodbou, takže se také 2x denně dívejte do pastí. Na internetových serverech zaměřených na problémy zahrádkářů je jako účinná doporučována past, kterou koupíte v OBI. Je to dvojice drátěných pružinových pastí. Lopatkou odkryji cca 20 cm chodby, vyčistíte od napadané země a uložíte proti sobě pasti. Celé přikryji podlahovou dlaždicí 30x30 cm, aby v chodbě nebylo světlo.

4.Vykuřovacími patronami lze také dosáhnout velmi dobrých výsledků lze při hubení škůdců.  Je to vlastně na železném drátu nanesená účinná vrstva ve formě válečku. Po zapálení a následném vyhoření vykuřovací patrony vznikne struska, ze které se působením půdní vlhkosti uvolňuje vnitrobuněčně působící jedovatý plyn, který hlodavce okamžitě usmrcuje. Použitá vykuřovací patrona se ponechá trvale na místě aplikace a není nutná žádná její další likvidace, neměla by ovlivňovat růst zahradních plodin. Podle stupně zamoření lokality škodlivými hlodavci lze patrony použít i opakovaně.

KV - Ilustrační foto:KV / mccormickhousebedandbiscuit.blogspot.com      

Komentáře

Krtek, žadný problém

V praxi jsem použil pouze rýč no trochu času. Jak hrabal/pohyb kopečku/ nastal záběr rýčem a byl venku. Bohužel, pokud přežil, uložil jsem jej do krabice a putoval na velke pole.Je to osvědčené

expanzní likvidátor

Nejvíc se mi osvědčuje expanzní likvidátor hryzců a krtků.
Je to na slepé patrony 9x17mm. Krtkovi nepomůže ani to, že před sebou hrne hlínu.

http://www.kentaurzbrane.cz/zbrane/plynove/plynove-pistole?product_id=25...

expanzní likvidátor

Manžel odzkoušel expanzní likvidátor,ale české výroby na větší patronky a je to supr.Je spolehlivější než ten německý a má 2x větší účinnost. Prodávají ho na adrese www.rogalo.info

To se mi zda drasticke, ja

To se mi zda drasticke, ja se sousedem pouzivam odpuzovac krtku http://www.odpuzujeme.cz/odpuzujeme/eshop/0/0/5/229-Solarni-odpuzovac-kr...

likvidace krtka

Jediný účinný prostředek ,který jsem odzkoušel je expanzní likvidátor krtků. Je to Český výrobek a prodávají ho na adrese www.rogalo.info likvidují tím krtky na letišťní travnaté ploše.

Přihlášení