Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Kočka s nadváhou – jak na přebytečná deka

 Nejen to, co kočka žere, hraje roli, nýbrž i prostředí, v němž žije a jaké návyky má. K faktorům ovlivňujícím obezitu samozřejmě patří také nedostatek pohybu, vaše rozmazlování laskominkami od stolu, kastrace a vyšší věk. Tlouštíci s sebou ale nosí velké zdravotní riziko: Nadváha zatěžuje srdce, krevní oběh a dýchací orgány. Zvyšuje se nebezpečí cukrovky, chorob jater a ledvin, onemocnění trávicích orgánů a močového ústrojí. Nadváha je jed také pro pohybový aparát a klouby. Zapomeňte ale na bleskové diety, zázračné pilulky a „PPP“ (podávání poloviční porce). V prvním okamžiku dokonce zapomeňte na všechny způsoby zeštíhlovacích kúr a krmte dál jako dosud. S přípravami na „program na odstranění tuku“ však můžete a musíte začít ihned.

Stravovací deník bez lidských i kočičích pamlsků
   Pořiďte si sešit na poznámky a nejprve si zapište aktuální hmotnost vaší kočky. Od této chvíle si mimoto zaznamenávejte s datem a denní dobou všechno, co jste kočce dali žrát, od pravidelných jídel až po pamlsky mimo krmení. Zapište si také, pokud a kdy jste odstraňovali zbytky nebo vyměňovali odmítaný druh potravy za jiný. Dělejte si pokud možno přesné poznámky o množství (suché krmení odvažujte nebo odměřujte). Rovněž si pište, co vaší šelmičce přinesli spolubydlící nebo návštěvy. Za námahu to stojí, protože za pár dnů vám vaše zápisky ukážou vše černé na bílém.
   Možná je váš tlouštík zvyklý najít krmení v misce v každou denní dobu. S tím je teď konec! „Samoobslužný bufet“ sice vychází vstříc přirozeným potravním návykům našich malých šelem, zakazuje se ovšem všem nenasytům a zvířatům, která žerou vždy, když se cítí být frustrována. Ideální je, rozdělit denní potřebu krmení na tři až pět menších pravidelných porcí.
    Jednou pro vždy vynechejte ze hry prokázané kalorické bomby z „člověčího stolu“ a mimořádně opatrní buďte i s pamlsky „vhodnými pro kočky“, jako jsou třeba kočičí sušenky. U kočičích sušenek z obchodu si všímejte obsahu tuku: Dosahuje hodnot od 2,5 až daleko přes 20% a bohužel ty nejtučnější chutnají mnohým čtyřnožcům ze všeho nejvíc. Podněcujte svou domácí šelmu ke hře častěji než dřív, protože bez pohybu odbourávání tuků prostě nejde. Trik navíc: Servírujte „vlhké“ a suché krmení na oddělených místech, takže váš tlouštík se trochu víc naběhá, aby dostal svou denní dávku. To sice nepřinese žádné velké ulehčení, ale ve spojení s řadou dalších menších opatření to přece jen může pomoci. Začněte docela pomalu zmenšovat porce a jednou za týden si stoupněte s kočkou na váhu. Poznamenejte si výsledek do stravovacího deníku. Velkým úspěchem bude už to, že zabráníte dalšímu nárůstu váhy vašeho miláčka.

Jak poznáte správné krmení?
   Správné krmení se hodí ke stanovenému cíli a je v něm vše, co micka potřebuje. Pak stojí na etiketě: „výhradní krmení pro kočky“ a u light výrobků třeba „pro kočky se sklony k nadváze“, „při nedostatku pohybu“ nebo „pro méně aktivní kočky“. V případě že má váš tlouštík na hřbetě už deset a více let, tak se také podívejte, zda je potrava vhodná i „pro kočičí seniory“. Zvláštní dietní krmení nese označení jako „pro kočky s nadváhou“, „Low Calorie“, „redukční dieta pro kočky“ nebo něco podobného.
   V kolonce „složení“ jsou vyjmenovány přísady v sestupném pořadí dle obsaženého množství. Dorou známkou je, když na etiketě uvedený druh masa – např. „kuřecí maso“ - je na prvním místě a přesahuje předepsaná 4%. Další přísady jsou uvedeny jednotlivě, příliš mlhavý termín „živočišné a rostlinné vedlejší produkty“ se neobjeví. Tak si můžete být jistí, že vaše kočka dostane hodnotnou bílkovinu, kterou potřebuje. K výběru druhu krmení: Nejlépe stravitelné proteiny pro kočku se vyskytují především v drůbežích játrech nebo svalovině ze slepice či jehněčího masa.
   Jak tučné jsou produkty „light“? Odpověď najdete pod heslem „Obsažené látky“. Hrubé vodítko: „Lehké“ krmení z konzervy obsahuje průměrně 4 až 5, suché 10 až 12% surového tuku. Kolonka mimoto udává průměrný obsah surové bílkoviny, vlákniny, popela (minerálních látek) a zvlhčovadla v krmení. Obsah nestravitelné surové vlákniny je při dietní stravě vyšší než u výrobků light: Vyšší podíl vlákniny zažene brzký pocit hladu a udržuje střeva v činnosti – to je při dietě důležité.
 
Rozpohybujte svého kočičího lenocha a hrajte si pravidelně
   Kdo zůstává v pohybu, nedostane se tak rychle do problémů s postavou. Protože za prvé každá tělesná činnost spotřebovává energii, a protože za druhé pravidelný pohyb zrychluje klidový stav látkové výměny, takže se tukové polštářky vlastně ani vytvořit nemohou. Všechno je naprosto logické, ale jen to řekněte svému Garfieldovi a jeho dvojníkům! Ten, kdo sám něco pro svou postavu dělá, ví, že spalování tuků funguje nejlépe při vytrvalostním tréninku s mírnou intenzitou. U koček je tomu podobě. Jestliže má mít sport nějaký efekt pro energetickou bilanci, musí malý lovec vytrvat alespoň 15 minut, nesmí se však přitom přepínat. Nechte tedy aktivitu pomalu vyplynout a dbejte především na to, aby čtyřnožec neztratil zájem.

•Hrajte si ve výši očí – lehněte si ke kočce na zem.
•Pořiďte si látkovou myšku, sáček na šňůrce nebo jinou malou hračku a společně si s ní pohrajte. Vypouštějte mýdlové bubliny do prostoru nebo nechte plachtit vzduchem vlaštovky , vaše kočka bude kulit oči!
•Nepohybujte „kořistí“ pouze rovně, ale zaveďte ji i do štěrbin a rohů, nechte ji zmizet pod skříní nebo ji ukryjte pod jiným kusem nábytku. Představte si, jak by to asi dělala „opravdová“ myš.
•Dopřejte své kočce zážitek úspěchu – štěstí při lovu – nejpozději při každém třetím pokusu. Rychlost a intenzitu hry přizpůsobte kondici kočky. Nezapomeňte, že přetížení vyvolává frustraci!
•Nabízejte kočce nové hry, které budou třeba zajímavější. V obchodech pro chovatele mají třeba hračku, které se říká „zábavné světlo“. Příruční baterka vrhá po stisknutí tlačítka světelný bod, který musí váš malý lovec „chytit“. Je to velmi zábavné a podporuje to schopnost rychlých reakcí, protože jakmile kočka položí tlapku na světelný bod, musíte tlačítko povolit – svícení dál neplatí! Ostatně večer, když se setmí, bude kočka nadšeně lovit světlo z každé baterky. A když svítí slunce, postará se o poskakující světýlko malé kapesní zrcátko.
•Nasypte na podlahu sušený baldrián (kozlík lékařský) – to vaši micku spolehlivě nadchne a dostane se do hravé nálady.
•Udělejte si častěji chvilku na mazlení. Určitě dobře pochodíte. Nejprve si třením zahřejte ruce a pak začněte hladit. Odmění vás kočičí vrnění.

KV                                        Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení