Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

K čemu se hodí jaký druh dřeva?

Málokdo se vyzná ve velkém množství rozmanitých druhů užitkového dřeva našich lesů. Na světě existuje více než 25 0000 různých druhů dřevin, z toho asi 50 u nás. Přehled nejdůležitějších druhů, jejich znaků a nejlepší možnosti jejich použití vám zde předkládáme.

AKÁT
Dřevo je tmavé – od zlatohnědého odstínu až po čokoládově hnědý. Je velmi tvrdé a houževnaté, přitom se však vyznačuje značnou pružností. Je vhodné pro schodiště, domovní dveře a okna venkovní konstrukce. Jako nábytek působí velmi dekorativně. Lze jej rovněž dobře použít pro soustružení a řezbářské práce.

BOROVICE
Barva dřeva se pohybuje mezi žlutou a červenohnědou, dřevo je velmi dekorativní. Je obzvláště vhodné pro stropní nosníky a krovy. Jako surovina pro výrobu nábytku je toto dřevo pevné a působí živě. S oblibou je používáno při výrobě oken a dveří.

BUK
Světle šedé až hnědočervené dřevo tvrdé (stejně jako dubové), lze ho namáhat. Je vhodné pro povrchové úpravy mořením, nátěry laky a barvami. Díky své variabilitě je obzvláště oblíbeným materiálem pro práce v interiéru a pro výrobu nábytku.

BŘÍZA
Dřevo má běložlutou, načervenalou až světle hnědou barvu a lehce hedvábný lesk. Není příliš tvrdé, ale je elastické, houževnaté a tuhé. Je vhodné do interiérů jako obklad stěn a stropů, pro výrobu stolů a židlí, používá se také pro výrobu parket.

DOUGLASKA
Načervenalé, pevné, poměrně odolné jehličnaté dřevo. Vhodné jako stavební dřevo a na vnitřní stavební úpravy v rustikálním stylu (včetně výroby nábytku). Svou kvalitou je vhodné pro výrobu oken a dveří.

DUB
Barva dřeva je šedožlutá až světle hnědá, dřevo je tvrdé, má vysokou pružnost a značnou odolnost proti opotřebení. Je mnohostranně využitelné pro vnější i vnitřní použití, jako konstrukční stavební dřevo a pro dokončovací práce. Je vhodné také k vyřezávání a soustružení.

HABR
Dřevo má šedobílou až žlutou barvu, působí jednoduše. Je tvrdé a houževnaté, přitom má velkou pružnost. Lze jej dobře a čistě opracovat. Z důvodu velké odolnosti proti opotřebení se používá především ve strojírenství a při výrobě nástrojů.

JASAN
Tuhé, avšak elastické a pevné dřevo, které má dekorativní žilkování. Je ceněno jako surovina pro vnitřní části budov. Dobře se moří a umožňuje snadné provádění povrchových úprav. Používá se především pro výrobu jednotlivých kusů nábytku, dýhování a na podlahy.

JAVOR
Dřevo je až načervenalé, velmi dekorativní, poměrně tvrdé a elastické, lze ho snadno obrábět. Vytváří pěkný povrch. Je vyhledávaným materiálem pro interiéry a výrobu nábytku a je vhodné pro výrobu parket a pro schodiště.

JEDLE
Dřevo je bělejší než dřevo smrku s decentnějším žilkováním. Povrch působí uklidňujícím dojmem. Je odolné proti kyselinám a alkáliím, proto se s oblibou používá v chemickém průmyslu. Je výborným dřevem pro interiéry a dobře se hodí rovněž pro výrobu masivního nábytku.

JILM
Dřevo má živé zabarvení, šedohnědé až červenohnědé, částečně také tmavě hnědé až čokoládově hnědé a působí velmi dekorativně. Je obzvláště vhodné pro výrobu nábytku a pro vnitřní části budov: obklady stropů vestavěný nábytek, schody a parkety.

JÍROVEC
Dřevo má běložluté až červenavé nebo hnědavé tónování, je měkké, málo pružné a pevné. Lze jej snadno a čistě opracovat, hodí se pro soustružení a řezbářské práce. používá se pro výrobu dveří a nábytku.

LÍPA
Dřevo má bělavou až žlutavou barvu a je tónováno červenavým nebo žlutohnědým odstínem. je měkké a není pružné. Dobře se opracovává a umožňuje snadné provádění povrchových úprav. Je vhodné pro výrobu hraček, k vyřezávání a soustružení, používá se také k dýhování.

OLŠE
Dřevo má červenobílé, červenožluté až červenohnědé zabarvení, je měkké, a proto je málo pevné a elastické. lehce se opracovává, dobře se povrchově upravuje. Hodí se k vyřezávání a soustružení, je rovněž vhodné pro výrobu nábytku a dveří.

OŘECH-OŘEŠÁK KRÁLOVSKÝ
Obzvláště pěkně vybarvené dřevo s hnědošedým základním tónem, se žilkováním, velmi dekorativní. Umožňuje snadnou výrobu nábytku a rovněž je vhodným materiálem pro soustružení a vyřezávání.

SMRK
Světlé dřevo, nažloutle bílé barvy se zřetelným žilkováním, působí jednoduše a decentně. Je stavebním dřevem číslo 1, má téměř neohraničené použití, např. pro obklady stěn a stropů, podlahy, schodnice apod. Impregnované se používá také pro venkovní konstrukce, jako jsou ploty, vrata apod.

MODŘÍN
Barva dřeva je červenohnědá. Vyznačuje se výrazným jemným žilkováním a je velmi dekorativní. Používá se jako stavební a konstrukční dřevo, ale také na obklady stěn a stropů a díky dostatečné pevnosti rovněž na podlahy. Je vhodným materiálem pro soustružení.

TOPOL
Jádrové dřevo je žlutočervené až žlutohnědé, působí jednoduchým dojmem. Je měkké, avšak velmi odolné proti opotřebení. Snadno se provádí jeho povrchové úpravy, méně dobře se leští. Je často používaným materiálem při zřizování saun.

TŘEŠEŇ
Dřevo je žlutočervené, velmi dekorativní, hodnotné. Je oblíbeným dřevem pro dokončovací práce. Vytváří krásnou povrchovou krycí dýhu, používá se především pro obklady stěn a stropů. Toto dřevo je také vysoce ceněno při výrobě nábytku. je vhodné rovněž k vyřezávání a soustružení.

VEJMUTOVKA
Má běložluté až červenohnědé dřevo, které je lehké a měkké. Jedná se o dřevo vhodné pro vnitřní úpravy a pro výrobu nábytku. není dostatečně pevné. Je vhodnou zvukovou izolací a dobrým materiálem pro modelářské a řezbářské práce.

VRBA
Světlé dřevo, většinou s načervenalým zabarvením. Lze ho použít stejným způsobem jako dřevo topolové. Větší význam než stromy však mají keře, které poskytují materiál pro košíkářství.

KV - Ilustrační foto:sxc.hu / flickr.com 

Komentáře

Poučný článok, ak by si

Poučný článok, ak by si niekto chcel ešte niečo prečítať k tejto problematike tak by som odporučil napr. nasledujúci článok :)
http://www.seart.cz/druhy-dreva-jejich-charakteristika-a-12.html

Přihlášení