Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jaký typ skleníku si letos postavíte na zahradu?

Skleníky se sedlovou střechou
Zahrádkáři používají nejčastěji tento typ skleníku.
Výhody: Může stát volně na kterémkoliv vhodném místě v zahradě. Pravoúhlý půdorys umožňuje dobře využít prostor. Skleníky se sedlovou střechou mohou mít různou délku, šířku i výšku a mohou se přizpůsobit různým zahradám. Mnohé z nich lze i dodatečně prodloužit.
Využití světla: Osvětlení je optimální, závisí na úhlu sklonu střechy. Čím strmější střecha je, tím více světla vniká do skleníku i v zimě. Hotové skleníky, nabízené v obchodech, mají úhel střechy od 24,5° do 30°. Tyto rozdíly jsou dané statickými vlastnostmi materiálu střechy. Čím méně spojů je na konstrukci střechy, tím je skleník cennější. Odlišné sklony střechy lze realizovat jen u skleníku vlastní výroby.
Šířka skleníku: Malé zahradní skleníky jsou už od šířky 1, 6 m. Širší skleník však dává podstatně lepší podmínky pro využití. Dva skleníky mají například stejnou plochu 10 m². Jeden je 2 m široký a 5 m dlouhý, druhý 2, 5 m široký a 4 m dlouhý. V obou potřebujeme chodník široký nejméně 60 cm. V prvním případě cesta zabere plochu 3  m², ve druhém jen 2,4  m². Získáme tak 0,6  m² užitečné plochy viditelný. Skleník nemá být příliš široký. Při šířce nad 3 m potřebujeme 2 chodníky, abychom měli rostliny na dosah. Vhodnější je skleník delší.

Přístavbový skleník
Tento typ se využívá nejvíc jako zimní zahrada. V prodeji jsou různé modely různých rozměrů. Skleníky s hřebenem nižším než 2, 3 m se špatně obhospodařují. Skleník se většinou opírá o stěnu domu, zřídka o samostatnou zeď.
Výhody: Menší nárok na energii v porovnání s volně stojícím skleníkem. Důvodem je menší plocha skla a využívání tepla, které vyzařuje ze stěny budovy. Další výhodou je blízkost domu. Například do skleníku postaveného před vchodem do sklepa bez problémů vstupujeme i za špatného počasí. Díky těmto přednostem se využívá k pěstování dlouhodobých kultur, např. kaktusů a orchidejí.
Nevýhody: V tomto typu skleníku mají rostliny k dispozici 50% méně světla. To nestačí k pěstování zeleniny v zimních měsících. Ze sériové výroby jsou dostupné jen poměrně úzké typy, což omezuje možnost využití. Při nabídce zimních zahrad je výběr větší, ale úměrně k tomu jsou i vyšší ceny.

Kruhové skleníky
Základem těchto typů je 6-, 8-, 12-, nebo 16- úhelník. Dokonale kulatá skleněná kopule by se jen těžko vyráběla a byla by drahá.
Výhody: Kruhový skleník s hliníkovou nebo dřevěnou konstrukcí je velmi dekorativní. Některé modely vypadají jako malá skleněná pagoda.
Nevýhody: Kruhové typy jsou k zahradnickému využití méně vhodné. Používáme tu speciální stoly a závěsné regály přizpůsobené tvaru skleníku. Náročnější je i větrání. Zabudování větrání do vrcholu střechy vyžaduje náročnou konstrukci. Kdo větrání nevybuduje, může se rozloučit s úspěšným pěstováním. Boční větrání, nebo jen otevřené dveře nejsou dostatečnou náhradou.

Fóliovníky
Fóliovník je vlastně lehčí stavba skleníku. Konstrukce ve tvaru tunelu je z kovových trubek, pevně ukotvených v zemi a je potažena speciální fólií. Má jen omezenou životnost. Propouští dostatek světla pro většinu pěstovaných druhů.

Zabudovaný skleník
U tohoto typu jsou boční stěny částečně pod zemí, jsou z betonu nebo zděné z cihel. Střecha je většinou sedlová, někdy i pultová.
Výhody: Zabudované skleníky se vytápějí snadněji než skleníky, které jsou celé nad zemí. Zčásti chráněné zabudováním do země spotřebují méně energie. Čím hlouběji jsou zabudovány, tím méně světla do nich vniká, ale podstatně víc než v případě skleníků přístavbových. Zvýšené náklady na stavbu se poměrně rychle vrátí v úsporách energie. Tento typ skleníku je vhodný pro rostliny z vyšších poloh, které v létě nesnášejí vysoké teploty. Jsou to například některé druhy orchidejí a skalniček. Podmínky v nich jsou vhodné i k jarnímu předpěstování rostlin.

Zvláštní tvary
V některých zahradách je málo místa, někdo má k dispozici jen terasu, balkón, případně střechu domu nebo garáže. Skleníky se dají vybudovat i na těchto místech. Důležité je důkladně prověřit místo předpokládané stavby. Musíme zvážit hledisko estetické a problémy statické. Jde o možnost zatížení podkladu (zejména balkónu a střechy) a sílu větru. K tomu přistupují právní předpisy, se kterými se musíme seznámit před začátkem výstavby. Musíme zabezpečit zásobování vodou. Většinou nelze vybudovat základy. Na terase nebo balkónu jako základy často postačí betonové desky. Netypizované skleníky, někdy dělané i „na míru“, jsou drahé. Před volbou typu a koupí je proto vhodné prověřit si nabídku různých výrobců.
 
Rozdělení skleníků
Skleníky rozdělujeme podle účelu, typu, materiálu, způsobu výroby a způsobu vytápění.
Podle účelu: K pěstování sadby, k vlastnímu pěstování – rychlení, pro zvláštní účely jako sbírkové skleníky, k celoročnímu pěstování subtropických a tropických rostlin (palmy).
Podle typů stavby: na trvalé a přenosné
Podle materiálu: s konstrukcí ocelovou, dřevěnou, kombinovanou
Podle způsobu výroby: typizované (sériová výroba v podniku), netypizované (skleník „na míru“, vlastní výroby, nebo na objednávku v podniku).
Podle způsobu vytápění: vytápěné a nevytápěné. Zimní zahrada na rozdíl od skleníku musí splňovat  určitá kritéria tepelné izolace. Některé nabídky zimních zahrad těmto kritériím neodpovídají.

KV-Ilustrační foto:skleniky-pareniste.cz/solar-design-studio.cz/worldwatts.com

Komentáře

Rukský skleník Volya

Dobrý den, osobně jsem svůj skleník dlouho vybíral, kdy mezi má kritéria patřil důraz na robustnost zpracování a co nejsnazší stavbu, ideálně pak bez nutnosti stavby základu. Volba padla na obloukový skleník ruského výrobce Volya a své volby nelituji i když samotná stavba rozhodně nebyla tak jednoduchá, jak se na první pohled zdálo a jak prodejce uvádí. Jde o stavebnici tedy skleník lze postavit v libovolné délce. Po individuální domluvě jsem na skleník objednal 6 mm silný polykarbonátem, který by měl lépe stabilizovat teplotu uvnitř skleníku. Skleník i po roce používání mohu vřele doporučit, jsem s ním velice spokojen. (Skleník jsem koupil zde: http://www.buildex.cz/p/sklenik-volya-llc-2dum/)

Skleník

Já chystám foliovník - lépe se přenáší a je o dost levnější. Navíc co jsme slyšel kvalitně je to to samé a zelenině se daří stejně jako v klasickém skleníku.

Přihlášení