Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jaké odrůdy jablek pěstovat?

Jaké odrůdy jablek pěstovat?

Jabloním se nejlépe daří v hlinitopísčitých či písčitohlinitých půdách, které jsou přiměřeně propustné, mírně vlhké a obsahují dostatek humusu. V teplých a často suchých oblastech jim svědčí i trochu těžší půdy, které udrží vláhu. V chladných a vlhkých lokalitách jsou prospěšné naopak lehčí půdy.  Extrémy, jako jsou velmi jílovité, nebo naopak silně písčité nebo silně vápenité půdy jim nesvědčí a je třeba je před výsadou vylepšit. Neutrální a mírně zásadité půdy jsou nejlepší, ideální je pH mezi hodnotami 6,2 a 8.
   Protože jabloním prospívá mírná, ale stálá vlhkost půdy, není vhodné je pěstovat na vyprahlých jižních svazích. Patří mezi nejvíce vláho-milné stromy, žíznivější jsou již pouze slivoně. Ideální hloubka hladiny spodní vody je mezi 80 a 120 cm, záleží na bujnosti růstu podnože, na níž byla jabloň naroubována.
   Jabloně jsou vyšlechtěny do nespočtu odrůd, díky čemuž je můžete sklízet od léta až do podzimu a užít si nejrůznější odstíny chutí a vůní. Zároveň je lze pěstovat v různých velikostech, od zákrsků po majestátní vysokokmeny. Díky zakrslým odrůdám s kmenem třeba jen půl metru vysokým, které se pěstují volně, nebo vytvarované do ovocných stěn, si mohou více různých odrůd dovolit i malé zahrádky. Do větších zahrad jsou zase vhodnější odolnější polokmeny s výškou kmene mezi 130-150 cm, nebo i vysokokmeny, které se větví až ve dvoumetrové výšce. Sklizeň a údržba takových stromů je sice náročnější, ale zase vytvářejí krásnou zahradu, poskytují stín a vypadají velmi esteticky. Kompromisem jsou pak čtvrtkmeny, jejichž kmeny jsou nejvýše metr vysoké.
 
Které odrůdy doporučují „jabloňový odborníci“
Na prvních třech místech se při degustacích českých odborníků na jablka umístily odrůdy, které byly vypěstovány v sadech u Ešpandrů ve Slemeně. Tyto jablka byly ihned po sklizni zchlazeny na 2°C a při této teplotě udržovány až do expedice. Tím se podstatně prodloužila jejich konzumní zralost. Jedná se o odrůdy Braeburn, Golden Delicious a Jonagold Prince. Pořadatelé úmyslně nechali degustovat tyto odrůdy ještě jednou, a sice ty, které byly uskladněny ve větraném, ale kvalitním sklepě. Malý rozdíl se projevil, což dokazuje význam kvalitního skladování ovoce. Tyto stejné vzorky se pak umístnily v rozmezí osmého až čtrnáctého místa. Na čtvrtém místě byla vyhodnocena odrůda Angold, vyšlechtěna ve výzkumném ovocnářském ústavu v Holovousích. Odrůda byla uskladněna v dobře větraném sklepě s optimálními vlhkostními a teplotními podmínkami. Angold potvrdil velmi dobré chuťové vlastnosti a navíc je zahrádkáři ceněn pro svou rezistenci proti strupovitosti a částečně proti padlí. Velmi dobře, na 5. místě, se umístnila odrůda Gala, která pochází z Nového Zélandu a vČeské republice se začíná pěstovat pro své vynikající chuťové vlastnosti. Ze starších odrůd můžeme jmenovat Idared - byl 6., Melrose na 10 místě, Denár se umístil na 12. místě a Zvonkové na 19. 
   Za cenu krásných a naprosto bezvadných plodů často ale platíme mnohonásobným chemickým ošetřením. Při pohledu na ta překrásná dovážená jablka musím myslet na 16–20 nezbytných postřiků účinnými fungicidy a mnozí, kteří si uvědomují, čim se za krásu platí, na ně přestanou mít chuť.  Přednostní cíl současných šlechtitelů tedy směřuje k vyšlechtění chuťově stejně dobrých, či lepších odrůd, ale rezistentních, nebo alespoň tolerantních k chorobám. V Listině povolených odrůd jsou takové odrůdy již zapsány:

Tradiční a osvědčené odrůdy jabloní
Letní: Julia, Primula, Hana, Discovery, Mantet, Daria, James Grive Red, Mio 

Podzimní: Lord Lamborne červený, Prima, Alkmene, Diadém, Akane
Raně zimní: Spartan, Šampion, Angold, Selena, Denár

Zimní: Aneta, Bohemia, Florina, Golden Delicious, Jonagold, Rubín, Otava, Patriot, Rosana, Klára, Sir Prize

Pozdně zimní: Topaz, Idared, Zuzana, Melrose, Zvonkové, Auralia, Gloster, Ontario, Karmína, Jonalord

  KV                                                             Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení