Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak vybrat a topit infračerveným panelem

Co je to infratopení?
   Infratopení je pro člověka nejpřirozenější druh tepla, užívaný od pravěku v podobě od ohniště rozpálených a sálajících horkých kamenů, nebo mnohem později teplo sálající z kachlových kamen. Právě díky infratopení, resp. sálavému teplu horkých kachlů je cítit úžasná tepelná pohoda i v místnostech, kde nelze zajistit požadovanou teplotu vzduchu, protože jsou nedostatečné tepelné izolace stěn oken a dveří.
   Od běžných radiátorů, které nalezneme téměř ve všech domácnostech, se infračervené panely liší tím, že neohřívají vzduch, ale pouze pevné předměty v prostoru. Od takto ohřátých předmětů (zejména zdí, podlah a stropů) se sekundárně ohřívá vzduch v místnosti a je zajištěno rovnoměrné prohřátí prostoru s minimálním tepelným spádem. Dochází tak k efektu „krbových kamen“, kdy po vypnutí topných panelů ještě dlouhou dobu naakumulované stěny vydávají teplo a udržují v místnostech tepelnou pohodu. Tím dochází k výraznému snížení provozních nákladů. Panely mají na povrchu teplotu okolo 100 °C, ale nemusíte se bát, že byste se při manipulaci s nimi spálili.

S infrapanely dosáhnete skutečné úspory energie
   Hlavní výhodou infratopení je fakt, že se dá teplota okolního vzduchu, ve srovnání s ostatními způsoby vytápění, snížit o 2 až 4 stupně. Přitom snížení okolní teploty o  1 stupeň Celsia znamená úsporu na vytápění až 6%. Zásadní je pocit příjemného tepla, který zůstává i při nižší teplotě v prostoru. Teplo z infrapanelů se šíří rovnoměrně a to po celém vytápěném prostoru. Navíc infrapanely dodávají teplo okamžitě bez jakýchkoliv počátečních ztrát. Instalací a používáním tohoto typu topení dosáhnete prokazatelně úspory až 30% energie. Instalace infrapanelů je snadná a při jejich použití dochází k udržování přirozené tepelné pohody a vlhkosti vzduchu. Minimální cirkulace vzduchu je příznivá především pro alergiky. Kombinací teplejších zdí, nižší teploty vzduchu, zanedbatelné a neměnící se vlhkosti vzduchu je vytvořeno příjemné a hlavě zdravé životní prostředí.
  Infrapanely se mohou použít jako kompletní náhrada konvekčního vytápění (např. v dětském pokoji, obývacím pokoji, koupelně i kuchyni) a nebo jen jako jeho část - např. v podkroví rodinných domů, kde se vytápí pouze několik hodin denně. Jsou nejlevnějším způsobem vytápění, navíc při jejich používání v domácnosti máte možnost využít pro odběr elektrického proudu zvýhodněnou sazbu D - 45.  
 
Jak si vybrat infračervené topné panely do domácnosti
   V první řadě je potřeba správně zařadit stavební materiál stěn domu do skupiny podle akumulačních schopností. Zda mají dobrou akumulační schopnost, nebo menší. Pro přesné určení výkonu infratopení se používají podrobné výpočty zohledňující právě akumulační schopnosti použitých materiálů, tepelné ztráty objektu i jeho geografickou polohu.
    Na 1 m³ je třeba počítat s topným výkonem okolo 20 až 25 W. Pokud tedy máte místnost o rozměrech 4 x 4 metry a výškou stropu okolo 2,5 metru, tak je třeba pořídit panel s výkonem 900 W. Cena infrapanelu o příkonu 1000 W se pohybuje okolo 9.000 Kč. Při výběru vhodného infrapanelu je nutné brát v potaz také kvalitu zateplení a kvalitu oken (stará dřevěná, plastová okna, apod.). Přívodní šňůra může být dlouhá až 5 metrů, což postačí k zapojení do běžné zásuvky. Infrapanely se umísťují do výšky okolo 1,5 až 2 metrů nad zemí. Infratopení  lze obsluhovat prostorovými termostaty libovolného typu s odpovídající proudovou zatížitelností. Je možno používat běžné mechanické, digitální i centrálně řízené jednotky s GSM moduly. 

S infratopením skutečně ušetříte
Navíc je infratopení bezúdržbové a tím odpadají další provozní náklady. Přičteme-li ke všem vlastnostem infratopení také pořizovací náklady, které jsou nižší, než pro plynové vytápění, dostaneme konečný obrázek o výhodnosti tohoto systému. Někteří odborníci na topení tvrdí, že právě infratopení díky svým pořizovacím i provozním nákladům, pozitivnímu působení na lidský organizmus a díky tomu, jaká v interiéru vzniká tepelná pohoda, z velké části vytlačí konvekční topné systémy. S infratopením tak získáte tak finanční úsporu nejen nižšími provozními náklady.

KV- Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení