Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak uspořádat obývací pokoj s jídelnou

Jak oddělit a nechat spojené
   Obývací pokoj může být považován buď za jednu místnost, kde jsou obývací i jídelní prostory dohromady, nebo za dvě oddělené plochy – záleží na tom, jaký tvar místnost má a jaký jste zvolili nábytek a dekorace. Místnost můžete rozdělit například tím, že změníte její tvar, vyvýšíte jednu část nebo využijete klenutého vchodu. Můžete také použít speciální osvětlení, které bude zvýrazňovat každou z částí, stejného výsledku docílíte, když obě části různě vyzdobíte, vymalujete různými barvami, když vyberete odlišné tapety a podlahové krytiny, které vytvoří jasnou hranici. Místnost můžete rozdělit také nábytkem několika nižšími skříňkami, které se budou otvírat do jídelního prostoru, nebo vhodnou pohovkou, jež bude stále „čelem“ do obývací části pokoje.
   Pokoj ovšem můžete považovat i za jediný celek. V celé místnosti použijete stejných dekorací, obě části spojíte detaily, jako je vzor tapet, nebo zvolíte stejnou látku na okenní závěsy i ubrusy. Jídelní kout také nebude vypadat tak odděleně, když k doplňkovému posezení, které se dá využít i v  obývací části pokoje, použijete jídelní židle.

Úložní prostory vyřešíte klasickými kredenci
   Když plánujete, kam kterou část místnosti umístit, musíte přihlížet především k jejímu tvaru. Ideálním místem pro stůl s židlemi je například výklenek, zúžená část pokoje nebo kratší část písmene L (pokud je půdorys takto tvarován). V jiném případě je vhodné umístit jídelní kout blíž ke kuchyni. Moderní domy jsou často navrženy tak, že jídelní prostor je integrální součástí obývacího pokoje. Ve starších domech zase bývá otevřená stěna mezi obývacím pokojem a jídelnou, což jídelnímu prostoru opticky dodává na velikosti.
   Každá jídelna vyžaduje dostatečné úložné prostory, kam se vejde porcelán, sklo, ubrusy a jiné stolní prádlo, příbory. V obývacích pokojích s jídelním koutem jsou v tomto ohledu velmi praktické klasické kredence, kterou jsou o něco vyšší než jejich moderní nástupci, a to má hned dvojí výhodu: jednak mají optimálnější výšku pro porcování a servírování jídla, jednak mohou nabídnout i více úložného prostoru. Nižší příborníky se dají využít jak k ukládání věcí, tak k účelnému rozdělení místnosti na obývací a jídelní část, zatímco vysoké příborníky, které jsou většinou prosklené, se výborně hodí k vystavování pěkných kousků.

Zaměřte se na univerzálnost místnosti
   Obývací pokoj s jídelním koutem samozřejmě nevyužíváte jen k posezení a jídlu, a proto je třeba zde nainstalovat takové osvětlení, s nímž se dá vhodně a bez obtíží manipulovat. Snažte se důkladně promyslet, k jakým činnostem budete pokoj využívat a jak často tady tu kterou aktivitu hodláte provádět. Měli byste si také uvědomit, která část místnosti se k jaké činnosti hodí a jakou atmosféru chcete vytvořit. 
    Obývací pokoj s jídelním koutem je víceúčelovou místností, a proto byste se při jejím navrhování měli zaměřit na univerzálnost. Prostor může být omezený, volte tedy nepříliš objemné židle a pohovky. Pokud bude třeba nábytek z obývací části pokoje před rozložením jídelního stolu odsouvat, ujistěte se, že jsou všechny jeho části opatřeny kolečky nebo jsou dostatečně lehké, aby se mohly snadno přenést jinam.

Stůl a židle vyberte pečlivě a prakticky
   Pro místnosti, které mají dvojí využití, jsou velmi vhodné pravoúhlé nebo oválné stoly, jejichž velikost se dá upravovat. To ale lze za předpokladu, že máte místo k uskladnění přídavné stolové desky, když ji právě nepotřebujete. Pokud takový prostor nemáte, zvolte stůl s vyklápěcí deskou nebo s deskami, které se zasunují po obou stranách stolu.
   Jídelní stůl se pravděpodobně stane společným prostorem pro mnohé aktivity – pro konverzaci, psaní domácích úkolů, pro hry a koníčky a především pro snídaně, obědy či večeře. Proto musí přežít každodenní užívání a přitom stále vypadat co nejlépe, když se rozhodnete uspořádat večírek pro přátele a známé. Stolová deska by měla být především odolná. Velmi praktický je například laminovaný plast, který je pevný a snadno se udržuje. Oproti očekávání se i plastová deska dá ke slavnostnějším příležitostem prostřít odpovídajícím způsobem. Přírodní dřevo, jako dub, buk nebo borovice, vypadá pěkně a dá se opatřit polyuretanovou izolací, díky níž dlouho vydrží a přitom bude vypadat přirozeně. Stůl se skleněnou deskou nebo s deskou z leštěného dřeva musíte prostřením silného ubrusu chránit před horkem, ušpiněním a poškrábáním. Pokud na desce obzvlášť lpíte, použijte speciální spodní plstěný ubrus.
   Jídelní židle nemusejí být kupovány přímo se stolem, pokud se k němu hodí alespoň nějakým prvkem – například barvou, tvarem, čalouněním apod. Tradiční židle zastrčené okolo jídelního stolu, který se nepoužívá, mohou působit příliš formálně. Zkuste si místo nich zvolit takové, které se dají využít i jinak – jako doplňkové židle v obývacím pokoji, v kuchyni nebo dalších místnostech. K tomuto účelu se výtečně hodí například skládací či plátěné „režisérské“ židle, dokonce i stoličky.
   Při výběru židlí jsou vedle vzhledu důležitými kritérii také pohodlí a praktičnost. Při zařizování jídelního koutu je vhodné využít například pevných čalouněných laviček, ovšem ty někdy bývají poněkud nepohodlné. Jako kompromis proto zvolte lavici na jedné straně stolu a židle na straně druhé.

KV - Ilustrační foto:osapo-nabytek.cz/jelinek.eu/ikea.com

Přihlášení