Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak správně podávat léky stonajícímu pejskovi

 Příznakem nemoci vašeho čtyřnohého kamaráda je především změna jeho chování. Když například vezmete do ruky vodítko a pes neběží hned ke dveřím, ale zůstane ležet na svém místě nebo přichází jen pomalu, naznačuje tím, že by pro něj bylo mnohem příjemnější zůstat doma a odpočívat. Také neklidné pobíhání z místa na místo a častější změna polohy při odpočinku může být náznakem onemocnění. Toto počínání lze pozorovat při poškození srdce a při bolestech podobných kolice, které doprovázejí nemoci močového nebo trávicího ústrojí. Někdy se také nápadně sníží výkonnost psa. Taková změna chování, provázená zvýšenou teplotou, je příznakem infekčního onemocnění. Když se přidají další příznaky, jako je zrychlené dýchání, ztmavnutí jazyka a kašel, ukazuje to na chorobu srdce. Také při artróze, např. kyčelních kloubů, se zpočátku pes brání větší námaze a teprve později, jak nemoc postupuje a zhoršuje se, začíná typicky kulhat.

Měření teploty
   Nejlepší je, když pomocník přidržuje psa za hlavu a druhá osoba mu zavede konec teploměru potřený tukem do konečníku. Rtuťovým lékařským teploměrem měříme tělesnou teplotu v konečníku tři minuty. Během té doby teploměr pevně přidržujeme a zároveň psovi vlídně domlouváme, aby se nebránil. Moderním digitálním teploměrem lze dobu měření značně zkrátit. Tyto teploměry jsou také mnohem tenčí, takže jsou vhodnější i pro malé psy. Normální tělesná teplota je mezi 38,5-39 °C u malých plemen a 37,5-38,5 °C u plemen velkých. Čím je pes menší, tím vyšší má tělesnou teplotu. Také mladší psi mají vyšší tělesnou teplotu než starší jedinci, o čemž se měřením můžeme přesvědčit.

Podávání léků
   Tablety, kapsle nebo dražé lze podávat různým způsobem. U psů, kteří ochotně přijímají potravu, stačí zamíchat lék do potravy. Někteří psi však potravu pečlivě vyberou, takže tablety nakonec zůstanou ležet v prázdné misce. Někdy psa přelstíme tím, že mu zastrčíme tabletu do kuličky vytvořené z játrové paštiky, případně vyřízneme do kousku salámu kapsičku, zasuneme do ní tabletu a kousek uzeniny dáme psu jako odměnu. Celou proceduru doprovázíme pochvalnými slovy.
   Když jsou však všechny tyto pokusy bezúspěšné, musíme dát psu lék přímo do úst. Jednou rukou uchopíme horní čelist psa shora a palcem a ukazovákem tlačíme za špičáky na pysky. Druhou rukou táhneme dolní čelist směrem dolů tak, až pes otevře tlamu. Pak vsuneme lék na kořen jazyka. Tím vyvoláme polykací reflex a tableta se automaticky dostane do jícnu a dále do žaludku. Když se nepodaří dostat tabletu dost hluboko, až na kořen jazyka, nevyvolá to polykací reflex a pes tabletu vyplivne, někdy i po dosti dlouhé době. Abychom tomu předešli, přidržíme psu ještě chvíli po podání tablety zavřenou tlamu a masírujeme mu hrtan. Když ani pak pes tabletu nepolkne, ucpeme mu na několik vteřin prsty nosní otvory.
   Když podáváme oční léky, musíme zacházet se psem obzvlášť klidně. Kdyby se totiž náhle pokusil uniknout, mohlo by dojít k poranění oční rohovky ústím tuby s oční mastí nebo koncem kapátka. Nejlepší je, když pomocník psovi pevně přidrží hlavu a majitel nanese kousek masti do staženého dolního víčka nebo tam nakape kapky. Pak dáváme pozor, aby si pes netřel oči tlapkami.  
   Ušní kapky nebo masti podáváme tak, že jednou rukou opatrně táhneme ušní boltec směrem dozadu a ven a druhou vpravíme lék do ústí zevního zvukovodu. Jemnou masáží základny ušního boltce zvenku se pak lék rozptýlí v zevním zvukovodu.
   Při podávání čípků přidržíme jednou rukou ocas psa nahoře a druhou rukou zavedeme čípek do konečníku. Při ošetřování kůže mastmi, gely nebo roztoky vetřeme lék podle návodu prsty, v případě potřeby chráněnými rukavicemi na jedno použití, do kůže nebo ho na ni pouze naneseme. Při léčivých koupelích je nejdůležitější, aby lék mohl působit a pes ho neslízal. Je-li to možné, vykoupáme psa před vycházkou a tím odvedeme jeho pozornost.

Domácí lékárnička
Určité nástroje a léky byste měli mít vždy po ruce:
•teploměr, rtuťový nebo digitální, odpovídající velikosti psa
•pinzetu k odstraňování trnů a střepů
•speciální pinzetu k odstraňování klíšťat
•nůžky na obvazy
•obvazový materiál jako gázu, obinadlo a elastický obvaz
•vatu a leukoplast

   Léčiva mají být uložena v suchu, chladnu a zabezpečena před dětmi. Jako dezinfekční roztok se používá lihový roztok jodu nebo 3% peroxid vodíku. Dále bychom měli mít oční mast, přípravek k ošetření zevního zvukovodu a nějakou hojivou mast, abychom mohli při náhlé příhodě poskytnout psu úlevu. Vazelína by také neměla chybět – slouží k potírání teploměru a je vhodná k ochraně nášlapných polštářků tlapek při sněhu a náledí.
   Pokud pes trpí nějakou nemocí, např. srdeční chorobou, musíme mít stále k dispozici potřebné léky. Zbytky předepsaných nespotřebovaných léků bez porady s odborníkem nikdy znovu nepoužíváme. Kromě toho je třeba dát pozor na datum jejich použitelnosti.

KV - Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení