Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak si vyrobit svůj originální Betlém

 O tom, kdy byl v Praze postaven první betlém se vedou domněnky, ale všeobecně se říká, že by to mohlo být okolo roku 1560 v dominikánském kostele svatého Klimenta. Jak vypadal, se neví. Ale dohady jsou, že mohl vypadat jako první jesličky s Ježíškem, ve kterých se narodil. Podle tohoto vzoru se dělají i dnešní jesličky a betlémy. Když se končilo 18. století, uchylovaly se jesličky ke vzoru Ježíšek v kolébce a u něj Panna Maria s Josefem. K těmto postavám se přidávaly i další postavičky jako například volek, oslík, pastýři, tři mudrci z Východu, děti a další, neboť se betlémy začali šířit i mezi prostý lid. Dnes se betlémy mimo jiné používají na výzdobu v kostelech.

Vyrobte si svůj Betlém
   Výroba betlémů je různá. Vyrábí se například z perníkového těsta, z keramiky, ale nejčastější výroba je z papíru. Zajímavá je výroba z hmoty podobné dřívějšímu moduritu. Při této výrobě budete potřebovat rovnou podložku, malou špachtli, váleček na těsto, nože, dvě misky s vodou a hadřík nebo starý ručník. Také byste si měli ještě opatřit řezák na karton, kostku ze stavebnice jako podstavec, různé raznice a štětec. Nožem odkrojíte kus hmoty, promnete v ruce a na podložce vyválíte placku. Na papírovou utěrku, pokud možno čistou, si nakreslíte vzory neboli šablony, podle kterých budete vytvářet figurky. Velkou šablonu položíte na rozválenou hmotu a špachtlí nebo nožem vykrojíte obrys. Takto si připravíte i další dvě figurky. Zbylou část placky si necháte pro další zužitkování.
   Vykrojený díl stočíte a obě strany spojíte. Spoj je třeba navlhčil připravenou vodou. Aby se tvar nezdeformoval, podložte místo lžící. Otevřený vrchol tělíčka prsty mírně vytáhněte, zahněte dovnitř a uzavřete. Z malého kousku bílé hmoty vytvořte hlavičku krouživými pohyby a připevněte jí malý nos. Aby to lépe drželo, zapíchněte do hlavičky před nasazením kousek dřevěné špejle. Spoj opět předem navlhčete. Z bílé hmoty vyválejte kuličky a protlačte je lisem na česnek. Takto připravené vlasy připevněte na hlavičku a vytvořte účes podle libosti. Poté je k hlavičce mírně přitlačte. Detaily tváře vymodelujte nožíkem. Stejným způsobem upravte vlasy a vousy postavičce Josefa. Svatozář si vytvoříte z měděného drátu. Kleštěmi odštípněte kousek a kladívkem rozklepejte. Poté vytvarujte otevřený kruh a zasaďte do hlavičky. Místo vsazení uhlaďte špachtlí nebo něčím podobným.
   Musíte si vyrobit také jesličky. Vyrobte je stejným způsobem jako postavičky, jen s tím rozdílem, že hmotu rozválíte na silnější plát. Jesličky složíte ze dvou samostatných částí vykrojených podle šablon. Oba díly vytvarujete tak, že jeden ohnete o kulatý a druhý o hranatý předmět. Hmotu je třeba nechat zaschnout asi hodinu a pokud možno vůbec s ní nehýbat a nechat ji v této poloze.
   Z bílé hmoty si uválíte váleček a prsty vytvarujeme kuželku. K zavinutí použijte čtverec vykrojený z tenké bílé placky. Takto jste si právě připravili Ježíška. Detaily tváře vytvarujte opět pomocí nože. Tělíčko zabalte do bílého čtverce. Navlhčete cípy zavinovačky, spojte a přitlačte mírně k sobě. Částečně ztuhlé díly jesliček spojte k sobě. Jesličky vystelte senem, které vytvoříte stejně jako vlasy. Více sena jezulátku umístěte pod hlavu.
Nařežte si proužky bílé hmoty a kousky špejlí delší asi o 1 cm než nohy beránka. Proužek na jednom konci založte, do zesíleného místa vmáčkněte špejli a hmotu přes ni přetáhněte. Nakonec špejli zavinete a vytvarujete nožku beránka. Ukrojíme si větší kousek bílé hmoty a rukou z něj vytvarujeme tvar oválu-něco jako knedlík. Na jednom konci vytvarujeme ocásek. Tělo beránka posadíme na dřevěnou kostku a vlhkými prsty uhladíme. Z menší kuličky vytvarujeme opět hlavičku jak beránka, tak i ovečky a opět vpasujeme špejli, která bude sloužit k připevnění trupu. Na hlavu připevníme dva odřezky, na které připevníme růžky. Buď ostrým drátem, nebo něčím ostrým-nějakým nástrojem vytvoříme postupným otlačováním kudrnatou srst jak beránkovi, tak i ovečce.
 Beránkovi vytvoříme zakroucené rohy tím způsobem, že si vyválíme dlouhou nudli z hnědé hmoty, kterou na jednom konci zašpičatíme a vytvoříme z ní šneka, čili ji zakroutíme. Pochopitelně uděláme i to samé i na druhé straně. Na každou stranu pak nasadíme dva rohy na kousky špejlí. Vlhkými prsty opět uhladíme a znovu vyryjeme nožíkem rýhy. Pomocí tužky nebo něčeho nakreslíme oči, ústa a další věci, které patří do tváře. Ovečce nasadíme místo rohů drobná ouška. Tělo beránka odlepíme od kostky, spodek navlhčíme a nasadíme čtyři připravené nohy. Beránka postavíme a upravíme tělo. Necháme zatvrdnout 24 hodin. Po 24 hodinách je můžeme začít malovat. Doporučují se akrylové barvy, akvarelové nebo temperky. Pokud chceme, můžeme je po zaschnutí přelakovat. Tato výroba betlému je poměrně složitá.
Jednodušší výroba je z papíru. Figurky si nakreslíme na papír, pokud možno tvrdého charakteru a poté je důkladně vystřihneme. Začneme je k sobě slepovat. To je velmi jednoduchá výroba. Ještě více zjednodušit to můžeme tím, že si koupíme už vystřižené figurky a už je jenom slepíme k sobě.

KV - Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení