Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak si vybrat detektor kovů

Co chcete hledat a v jaké lokalitě?
Neexistuje jeden konkrétní detektor, který by byl opravdu vyroben jen pro Vás, Vaše sny a potřeby. V současné době se na trhu vyskytuje hodně dobrých značek, které uspokojí každého zákazníka a zároveň nezatíží rozpočet v tak velké míře. Rozhodně však s koupí detektoru nespěchejte, nejprve si zodpovězte tyto tři otázky: Co chcete hledat a v jaké lokalitě? Jaký typ detektoru se hodí k těmto potřebám? Jaká je cenová řada těchto přístrojů?
Abyste našly odpovědi k těmto otázkám, musíte nejprve prostudovat několik zdrojů informací. Vhodným pramenem mohou být internetová fóra věnovaná detektorům kovů. Existují i různé knihy a časopisy s touto tématikou, ale právě zde může dojít k upřednostnění určité značky, která finančně podpořila vydání této publikace. Vhodné je také, najít si nějaký klub, který sdružuje lidi věnující se hledání a poradit se přímo s nimi. Při nerozhodnosti, co vlastně chcete hledat, máte na výběr několik možností. Asi nejoblíbenější je hledání mincí a militarií. Dále si musíte ujasnit, v jaké lokalitě chcete hledat resp., jaká půda se zde vyskytuje (obsah minerálů, rudy apod.).

Z čeho vybírat
Když už si určíte tyto dvě asi nejdůležitější věci, pak už nezbývá, než si určit konkrétní typ detektoru. V podstatě máte tyto možnosti: General Purpose VLF/TR/Motion Discriminator, Nugget Hunting VLF/TR, Nugget Hunting VLF/TR/Motion Discriminator Pulse, Two Box, Waterproof Detector. Víceúčelové detektory (The General Purpose detektor) jsou sice určeny k hledání „všeho“, ale nečekejte od něj zázraky. Dobrý VLF/TR Nugget Hunter zase více vyniká větší efektivitou při hledání zlata, ale je méně vhodný na hledání mincí. S 2 Box TR zase nemůžete hledat v lokalitách, kde se vyskytuje půda s větším obsahem minerálů, ale zase má dosah do větších hloubek. A poslední zmiňované, tedy voděodolné, můžete využít při hledání pod vodou, ale jsou těžší než ostatní detektory.

Kolik vás to bude stát 
Když už si zvolíte určitý typ detektoru, následuje volba výše částky, kterou chcete investovat do jeho nákupu. Nejvhodnější je si nejprve zjistit cenové řady různých modelů, které budou plnit vaše požadavky. Určete si, jaké vlastnosti jsou pro vás prioritou a kolik stojí detektory, které jimi disponují. Vždy však počítejte s tím, že čím složitější detektor, tím budete muset strávit více času, než pochopíte jednotlivé funkce a nastavení. Pokud má detektor plnit funkci pouze jakési "hračky na dovolenou", bude nejspíš zbytečné kupovat si nejdražší model. Ovšem jestli míníte trávit s ním víkendy a hodně svého volného času, raději investujte větší částku a kupte si detektor na vyšší úrovni.

Žádný detektor není univerzální    
Většina detektorů, které vyrábí nejznámější firmy (Tesoro, Minelab, Garrett, C.Scope, Fisher…) jsou dobré, ale jak poznat ten nejlepší? To je opravdu nadlidský úkol, protože všichni výrobci Vás zahltí dokonalými slogany a propagačními brožurami. Proto si raději sežeňte materiály nebo jděte přímo na internetové stránky prodejce a zjistěte si konkrétní technické vlastnosti výrobku. Potom srovnejte tyto vlastnosti u všech modelů, které vyhovují Vašim potřebám a cenovému rozpětí.
Když už znáte všechny tyto informace, navštivte kamenný obchod, který se specializuje na prodej detektorů a tam se poraďte s prodejcem. Zeptejte se opravdu na všechny otázky, které vás zajímají, a také si detektor vyzkoušejte (vždy nejlépe v terénu). Dobrého prodejce zpravidla poznáte tak, že Vám odpoví na všechny otázky a ukáže vám, jak detektor pracuje, ale hlavně Vás upozorní i na slabší stránky každého přístroje. Na trhu totiž zatím není žádný detektor který by byl určen primárně na vše. Proto každý přístroj má pro určité režimy a typy hledání své achilovy paty.
Poté co si detektor zakoupíte, vyzbrojte se velkou dávkou trpělivosti. Studujte pečlivě návod a pracujte s ním, tak často, jak jen to bude možné. Žádný detektor totiž nedisponuje jedním nastavením, které si nastavíte a najdete s ním všechno.

KV                                                                        Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení