Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak se zbavit mechu v trávníku a dlažbě.

Pozvěte na pomoc slunce
Vzpomeňte si, jak to vypadá v lese a jak na louce. Ve slunečném prostředí na mech nenarazíte, v lese, kde je permanentně málo světla určitě ano. První otázka tedy zní, není váš trávník příliš stíněn? Poohlédněte se po okolí, můžou-li za stín stromy, nebojte se je prořezat a tak travnatý prostor prosvětlit. Pokud vám ovšem stíní dům či sousedův strom, který není možné odstranit či prostříhat, může být ideálním řešením výsadba rostlin, které naopak stín vítají. Jít hlavou proti zdi je zbytečné. Poohlédněte se po kostřavě ovčí či rákosovité nebo metlici trsnaté. Nezapomínejte na to, že je-li tráva ve stínu, neprospívá jí příliš nízký povrch, který je jinak na slunečných místech žádaný.

Mech jako indikátor nedostatku živin
   Mech v trávníku může být i indikátorem nedostatku živin. Hnojivo sice patří převážně na záhonky, trávníku ale jednou za čas rozhodně neuškodí! Specializovaná travní hnojiva by měla na trávník přijít hlavně na jaře. Travní hnojiva pořídíte v prodejnách typu Mountfield, Bauhaus, ale i ve specializovaných obchodech na internetu.

Příliš vlhká půda
Jinou příčinou toho, proč máte na zahrádce mech v trávníku, je i jeho zplstnatělost, půda může být také příliš vlhká. Nejen stromy je možno prořezat, to stejné můžete udělat i s travní plstí. Vsaďte na vertikulaci, pískování nebo drenážování. Tuto obrannou činnost je ale potřeba provádět pravidelně několik let. Jiným tipem, jak se mechanicky bránit rozpínavému mechu, je trávnik hustě propíchat vidlemi. Vlhká půda tak dostane šanci proschnout a trávník bude pomalu ale jistě ztrácet své životní zázemí. Z chemických přípravků vyzkoušejte Mechstop nebo koncentrát Finalsan, které většinou zabýrají ihned do druhého dne. Při jejich aplikaci se ale držte přesně pokynů daných na obalu přípravku.


Jak se zbavit mechu v dlažbě
    Na mech, který zarůstá do spárů v dlažbě, se z chemických přípravků doporučuje směs zelené skalice, síranu amonného (obojí se běžně prodává v květinářství, železářství aj.) a písku. Mech v dlažbě je potřeba touto směsí posypat a často po něm chodit, aby účinné látky skutečně pronikly hluboko. Po zhnědnutí postříkaných míst, můžete ještě vystříkat spáry tlakovou myčkou a zasypat vhodným štěrkem Jediným rizikem je, že dle typu dlažby vám na ní může zelená skalice zanechat fleky, které se ukáží v pravém světle až po dešti, a se kterými už pak nic moc nenaděláte. Z chemických řešení můžete vyzkoušet ještě například Mechozřouta, Mogeton nebo Isola Bio-ren, u kterých by poškození chodníku hrozit nemělo.
   Bez rizika poškození dlažby zkuste vyzkoušet mechanické pomocníky jako třeba horkou vodu, kterou stačí na spáry vylít. Dle intenzity růstu mechu, plevelů apod. je třeba polití občas zopakovat, ale podle diskuzí, které o mechovém nepříteli probíhají na internetu, je to jedna ze zaručených a jednoduchých rad. Pokud je dlažba odolná, pak si pomozte horkovzdušnou pistolí nebo tlakovou myčkou. Je to dost práce a spáry je třeba takto čistit také několikrát, ale efekt se zaručeně ukáže a dlažba zůstane bez poskvrny.

Kv                                                               Ilustrační foto: Stock.XCHNG

Přihlášení