Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak se správně starat o kočku – rady pro začátečníky

Než si pořídíte kočku, je potřeba opravdu pečlivě zvážit, jestli se zrovna tento živý mazlíček hodí do vaší domácnosti. Především – kočka je jedním z největších zdrojů alergenů, proto je absolutně nevhodná do domácnosti, ve které žije nějaký alergik! Je to také zvířátko velmi svébytné a svéhlavé, které vás rozhodně nebude poslouchat na slovo a nemá cenu ho nějak drezírovat. Jestli jste se již definitivně rozhodli, že si přeci jen nějakou kočičí královnu pořídíte, pak čtěte náš návod, jak se o ni nejlépe postarat.

Pořídíte si kotě nebo dospělou kočku?

Nikdy byste si neměli pořizovat kotě do 7 měsíců věku samostatně, vždy volte dvě, nejlépe sourozence. V okamžiku, kdy si kotě přinesete domů dejte mu dostatek času na prozkoumání okolí a ukažte mu kočičí WC. Potom se můžete začít seznamovat, hrát si, nabídnout krmení. U kotěte je třeba tolerovat spoustu nezbedností a netrestat ho za ně, jen ho pomaličku učit, jaké chování se od něho očekává. Pakliže budete kotě trestat za loužičky, hru apod., riskujete tím poruchy chování, bázlivost, stres či agresi, a dopouštíte se tím týrání zvířete. Kotě se nesnažte cvičit a k ničemu ho nenuťte, nebo se Vás bude bát. Kočka není pes, nikdy Vás nebude poslouchat.

Dospělou kočičku také nechte v klidu si prohlédnout byt. Důležité je, abyste ji hned ze začátku postavili na kočičí WC, zapamatuje si, kde ho pak v případě potřeby hledat. S ostatními členy domácnosti ji seznamujte později a postupně. Není dobré, když se s ní hned po příjezdu všichni členové domácnosti ihned vítají, chovají a lákají ji k mističce s dobrotami. Jídlo jí můžete nabídnout také později.

Plašší kočičku postavte s otevřenou přenoskou do jedné místnosti, kde bude sama naprosto v klidu. Nechte ji, ať si sama vyleze a najde si úkryt, ale takový, ze kterého ji budete moci v případě potřeby vyndat. V místnosti musí mít kočičí WC co nejblíže úkrytu a jídelní misky.

Kočka a ostatní zvířata
Kočka a pes - Záleží na tom, zda byla kočka na psy zvyklá a zda je váš pes zvyklý na kočky. Rozhodně si nepořizujte kočku, pokud máte psa, který kočky prohání. Zprvu bude kočka na psa syčet a prskat, je tedy třeba seznamovat je postupně. Držte je ze začátku odděleně, dokud si nebudete jisti, že pes kočku nezakousne, a že se ho kočka nebojí. To platí i pro venkovní kočky – pokud se budou Vašeho psa bát, nevrátí se domů.

Kočka a jiná kočka – Kočky mají opravdu rády kočičí kamarády, proto je vždy lepší adoptovat dvě kočky současně, nejlépe přibližného věku – rozhodně není rozumné brát si kotě ke staré kočce a naopak. Zprvu bude Vaše kočka na nově příchozí syčet, je třeba nechat je odděleně a seznamovat je postupně. Nenávist může trvat i měsíce, buďte trpěliví. Nezasahujte do jejich potyček a vymezování pozic. Vaše kočka se může i urazit, na pár dní přestat jíst. Věnujte se své kočce více, aby se necítila odstrčená. Pokud by byla situace vážná, oddělte je a zkuste je seznámit znovu za pár dní.

Kočka a ostatní zvířata - Pokud máte doma papouška nebo nějakého hlodavce, vyzkoušejte přes klec, jak bude kočka reagovat. Pokud se bude zvířete bát nebo bude lhostejná, je vše v pořádku. Pokud však bude zvědavě očichávat okolo klece nebo bude mít neuhasitelnou touhu zvíře sežrat, budete muset dávat pozor, aby se k sobě zvířata za žádnou cenu nedostala. Nemějte ale strach, jsou známy i případy, kdy kočka spí v pelíšku s ochočeným papouškem, leze do klece za morčaty i králíky a ustele si v jejich místečku. Pozor, pokud si bude kočka chtít se zvířetem hrát, může mu drápkem poranit oko. Proto je dobré nechat drápky kočce zastřihovat u veterináře. Kočku raději ke hlodavcům nepouštějte.

Co bude nová kočička potřebovat:
 - Plastový či jiný nepropustný kočičí záchůdek.
 - Jídelní mističky.
 - Pokud budete mít kočku pouze v bytě, je dobré opatřit (koupit, vyrobit) jí  -škrabadlo na obrušování drápků, čímž ochráníte svůj nábytek.
 - Trpělivost a lásku.
 - Pokud si berete kočičku do bytu, je třeba zajistit okna sítí a třeba i pletivem proti mouchám, protože kočka z okna může vyskočit nebo vypadnout – stalo se to už mockrát a dopadlo to téměř pokaždé špatně. Pokud použijete pletivo vsazené do rámu a za háčky ho přichytíte k okennímu rámu, není zajištění nijak nákladné a zabráníte tím neštěstí. Zajištěná musí být i okna s ventilačkou, kočičce jinak hrozí uškrcení. Z okna kočka může vypadnout za různých okolností a není dobré toto nebezpečí podceňovat. Proto prosíme, zajistěte svá okna sítěmi.Zprvu je třeba odstranit všechny věci, které by mohla kočka shodit či poškodit, v cizím prostředí může být ze začátku vyděšená.Zajistěte také všechny skrýše a kouty, aby kočka nezalezla někam, odkud se bude těžko dostávat.Odstraňte také jedovaté rostliny.

 KV - Ilustrační foto: Stock.XCHNG

Přihlášení