Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak sami doma vyměníte opotřebované potahy

Starý potah jako střih pro nový 
 Přesné připevnění a střih se různí podle typu židle nebo pohovky. Hranaté typy jsou nejjednodušší, prohnuté a kulaté typy vyžadují více pozornosti a péče, a to jak v připevňování, tak ve střihu. Nejlepší způsob, jak zajistit přesné vyměření, je položit látku lícem navrch na židli nebo pohovku. Můžete pak dobře srovnat vzorek, vzít v úvahu všechny nepravidelnosti tvaru potahovaného kusu. Látku pro každou část uhlaďte, našpendlete všechny záhyby a upravujte tak dlouho, dokud tkanina přesně nesedí. Sejměte takto připravený kus, přišpendlete záhyby na rubovou část, aby byly připraveny k šití. Je také možné položit látku rubovou částí navrch. Ušetří to sice čas, že se nezdržujete přešpendlením záhybů a můžete okamžitě šít, ale tento způsob přináší nepřesnosti co do tvaru střihů a také se nedá přesně zachytit vzorek potahu. Při náhradě již existujícího potahu rozpárejte na starém potahu všechny záhyby a použijte starý potah jako střih pro nový. Jestliže potahujete drahým materiálem nebo s komplikovanějším vzorkem, bude zřejmě nejlépe udělat si vzorový potah z levnější látky nebo z kalika podle něho pak přesný střih.

Výběr materiálu
   Abyste s minimální námahou docílili profesionálního provedení, je nejdůležitější výběr správného typu potahové tkaniny. Ve specializované prodejně s dobrým výběrem potahového materiálu budou obvykle schopni vám poradit s výběrem. Pro časté každodenní používání vyberte látku pevnější a trvanlivější, např. směs bavlna/plátno, damašek nebo těžkou bavlnu.
   Nejlepší tkaniny jsou hustě tkané a pevné, protože si dobře udržují tvar. Ideální při výběru by mělo být i hledisko, zda je úprava nemačkavá a odolná proti vyšisování. Měli byste se vyhnout látkám, které jsou příliš silné a mají těžkou strukturu, protože jejich upevnění bývá obtížné zvláště v místech, kde jsou záhyby nebo kde se tkanina překrývá, se vyznačují vyboulené hrany. Především při potahování staré židle, která už nese známky dlouhého opotřebování, je vhodná barva, správná síla a struktura tkaniny velmi důležitá. Světlá barva a lesklá úprava zvýrazní všechny nepatřičnosti, zatímco matná látka s jemnou strukturou v tmavším odstínu způsobí, že si drobných vad ani nevšimnete. Velký vzor může vypadat velmi působivě, jestliže je motiv umístěn v různých středových částech židle a pohovky, ale budete mít mnohem větší spotřebu látky a musíte si vzor pečlivě rozvrhnout.
   Pracovat s celou rolí tkaniny je nešikovné a obtížné, ale nejlepší způsob jak vyměřit velikost potřebných díků je měřit je přesně podle židle nebo pohovky. Nastříháte si tolik dílů, kolik potřebujete, ujistíte se, že tkanina nebude příliš upnutá nebo na opěradlech a rozích zbytečně vytažená. Jestliže děláte nový potah na novou židli, proveďte záhyby úplně stejně jako na podkladu z kalika. V každém případě si vždy důkladně prohlédněte staré potahy, než začnete s jejich výměnou, střih a šití záhybů proveďte na nové tkanině stejně.

Výpočet spotřeby látky
   Musíte si vyměřit tři hlavní rozměry a tak si přibližně vypočítat spotřebu látky. Dbejte, aby jednotlivé díly mohly být střiženy z jedné šířky, na každé straně k míře kousek přidejte, pokud se jedná o vzorovou tkaninu, musíte přidat i větší část, aby vzor byl správně rozmístěn. Při měření šířky pamatujte, že musíte přidat 75 mm vzadu při středovém otevření nebo 40 mm po obou stranách pro rozepínání na zadních stranách. Ujistěte se, zda jste dostatečně přidali na záhyby, jinak budete mít později potíže při konečném stříhání dílů na židle a pohovku. Nejúspornější způsob je spojit šířky do jednoduchého středového švu, ale příslušný středový vzor nebo motiv musí být správně umístěn. Na zadní straně může být část vzoru mezi dvěma našitými užšími díly a tím doplnit potřebnou šíři. Počítejte s dostatkem látky na šikmé pruhy k překrytí šňůrování, pokud uvažujete o lemování vlastní šňůrou nebo na nabraný či skládaný ozdobný kanýr „sukničkou“

Připevnění vrchního potahu
   Vrchní potah u křesla se skládá nejméně z deseti dílů: dvě postranice opěradla, dvě vnitřní strany opěradel na ruce, čelní díl sedátka. U mnoha křesel se dá jedna vypracovaná opěradlová část použít jako vzor pro další. U starých křesel však nebývají opěradla symetrická, a proto je vhodnější měřit každé zvlášť. Přidejte 25 mm na záhyb.
   Začněte špendlení jednotlivých dílů lícovou stranou navrch. Tento postup vám umožní přesné přizpůsobení veškerým nerovnostem. Ujistěte se, že tkanina, tj. její tkaní, pletení nebo vázání je v jednom směru tzv. po vlasu. Našpendlete každý díl ve středu, uhlaďte ho a přišpendlete kraje. Protože na každém dílu přidáváte, hrany našpendlete přesně.
   Když takto umístíte všechny díly, označte krejčovskou křídou švy, vystřihněte přidání na záševky asi 12 mm. Také musíte uvažovat s vůlí při vypínání sedací části, proto u tohoto dílu ponechte na každé straně 15 cm. Budete potřebovat otvírání, aby se potah dal snímat, proto bude nejjednodušší udělat šev na zadní straně uprostřed opěradla, pokud však by byla tato strana viditelná, tak po straně zadního dílu. Po ušití celého potahu všijte zapínání – například zip, suchý zip a očka podél hrany, kterou budete navlékat. Měření a stříhání dílů celkem snadno postupuje, pokud se jedná o běžný tvar křesla, pokud má však hluboké opěradlo nebo je nějak nezvykle tvarováno, budete zřejmě muset stříhat další díly na vrchní části opěradla jak zadního, tak postranního.

Tvarování rohů a zakončení dolního okraje
   Křesla a pohovky s kulatými rohy nebo nepravidelnými opěradly se musí tvarovat záševky na zadním dílu. To se dá udělat nabíráním, sámky a záševky. Hranaté rohy potřebují zvlášť střižené postranní pruhy. Někdy je třeba takto zpracovat i látku kolem opěradel.
   Dolní okraj židle a pohovky můžete ponechat rovný, olemovaný šňůrováním nebo zakončit sukničkou. Máme tři různé typy sukniček: rovná s vloženými sklady na každém rohu, postupně skládané nebo pro jemnější vzhled nabíraná. Pro postupně skládanou sukničku vyměřte čelní díl a strany křesla a spočítejte si šířku skladu tak, aby vám přesně na strany vyšly s tím, že v každém rohu bude sklad. Sukničky jsou většinou vysoké asi 18 cm. U rovného provedení a u lemování šňůrou může být uchycení provedeno začišťovacím pruhem zespoda nebo přivázáním na nohy.

KV - Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení