Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak pečovat o temperamentního a zvědavého pískomila

Osamělost způsobuje u zvířátek plachost a vede k poruchám chování
   Pískomilové žijí průměrně tři až čtyři roky, maximálně šest let, tedy déle než křeček zlatý nebo myši. Rozmyslete si tedy včas, jestli se o svého pískomila budete chtít tak dlouho starat. Abyste si zvířátko ochočili a aby zůstalo zdravé, musíte se mu dvakrát denně věnovat alespoň čtvrthodinu, o víkendu déle. Mongolští pískomilové jsou temperamentní a aktivní ve dne v noci. Spánek a aktivitu střídají po celý den ve dvou- až čtyřhodinovém rytmu. To znamená, že se z jejich klece ozývají zvuky i v noci. Některé lidi to může znervózňovat. Musíte proto vybrat pro klec takové místo, které vám i pískomilům zajistí několik hodin klidu. Pořizovací náklady, stejně jako náklady na potravu a stelivo pro pískomila nejsou vysoké. Vhodnou klec seženete v nejrůznějších cenových hladinách v potřebách pro chovatele. Chcete-li chovat pískomily v souladu s jejich přirozeným způsobem života, musí žít spolu nejméně dva na sebe zvyklí jedinci. Osamělost způsobuje u zvířátek plachost a vede k poruchám chování, jako je například neustálé hlodání mříží, apatie a bázlivost. I kdybyste se samotnému jedinci věnovali sebevíc, jeho druha mu nahradit nemůžete!
   Při nákupu pískomila kupte tedy rovnou dva, abyste předešli nevýhodám chovu jednotlivých zvířat. Kupujte jen zdravá zvířata z čisté klece. Zvířátka nesmějí mít žádné rány nebo zlomeniny. Ty poznáte podle toho, že se zvíře špatně pohybuje, nebo že má zřetelně pokřivené končetiny. Pískomilové by neměli mít žádné parazity. Chvíli je pozorujte, zda se nápadně často nedrbou. Srst by měli mít čistou a lesklou a bez lysin. Nohy a řiť nesmějí mít znečištěnou od trusu, oči musí mít jasné a široce otevřené. Po probuzení musí být zvířátko rychle čilé.

Písek usnadňuje pískomilům běhání a umožňuje oblíbenou „koupel“
   Výška klece by neměla být menší než 25 cm. Čím je klec větší, tím lépe. Měla by podle možností minimální rozměry překročit. Jednak se pak nemusí tak často čistit, jednak jsou pískomilové ve větší kleci čilejší. Několik pater v kleci vytvoří celkově větší plochu. Kupujte jen takovou klec, jejíž celá horní část spočívá na spodním vyvýšeném dnu, a není jen umístěna na několika oporách na jeho vnitřní straně. Skvělým domovem pro dva pískomily se může stát akvárium nebo terárium nejméně 30 cm vysoké a s plochou 60 x 30 cm.
    Na dno klece nebo akvária patří stelivo, a to základní, stavební a na výrobu hnízda. Celková výška podestýlky by měla být nejméně 3 cm, v akváriu nebo teráriu může dokonce dosáhnout až 12 cm. Jako základní stelivo nasypte hned na dno jemný písek do výšky 2 až 3 cm. Písek usnadňuje pískomilům běhání, zajišťuje obrušování drápků a umožňuje oblíbenou „koupel“ v písku. Hrabání a zahrabávání v písku patří kromě toho k vyhledávaným činnostem pískomilů, protože ve svém přirozeném prostředí tak vyhledávají potravu a materiál ke stavbě hnízda.  Jako písek se nejlépe hodí písek pro ptáky nebo vyčištěný křemitý písek. Kdo chce bezpečně předejít vlhku, ale i virům a bakteriím, může použít jako podklad směs dvou třetin písku a jedné třetiny steliva pro kočky. Jako stavební stelivo nejlépe poslouží piliny, nadrobno natrhaná lepenka nebo můžete rozložit na vrstvu základního steliva větvičky nebo tenké dřevěné destičky (měkké dřevo na výrobu bedýnek). Materiál stavebního steliva budou vaši pískomilové hryzat. Činí tak v souladu se svou potřebou hlodání. Kromě toho tím vytvářejí i savou vrstvu, díky níž vydrží klec déle čistá. Dávejte proto do klece stavebního steliva dostatek. Dbejte na to, aby v dřevěných destičkách nebyly hřebíky!

Pískomil je z pouště zvyklý přečkat období hladu
   Život pískomila se odehrává za střídání fází klidu a aktivity ve dvou- až čtyřhodinovém rytmu. V prvé řadě se zvířátka zaměstnají spolu vzájemně. Už proto je lepší chovat spolu vždy dva jedince. K nejoblíbenějším činnostem pískomilů patří hryzání. V kleci by měly proto stále ležet nějaké větvičky (vhodná je například bříza) nebo prkénko z bedny na ovoce. Aby se mohli pískomilové stále řídit svým instinktem a stavět hnízdo, dávejte jim pořád do klece kousky stavebního materiálu. Ke šplhání slouží pevné větve, které mohou zvířátka klidně rozhryzat, dále žebříčky, navrstvené kameny nebo i kousky kůry. K další možnosti zaměstnání patří samozřejmě i volné pobíhání po pokoji, u pískomilů velmi oblíbené.
   Dospělý pískomil potřebuje 5 až 8 g suchého krmiva denně. Dáváte-li více potravy, než mohou zvířátka za den pozřít, měli byste počkat, dokud nesežerou i méně oblíbená, ale pro zuby a zdraví důležitá obilná zrna. Čerstvou zeleň mají pískomilové rádi, proto by ji měli dostávat pravidelně, a to nejméně dvakrát týdně. Jako zvíře žijící na okraji pouště je pískomil zvyklý přečkat období hladu. Při hladu pijí pískomilové více vody, je-li ovšem k dispozici. Kromě toho si ukládají zásoby, když zjistí, že je potravy méně.
   Dodržujte pokud možno určité doby krmení, aby si na ně mohl trávicí systém pískomilů přivyknout. Nadmíra energeticky bohaté potravy vede k tloustnutí a zkracuje zvířátkům život. Příliš mnoho ovoce může způsobit průjem a snadno hnije, protože není dost rychle spotřebováno. Zplesnivělá potrava  obsahuje jedovaté látky. Vyvarujte se i krmných směsí s vysokým podílem arašídů, protože bývají často napadeny plísněni, které mohou pískomilům způsobit rakovinu. V zimě dbejte na potravu bohatou na vitaminy. Nemáte-li k dispozici ovoce nebo zeleninu, obstarejte si v chovatelských potřebách vitaminový preparát (držte se návodu). Zuby pískomilů se musí při žrádle opotřebovávat (obilné krmivo), jinak by byly příliš dlouhé a zahnuté, takže by už pískomilové nemohli potravu žvýkat. Znečištěná pitná voda, špatně nebo málo často čištěné napájecí automaty mohou způsobit a rozšiřovat onemocnění.

   Nemocní pískomilové jsou leniví, mají rozcuchanou srst a malou chuť k přijímání potravy. Často stačí použít k léčení jen nějaký jednoduchý domácí prostředek nebo speciální přípravek z chovatelských potřeb. Jen zřídka je pískomil nemocný natolik, že může pomoci jen veterinář.

KV-Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení