Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak pečovat o bytový textil

Nejlepší způsob, jak se starat o bytový textil, je pravidelně ho luxovat. Nenechte na potahu vytvořit nános špíny, protože by už nikdy nevypadal tak dobře jako předtím. Perte nebo dávejte jej čistit tak často, jak je to nutné. Pravidelnou péčí prodloužíte jeho životnost.

Čalouněný nábytek
Několik kousků kafru v opěrkách sedaček zabrání zápachu a odpuzuje moly.
Odřená místa na křeslech a pohovkách zakryjete velkými kusy látky. Můžete si také ušít nové snímatelné povlaky nebo obarvit staré.
Na díry nebo odřená místa dejte co nejdříve záplaty. předtím nechte nové kousky látky trochu vyblednout na slunci, aby nekontrastovaly se starou látkou.
Chcete-li oživit zašlé barvy a odstranit prach, vetřete do čalounění vlhkou sůl. Nechte působit půl hodiny a potom ji vykartáčujte měkkým kartáčem

Kožený nábytek
Kožený nábytek nevystavujte přímému slunci. Kůže se může vysušit a popraskat. Aby zůstala pružná, jednou nebo dvakrát ročně použijte speciální konzervační prostředek. Dobře ho vetřete, aby nešpinil oděv.
Z nábytku pravidelně stírejte prach, a čistěte mýdlem na sedla.
Skvrny od propisovačky odstraníte z kůže měkkým hadříkem namočeným v mléce. Kapky od jiných druhů inkoustu okamžitě utřete a místo vytřete houbou namočenou ve vlažné vodě nebo ve trošce ředidla.
Kožené čalounění bude vypadat jako nové, když jej utřete, vydrhnete měkkým hadříkem namočeným v rozšlehaném bílku a nakonec důkladně vyleštíte čistým kouskem látky
Chcete-li zjistit, zda můžete kůži prát, pokropte skryté místo trochou vody. Pokud na povrchu zůstanou malé kapičky, kůže se může prát. Pokud se však voda vsákne, kůži prát nesmíte. Pouze z ní pravidelně utírejte prach a otírejte sotva vlhkým hadříkem.
Vyrobte si leštidlo na kůži – Přiveďte k varu 300 ml lněného oleje. Nechte vychladnout a přidejte 300 ml octa. Naneste hadříkem na kůži a vyleštěte. 

Závěsy
Zrezivělé závěsové tyče a kroužky vyvařte v octě, abyste obnovili jejich lesk. Tyče natřete mýdlem, aby se kroužky nezadrhávaly.
K prodloužení závěsu přišijte ke spodnímu okraji závěsu nařasený pruh látky stejné nebo vhodné barvy. Tkanina by měla být stejně těžká.
Aby se vám záclony vši věšení neroztrhly, navlečte na konce závěsové tyče ustřižené prsty ze starých rukavic.
Chcete-li aby závěsy visely rovně, vložte do obruby mince, rovnoměrně je rozmístěte a pár stehy přišijte na místo.


Stínítka na lampy
stínítka na lampy čistěte pravidelně. Jestliže je zanedbáváte, dá vám mnohem víc námahy dát je do pořádku, nebo to dokonce nepůjde vůbec. Ve většině domácností jsou neustále na očích, proto z nich pravidelně stírejte prach, nebo je vyluxujte. Před čištěním vždy vyndejte šňůru ze zásuvky.
U pergamenových stínítek opatrně setřete prach a na skvrny použijte gumu
Plastová a skleněná stínítka umyjte v přípravku na mytí nádobí, opláchněte a osušte.
Hedvábná stínítka dejte odborně vyčistit, dříve než špína začne být patrná.
Slaměná stínítka pravidelně vysávejte vysavačem, protože se na ně snadno chytá prach
Pro čištění velínových stínítek si připravte 1 díl mýdlových vloček, 1 díl teplé vody a 2 díly denaturovaného lihu. Tímto roztokem vyčistěte. Otřete hadříkem namočeným v denaturovaném lihu a naneste trochu voskové leštěnky na nábytek.
Papírová stínítka jsou háklivá na prach, proto ho pravidelně stírejte a to zejména ze záhybů. Nepoužívejte vodu, papír se může zkroutit. Tato stínítka jsou většinou levná, a když se už hodně ušpiní, raději je vyměňte.
K vysávání látkových stínidel používejte polštářovou hubici. Stínítko neperte, látka by se mohla srazit a kovová konstrukce zrezivět. Pokud je stínítko už opravdu špinavé, nechtě je odborně vyčistit.

KV- Ilustrační foto: Stock.XCHNG

Přihlášení