Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak ošetřit a znovu natřít napadené dřevo.

Jaké jsou riziková místa dřevěných ploch
   Při vyhledávání poškození začněte u rizikových míst. V interiéru jsou to spodní rámy oken, protože na sklech se často hromadí pára. Ta kondenzuje a pokud je mezi kytem a sklem mezera neošetřená barvou, zatéká do spodní části rámu, dřevo nasakuje vodu, bobtná a tím způsobí, že nátěr popraská. Velmi rychle se tu potom uchytí plísně a hniloba. Na venkovní části oken a dveří zase působí povětrnostní vlivy. Nátěry a dřevo pod nimi trpí ponejvíce tam, kde se drží vlhkost od dešťové vody, to jsou převážně spodní strany parapetů oken, vnější hrany prahů a dolní rámy vchodových nebo balkonových dveří.

Nepočítejte s tím, že začnete ráno a skončíte v poledne
   Po odstranění dřeva napadeného hnilobou je zapotřebí nechat tato místa dokonale vyschnout, než je opravíte tmelem nebo sem přijde zbrusu nová náhražka. Podle rozsahu nasáknutí dřeva vlhkostí to trvá až čtrnáct dní! Schnutí pomůžete přenášením vysazených oken na slunce, do teplých místností nebo opatrným vysoušením horkovzdušnou pistolí. Pracujte však opatrně, abyste místa nespálili. Co se týká dveří, tam je to složitější. Dům ani byt bez vchodových dveří zůstat nemohou. Proto rozpracované venkovní dveře chraňte před novým zmoknutím. Použijete-li k tomu igelitovou fólii, nepřilepujte ji na dřevo těsně – nemohlo by vysychat.

 

Co budete potřebovat
   Pokud natíráte okna nebo dveře venku, dbejte, aby nebylo větrno, aby bylo teplo a také dávejte pozor na pyly, padající okvětní lístky z kvetoucích stromů a na drobné mušky, které velmi přitahují světlé plochy. Při nákupu prostředků nutných k renovaci nátěrů se o jejich vhodnosti poraďte s odborníky ve specializovaných prodejnách. Potřebovat budete špachtle, drátěný kartáč, na velké plochy přijde vhod i vibrační bruska, lakýrnické štětce (podle druhu práce ploché i kulaté), a válečky (lepší je s nádobkou mřížkou na otírání), v případě hladkých ploch dveří i stříkací pistoli, brusné papíry a houbičky ve dvou hrubostech, malířskou pásku, lepenku, ochrannou fólii, opalovací pistoli, pro laiky raději horkovzdušnou, ochrannou fólii – na ochranu rozpracovaných dveří a na zakrytí podlahy a okolních předmětů.
Pro samotné natírání budete potřebovat: tmel na dřevo, základové a svrchní nátěrové hmoty (barvy, lazury či laky), fungicidní přípravky, a dále odstraňovače starých nátěrů – ať v chemické či mechanické podobě, tedy některou ze směsí organických rozpouštěděl, vhodných k odstraňování starých vrstev nátěrů ze dřeva. Odstraňovače si obvykle poradí se syntetickými, olejovými, alkydovými, latexovými, nitrocelulózových i dvousložkovými nátěry (např. P8212, Anticolor 50 apod.). Vždy se řiďte návodem výrobce, uvedeným na obalu výrobku. Odstraňovače se nanášejí jemným štětcem s dlouhým vlasem na starou vrstvu nátěru. Po výrobcem doporučené době (5 až 20 minutách) se mohou staré vrstvy odstranit ocelovou špachtlí nebo škrabkou. (Přibližná spotřeba je 1 kg na 3–5 m2 povrchu.) Pro svislé plochy hledejte gelové prostředky, které z povrchu snadno nestékají.

Jak na to
   Jako první naneste na plochu širokým štětcem fungicidní přípravek na ošetření ploch proti plísním a houbám nebo základní impregnační nátěr. Nechte zaschnout. Naneste první vrstvu barvy. Pokud natíráte dveře, začněte odprostředka, abyste se k velké ploše snadno dostali. Barvu štětcem táhněte směrem k okrajům. U dveří s reliéfními profily natírejte nejprve svislé plochy, pokračujte ve vodorovné části a nakonec natřete rámy dveří a plochy. Futra natírejte samostatně.
Co se týká oken, tady je práce náročnější. Nejen kvůli skleněným výplním, které je třeba chránit, ale malé a úzké plochy rámu vyžadují preciznější práci. Nespoléhejte se na jistou ruku a raději sklo přelepte vhodnou malířskou páskou. Na trhu jich je dostatek pro použití v interiérech i venku, univerzálních, ale i speciálních (například tesa – krycí páska pro lesklé povrchy). Pásku ale nalepte asi 2 mm od hrany kytu, aby barva přešla přes jeho okraj. Jinak neuzavře mezeru, kterou bude pod dřevo zatékat a jeho zkáza bude pokračovat.
Po důkladném zaschnutí (řiďte se návodem uvedeným na obalu konkrétního výrobku) je nutné povrch přebrousit, brusný prach odstranit a nanést druhou vrstvu barvy. Odborníci doporučují postup po zaschnutí opakovat, aby se dosáhlo co nejlepšího výsledku. Okna a dveře vraťte na místa až když jsou nové nátěry skutečně zaschlé. Jinak se mohou slepit s rámy a po otevření odtrhnou novou barvu. Vhodné je pro první dny suché styčné plochy opatřit nějakou distanční vrstvou (vazelína), aby ke slepení nedošlo.

 Ano či ne pro stříkací pistole
Velké plochy hladkých dveří nejlépe zvládne stříkací pistole, ale pokud ji nevlastníte a nepotřebujete ji často, nemusíte do ní investovat. Nováčci se stejně s pistolí musí nejprve naučit pracovat, protože pistole musí být neustále v pohybu, jinak i při tomto stylu práce vzniká hromadění barvy, která pak po povrchu stéká, jinde tvoří silné vrstvy. Ty jsou ve finále vidět a časem mohou praskat a odlupovat se. Ani válečky a štětce zbytečně nemáčejte do barvy – kapky, silnější nánosy a stopy po stékání se nedají opravit jinak, než zbroušením a opětovným nalakováním. Pokud pracujete s horkovzdušnou pistolí, mějte na paměti, že sklo by dlouhým působením žáru na jednom místě mohlo prasknout.

KV                                                                      Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení