Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak bydlet podle zásad Feng Shui (I.dil)

Feng Shui znamenalo ve staré Číně umění udržovat ve správné rovnováze vodu (shui) a vítr (feng). Voda je důležitý zdroj zemské energie pro život lidí, rostlin a zvířat, vítr je zdroj energie z nebes. Oba tyto elementy v harmonické rovnováze lidem pomáhají, ale dokáží člověku i škodit, Feng shui proto umožňuje nastolit harmonii energií, zlepšit životní situaci člověka, jeho zdraví a mezilidské vztahy. Celé učení se opírá o tok energie ČCHI, která je všudypřítomná, vyživuje prostor, a jejímž zdrojem je neustálá dynamická přeměna energií Jin a Jang. A to, je-li člověk v rovnováze či není, se promítá i do jeho žitého prostoru a naopak – není-li jeho intimní prostor obydlí správně vyvážen, nemůže být v harmonii sám se sebou ani člověk. Jednotlivé předměty, jejich umístění v prostoru a jejich současný stav vypovídají srozumitelnou řečí o kvalitě života lidí, o pravých příčinách jejich problémů či nemocí. Sledujte proto s námi základní zásady učení Feng Shui:

Vstup do domu
Feng shui klade veliký důraz na to, aby byla cesta k vašim domovním dveřím „čistá“. Veškeré objekty, které jsou v její blízkosti - živé ploty, květiny a květináče - by měly být v perfektním stavu. Rovněž chodníček k vašemu domu by neměl být nijak znečištěný ani poškozený. Zároveň by měl být kvalitně osvícený, tak aby návštěvníci dobře viděli na cestu.

Dveře
Vstupní dveře by neměly být umístěny proti lampě nebo stromu, což by negativním způsobem ovlivňovalo tok Čchi. Současně by hlavní dveře neměly být naproti ložnici, kuchyni nebo toaletě. Dveře představují ve Feng Shui velmi důležitý prvek, neboť umožňují proudění Čchi z jedné místnosti do druhé. Pokud jakýmkoliv způsobem váznou či vržou, způsobuje to podráždění a nepohodlí, které se rozšiřuje po celém domě. Neméně významným prvkem je schodiště, neboť Čchi plyne domem nahoru a dolů právě po schodech. Pokud jsou schody příliš blízko vchodovým dveřím, hrozí nebezpečí, že bude Chi unikat z domu ven dveřmi. Pokud je to možné, snažte se dveře především do koupelny a na záchod vždy zavírat. Na toaletě platí, že je vždy nezbytné sklápět záchodové prkénko dolů. Prkénko nahoře totiž vede k úniku pozitivní energie z domu. A POZOR – nikdy v místnosti neseďte zády ke dveřím, což znamená například, že neumístíte jídelní stůl či postel hned naproti dveřím! Znovu tím bráníte v toku energie harmonicky po celé místnosti.

Nepořádek v domě
Nepořádek je první a nejdůležitější věcí, na kterou se v domě díváme. Často se stává, že je všude, kam se podíváme a je těžké se mu vyhnout. Kolik máte doma šuplíků plných věcí, které nikdy nepoužíváte? Abyste podpořili hladký tok Čchi, odstraňte všechny formy nepořádku – staré oblečení, časopisy, věci, které se budou jednou hodit (ale stejně je nikdy nepoužijete) atd. Vyčistěte prostory za lednicí, skříněmi a vyčistěte staré police na knihy – prostě všechny prostory, které nejsou zrovna snadno přístupné a kterým v běžném denním shonu nevěnujete příliš pozornosti. To samé platí pro emocionální nepořádek. Zbavte se starých fotografií, které vám připomínají expřítele nebo někoho, kdo vás zranil. Všechny tyto „staré cetky“ nahraďte čerstvými rostlinami nebo květinami - řezané rostliny nejsou příliš ideální, protože z nich uniká Čchi a sušené rostliny v sobě nemají energii žádnou a pouze lapají prach. Nejvhodnější volbou nejsou ani rostliny s dlouhými špičatými listy, místo toho volte rostliny se zakulacenými listy, které vypadají jako penízky.

Okna
Okenice by se měly otevírat směrem ven. Pokud máte v oknech závěsy, pak dbejte vždy na to, aby byly pečlivě staženy ke stranám a nebránili tak průniku světla. Na noc závěsy naopak vždy zatahujte, neboť otevřené okno do noci je považováno za původce smůly. Pro závěsy platí, že by měly být vyrobeny z více materiálů, zapadat do sebe a měly by být udržovány čisté, aby nesloužily jako lapače prachu.

Světlo
Vyhněte se ostrému osvětlení a obnaženým žárovkám, tlumené osvětlení je mnohem lepší. Zrcadla by měla být čistá, umístěna ve výšce hlavy a ideálně oválná a nejlépe jednoduchá bez zbytečných ozdobných prvků.

Barvy
S barvami je radno zacházet velmi opatrně. Zejména, pokud jde o tmavší barevné odstíny. Na velké plochy, jako jsou stěny použijte spíše světlejší barevné odstíny.  Například bílá barva je jangová, symbolizuje začátek a čistotu. Hodí se takřka do všech místností, s výjimkou jídelny a dětského pokoje. Černá je naproti tomu jinová a tajemná, naprosto nevhodná do dětských a obývacích pokojů. Červená teplá barva se používá spíše jako zvýrazňující barva, a proto není vhodná do kuchyní a jídelen, kam naopak patří  žlutá, což je barva plná optimismu. A konečně uklidňující modrá je vhodná do koupelen, ložnic a pracoven, protože navozuje žádoucí inspirativní prostředí.

KV - Ilustrační foto:freephotosbank.com/sxc.hu/flickr.com

Přihlášení