Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jaednoduchá i důmyslná ochrana nebezpečných míst v kuchyni

Sporák chraňte nerezovou ohrádkou a pojistkou
   Při vaření chráníme sporák nerezovou ohrádkou v přední části varné desky, aby na sebe dítě nesvrhlo horký hrnec. Pokud není v základní výbavě sporáku, lze ji dokoupit i samostatně. Ze stejného důvodu vaříme na zadních plotýnkách a rukojeti hrnců obracíme směrem do středu sporáku, popřípadě ke stěně.
   Varné desky bývají zabezpečeny proti spuštění. Sklokeramické desky se senzorovým ovládáním mají zámek, který znemožní, aby je dítě uvedlo do provozu. U plynové desky existuje dětská pojistka proti otevření plynu. Lepší je zvolit pro děti těžší způsob, kdy musí být knoflík nejdříve vytažen (a ne zatlačen) a pak pootočen. Na plynových sporácích a varných plotnách se nachází také termopojistka, která v případě, že zhasne plamen, přeruší přívod plynu. Sporáky také bývají vybaveny ukazatelem zbytkového tepla ve varných zónách. Spodní zásuvková skříňka kuchyňské linky by neměla stát vedle sporáku, vynalézavé dítě může zásuvky použít jako schůdky a dosáhnout tak na varnou desku.
   Při koupi nové trouby bychom se měli ujistit, že má mechanickou dětskou pojistku, která brání otevřít dvířka trouby během pečení. Dvířka by měla být vyrobena z třívrstvého nebo čtyřvrstvého skla, aby se dítě při vnějším dotyku nespálilo. K další bezpečnostní výbavě patří výstup horkých par v zadní části varné desky a funkce automatického vypnutí zdroje tepla.

Nejčastější dětský úraz - opaření horkou vodou
Bezpečnost varných konvic zvyšuje funkce automatického vypnutí po dosažení bodu varu vody a ochrana před ohříváním prázdné konvice. Důležité je také, aby poklop konvice byl pevně přichycený a nedal se lehce odejmout. Často se totiž stává, že při vylévání vody upadne a hrozí opaření. Nádoby s horkými tekutinami nenecháváme vychladnout na zemi. Stejně tak je nepostavíme ani na okraj pracovních nebo odkládacích ploch. Nikdy totiž nedokážeme odhadnout, jak vysoko dítě dosáhne. Při vaření v žádném případě neposazujeme dítě na pracovní desku. I když tak může vzniknout dojem, že je máme pod dohledem, stačí chvilka a dítě může spadnout nebo mu tím umožníme dosáhnout na nějaký horký či ostrý předmět.

Chraňte okraje pracovních ploch  
   Nebezpečným místem jsou zejména okraje pracovních desek, kde by nikdy neměly stát poháry, ani hrnce nebo šálky s vřelými tekutinami, nebo ležet nože. Batolata, která na pracovní plochu skoro ještě ani nevidí, jsou vždy rychlejší, šikovnější, než si myslíme, a dosáhnou skoro všude, kam si vymyslí. Nehledě na to, že o něco starší děti, které si s oblibou v nestřežené chvilce přinesou svou stoličku, aby se vyšplhaly, kam potřebují. Proto pokud předěláváme kuchyň - rozšíříme hloubku dolních skříněk na 70 až 80 centimetrů a zároveň zvýšíme pracovní plochu na doporučených 90 - 95 cm podle výšky naší postavy. Na pracovní desce pak všechno klademe raději ke stěně.
   Přečnívající špičky ubrusů lákají těch nejmenších k zachycení, zatažení - a neštěstí je tu. Mohou na sebe snadno strhnout přinejmenším šálek s vřelou kávou. Velké ubrusy proto uklidíme raději do skříně a koupíme anglické prostírání. Na rohy stolů i rohy nižších skříněk nasadíme ochranné měkké kulaté rohy, které chrání dětskou hlavu při pádu.

Nedobytné poklady v zásuvkách
Malé děti přitahují i šuplíčky a zásuvky, plné různých tajuplných předmětů. Kdekoliv však mohou najít i nebezpečné věci lákající k ochutnání (ostré koření) i k vyzkoušení (ostré předměty). Do zásuvek proto koupíme blokovací páčky, díky kterým se malé dítě do šuplíku nedostane. Pro jistotu ale ostré a jiné nebezpečné předměty dáme raději nahoru do spíže, do horních skříněk - definitivně dětem z dosahu!
   V kuchyňských zásuvkách nebo v různých zásobnících každý z nás skladuje množství mikrotenových tašek různých velikostí. Dodržujeme proto důsledně varování uvedené na každé z nich: "skladujte mimo dosah dětí, nebezpečí udušení!"

 Mrazící zařízení na zámek
Aby se nestalo, že si dítě otevře truhlicovou mrazničku a zavře se v mrazicím prostoru, umístíme na dvířka mechanický zámek, který nedovolí mrazničku otevřít bez předchozího odemknutí. Některé modely kombinovaných chladniček s elektronickým ovládáním mají dětské pojistky, které brání dítěti náhodně je vypnout. Pojistky chrání jak před zkažením potravin, tak před vytopením domácnosti.

KV - Ilustrační foto: flickr.com

Přihlášení