Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Fretka - hravá společnice do každé domácnosti

Fretka - hravá společnice do každé domácnosti

Fretka je vlastně tchoř, chovaný stejně jako kočka.
Fretka patří mezi kunovité šelmy. Do této čeledi patří také kuny, jezevec, rosomák vydry, norci, sobol a mnoho dalších. Fretka je ale jediná domestikovaná kunovitá šelma (a spolu se psem a kočkou jedna ze tří domestikovaných šelem obecně) a vznikla z tchoře tmavého. Tomu se také velmi podobá vnějším vzhledem i stavbou těla. Nejčastější zbarvení je tchořovité, tedy tmavě hnědé s bílou kresbou na obličeji. Tato maska pomáhá tchoři, aby nebyl nápadný, když vykukuje z nory. Fretky jsou stejně jako ostatní kunovité šelmy velmi hravé a svou hravost si uchovávají i v dospělosti. 
   Fretky se způsobem chovu hodně podobají kočkám a mají oproti nim i některé výhody. Zatímco kočky odloží s dětstvím často i svou hravost, fretky jsou velmi hravé a mazlivé i v dospělosti. Podobně jako kočky nepotřebují venčení, ale chodí na píseček. Na rozdíl od psů snášejí bez problémů celodenní samotu, a díky večerní aktivitě není pro většinu lidí těžké sladit svůj denní rytmus s jejich. Podobně jako psi si vytvářejí silnou citovou vazbu na člověka (nikoliv tedy na místo jako kočky), a to často jen na jednu konkrétní osobu. Proto je důležité, aby s fretkou udržovali kontakt všichni členové rodiny. Pokud fretka vyrůstá pouze s jedním člověkem, může se na něj navázat tak silně, že napadá všechny ostatní. Proto je, podobně jako u psů, důležitá dostatečná socializace, tedy přivykání zvířete na kontakty s různými (i cizími) lidmi, případně i zvířaty. Fretka, která se nikdy nestýkala s jinými fretkami, může mít problémy při kontaktu se samcem, které někdy znemožní páření. Je to tím, že si jeho „pozornosti“ nesprávně vyloží a chová se jako „hysterka“.
 
Než se pro fretku rozhodnete, zeptejte se - Mohu si chov fretky finančně dovolit?
I při použití nejlevnějšího krmiva a steliva neklesnou měsíční náklady pod 100,- Kč. Dále musíte počítat s výdaji za veterinární ošetření. Očkování vás bude stát několik set korun ročně, ale musíte počítat i s výdaji za preventivní prohlídky, případné odčervení nebo ošetření v případě nemoci nebo úrazu. Také pořízení všech potřeb a obydlí pro fretku není zadarmo – mže stát i několik tisíc korun, podle toho, jak luxusní vybavení pořídíte.

Mám dost času?
Dvakrát denně musíte fretku nakrmit a vyčistit jí toaletu. Fretka spí 18-20 hodin denně, takže by měla mít alespoň čtyři hodiny denně možnost se proběhnout a pohrát si. Můžete se jí věnovat například 1-2 hodiny ráno a 2-3 hodiny večer. Nevadí jí, když je přes den sama doma, protože zpravidla spí. Počítejte s tím, že několik prvních měsíců je třeba věnovat mláděti dostatek času a vychovávat ho. Ideální je, vzít si alespoň na první dny dovolenou. Nespoléhejte se, že péči o fretku přenecháte dětem. Výchova mláděte patří do rukou dospělých, děti mohou pomáhat, ale hlavní zodpovědnost nesou rodiče. Děti bývají pro fretku skvělým společníkem ke hrám, ale nejsou dost důsledné, aby fretku dobře vychovaly.

Mám dost místa?
Fretka nutně potřebuje určité soukromí. Měla by mít svou voliéru, o rozměrem minimálně 1x1,5 m a výšce alespoň 70 cm. Pokud nemá možnost se denně proběhnout, stačí po bytě, potřebuje samozřejmě víc místa. Rozmyslete si předem, kam voliéru umístíte. Kromě toho fretka potřebuje prostor pro běhání. Pokud na ni dohlédnete a odstraníte předměty, kterými by se mohla zranit, může běhat volně po bytě. Někteří chovatelé nechávají fretky stále na volno, ale v takovém případě se musíte ujistit, že je váš byt dostatečně bezpečný. U mláďat to není vůbec vhodné, protože mají snahu vše ochutnávat a snadno spolknou drobný předmět, který jim může způsobit vážné zdravotní problémy.

Není někdo v rodině alergický?
Pokud máte podezření, že je někdo z rodiny alergický, měli byste před pořízením jakéhokoliv zvířete požádat lékaře o speciální vyšetření. Pokud máte podezření, ale nemáte nic takového potvrzeno, raději se nejprve ujistěte, protože příznaky podobné alergii mohou mít i jiné příčiny. Je-li někdo z vás skutečně alergický, poraďte se se svým lékařem o vhodnosti pořízení fretky. Alergie na srst fretky není příliš častá, ale může se vyskytnout.

Samce nebo samici?
Mnoho lidí váhá, zda si pořídit samce nebo samici. Každý z nich má své výhody a nevýhody. Samice jsou drobnější. Jsou v bytě o něco méně cítit, ale na druhou stranu vlezou opravdu všude. Není pro ně problém protáhnout se otvorem o průměru 5 cm. Díky menším rozměrům také velmi dobře šplhají, například po čalounění, ale i po nohavicích vašich kalhot. Samci jsou oproti tomu méně obratní ve šplhání a v dospělosti do něj ani nemívají chuť. Jsou však víc (i když ne nijak hrozivě) cítit a v době říje mírně značkují teritorium. (Pokud o tom nevíte, ani si toho nevšimnete. Jejich pachové značky nejsou zdaleka tak výrazné jako u koček.) Ani u samic není říje zcela bez problémů. Pokud samice nezabřezne, může v některých případech dojít ke zdravotním komplikacím. Pokud zabředne, musíte počítat s péčí o březí samici a později o mláďata, stejně jako se starostí o zajištění jejich odběru. Pokud jde o povahu, bývají samci v mládí divočejší (asi do 1 roku) a dospívání se u nich projevuje bouřlivějšími konflikty než u samic, v dospělosti však bývají naopak klidnější a mazlivější. Samice bývají v dospělosti o něco temperamentnější a v době odchovu mláďat jsou často agresivní.

  KV                                                            Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení