Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Fenomén jménem bumping a jak se mu bránit

Bumping – osvědčený způsob vykrádání
   Jedinou ochranou proti nedestruktivní a velmi účinné metodě otevírání zámků, tzv. bumpingu, kterou stále častěji používají zloději při vloupání do bytů, je nákup dostatečně kvalitních certifikovaných bezpečnostních zámků a vložek. Fenomén jménem bumping (u nás také SG metoda) byl objeven kolem roku 1950 v Německu. Do Česka se tato nedestruktivní dynamická metoda  vloupání dostala někdy v roce 1993 -1997, a zažila zde mezi zloději opravdový boom.
   Bumping nepoužívá magii, ale fyzikální zákony a jeho princip bývá často přirovnáván ke kulečníku... Máme-li vedle sebe postavené dvě kulečníkové koule a do třetí (vzdálenější) šťouchneme tágem tak, aby v přímo narazila do jedné z koulí, odskočí až ta druhá.
V případě zámku jsou kulečníkové koule dvě stavítka a tágem je klíč s rovnoměrně vyřezanými zoubky. Uhozením do klíče pak dojde k tomu, že klíč po velice krátkou dobu, ale vekou silou, působí na všechny horní stavítka současně a ty vzniklou sílu předají stavítkům spodním. Ty začnou působit stejnou silou proti pružinkám a tak se dají do pohybu. Horní už se pohybují pouze vlivem gravitace, tím pádem je pohyb spodních stavítek podstatně rychlejší. Jakmile se dostanou pod úroveň "shear line", je možné zámkem otočit. Touto metodou lze otevřít skoro každý zámek se "šiftovým" stavítkovým systémem, tedy za předpokladu, že není proti této metodě speciálně chráněn.
   Paradoxně čím novější a čím pevnější zámek je, tím větší je šance ho otevřít. Nezáleží přitom na tom, zda jde o obyčejný, lamelový, nebo jiný klíč, ani na tom, jestli má zoubky z jedné, nebo třeba z deseti stran. Znalci z Kriminalistického ústavu Policie ČR  doporučují lidem koupit si dveřní zámky a vložky, které patří ve čtyřstupňovém hodnocení bezpečnosti alespoň ke třetí třídě. Navíc by také měly mít certifikát, v němž je ochrana proti bumpingu přímo zmíněna. Třetí bezpečnostní třída garantuje „vysokou ochranu“, čtvrtá, tedy nejvyšší třída už slibuje „maximální ochranu majetku“. Označení třídy je přitom na krabičce daného zámku.
   Od třetí bezpečnostní třídy by cylindrické vložky zámků měly mít všechny ochranu před bumpingem, někteří výrobci to uvádějí u návodu a někteří ne. Proto se doporučují kupovat zámky, jež to v certifikátu garantují, a to vždy od renomovaných prodejců v kamenných obchodech, kteří i s výběrem poradí.

 Jak se dá správně zabezpečit dveře
   Kromě zámku se v mnoha bytech na dveře připevňuje i řetěz, jenž má zabránit násilnému otevření pootevřených dveří. Daleko účelnější jsou modely, u nichž lze řetěz opatřit zamykáním. Takovýto řetěz pak může plnit svou funkci i po vašem odchodu z bytu, takže při vloupání znamená pro zloděje další překážku. Kování pro řetězy na dveře musí být do dveřních rámu a křídla upevněno dostatečně dlouhými a silnými šrouby.
   Spolehlivější než řetěz je druhý zámek, kombinovaný s ramenem závory. Další zámek na dveřích znamená při vloupání vždy o jednu překážku více. Rameno závory umožňuje dveře pootevřít, chcete-li hovořit s osobou za nimi stojící, zvenčí však rameno zdvihnout nelze. Dveře musí nejdříve zapadnout, pak teprve můžete rameno závory vyzvednout z kování a dveře s konečnou platností otevřít. Citlivými prvky takového závory jsou materiál dveří (jen masivní dřevo zaručuje dobré zakotvení upevňovacích šroubů) a montáž kování k dveřnímu rámu. Pevnějším úchytem jsou závlače, jež umožňují zakotvit uzávěr závory dlouhými šrouby přímo ve zdi a ne jen poměrně krátkými vruty do rámu dveří.
   Ochranu před překvapivým vloupáním slibují závory kombinované s elektronickým poplašným zařízením; násilné otevírání dveří vyvolá zastrašující jekot sirény. Všechny tyto závory jsou ke koupi jak pro levostranné, tak i pravostranné dveře, pro dveře s přírubou i bez. Existuje tedy vhodné zabezpečení pro jakýkoliv typ dveří. Toto zařízení lze většinou upevnit i dodatečně.
   Zabezpečení obdobného jako je zajištění trezoru lze docílit pomocí několika speciálních zámků. Čtyři ocelové západky zapadají do plechu zámku. Zámek se uzamyká zvenčí či zevnitř čtyřnásobným otočením klíče s oboustranným pilováním. S takovýmto zámkem na západku mohou být kombinovány ocelové tyče, jež vedou po celé délce či šířce dveří, přesahují přes ně a představují ještě větší bezpečí. Těžko překonatelnými překážkami jsou zámky s příčnou petlicí, chránící zejména při pokusu vyzvednout dveřní křídlo z pantů. Masivní závora, položená přes křídlo dveří, přesahuje do dvou plechů, jež jsou vsazeny na straně zámku a na straně dveřních závěsů. Takovéto kované petlice jsou k dostání v nejrůznějších délkách. Každý model lze nepatrně zkrátit nebo prodloužit, takže je možno dveře přemostit petlicí, ať už jsou jakékoliv délky.
   Do zámku těchto závor můžete vsadit profilovanou cylindrickou vložku. Konstrukce ji chrání před navrtáním. Pokud jsou dveře v koutě a na dveřním rámu není dostatek místa pro závěr tohoto zámku, lze závoru vsadit na straně dveřních závěsů přímo do zdiva. Takováto příčná závora může mít i pojistku. Ta v kombinaci s dalším zámkem navíc umožní i to, že dveře můžete pouze pootevřít, nechcete-li neznámého rovnou vpustit do bytu. Tyto zámky na kované závory můžete připevnit i sami. Slabým místem těchto zabezpečovacích zařízení je závěr, připevněný na dveřním rámu. Tento závěr je jako zabezpečení stejně účinný jako samotný těžký zámek pouze tehdy, je-li upevňovacími dostatečně dlouhými a silnými šrouby odborně zašroubován. Celková hmotnost této ochrany může být podle provedení až 10 kg.

KV-Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení