Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Epoxidová lepidla se směšovačem a plastelína

Promíchávat složky epoxidového lepidla už nemusíte, pokud při práci použijete nová epoxidová lepidla, která jsou vybavena takzvaným statickým směšovačem. Součástí balení nových epoxidových lepidel (Pattex) jsou dva statické směšovače, které jsou vevnitř tvarované tak, aby se obě složky při vytlačování z tuby promíchaly.

Univerzální epoxidová lepidla rychle schnoucí
 Epoxidová lepidla bývají univerzální, to znamená, že se hodí k lepení většiny běžných materiálů (dřevo, sklo, keramika, kůže),  mají transparentní barvu a liší se jedině dobou vytvrzení – od jedné do pěti minut. Během této doby je možné lepený spoj ještě korigovat, pak je již dostatečně pevný a opravený předmět drží. Úplného vytvrzení dosáhne po 24 hodinách. Záleží tedy u lepení na rychlosti, použijte jednominutovku, někdy je ale třeba během lepení počítat s časem na dousazení lepených částí, pak je lépe zvolit pomaleji schnoucí variantu. Nosnost lepidel je dostatečná pro všechna běžná použití. Pohybuje se mezi 130 a 160 kg/cm² (po 24 hodinách). Lze lepit veškeré běžné materiály - od dřeva po kov i plasty, ovšem s běžnou výjimkou plastů druhu PE, PP a PTFE, což jsou v běžné praxi téměř nelepitelné materiály.
   Epoxidová lepidla se na rozdíl od vteřinových dobře uplatní tam, kde je potřeba provádět rozsáhlejší opravy, spoj navíc mívá delší trvanlivost a po vytvrzení ho lze dále opracovávat: brousit, řezat i vrtat. Epoxidová lepidla dokážou také zaplnit chybějící části poškozených předmětů, takže je možné broušením je vytvarovat do tvaru původního předmětu. Po zabroušení povrchu se pak přetře barvou - spojí se tím původní s poškozeným místem.

Epoxidové lepidlo  i na kov
   Také pro lepení kovu jsou určena speciální epoxidová lepidla (např. Repair Epoxy Metal). Opravují ocel, železo i hliník, mohou posloužit k rychlé opravě potrubí, nádrží, poradí si také s dalšími materiály. Na rozdíl od běžných epoxidových lepidel mají stříbřitě šedou barvu napodobující barvu kovu, takže je není třeba  v případě nutnosti přetírat - splynou s původním materiálem. Lepidlo vytvrzuje asi po pěti minutách.
 
Epoxidová plastelína – pro lepené plochy vystavené velkým tlakům
   Problémem lepených ploch jsou často velmi malé styčné plochy, které pak nevydrží mechanické namáhání. Tento problém řeší poslední hit mezi opravnými lepidly - epoxidová plastelína. Lze jí lepit i plasty, po zatvrdnutí lze brousit i přetírat a to především u příliš malých ploch pod velkým tlakem, kde nepomohou vteřinová lepidla. Lepený předmět plastelína slepí a obalí a po vytvrdnutí je možné ji zbrousit do požadovaného tvaru a natřít tak, aby splynula s okolím.
    Epoxidové plastelíny jsou vyrobeny z epoxidové pryskyřice z bisfenolu A a epichlorhydrinu. Na rozdíl od tekutých lepidel se prodávají ve formě měkké hmoty a hodí se všude tam, kde nepomůže běžné lepení, například u ulomeného ucha hrnce, madla u lednice či držáku na mýdlo. Při manipulování s podobnými předměty jsou lepené plochy vystaveny velkému namáhání a to by běžným způsobem lepený spoj nemusel vydržet. Při opravě plastelínou se odkrojuje kousek hmoty a zpracovává tak dlouho, než stejnoměrně změní barvu. Pak se vloží na lepené místo a lepený předmět se přitiskne, kam patří. Hmotou, která se vytlačí kolem, je možné okolí spoje "dotvarovat" tak, aby byl spoj co nejméně nápadný. Během půl hodiny hmota ztvrdne na kámen a je možné ji dobrousit tak, aby byl spoj skutečně hladký a splynul s okolím. Plastelínu lze po vytvrzení přetírat barvou.
 
KV                                                            Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení