Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Ekologické povrchové úpravy na omítky a zdivo

Kaseinový základ
Kasein je komplexní směs mléčných bílků, které se získávají z nízkotučného tvarohu. V práškové formě se přimíchá do mramorové barvy a je spojen borovou solí. Kaseinový základ je transparentní, vodou ředitelný nátěr, používaný před nanesením kaseinové mramorové omítky. Skládá se z kaseinu, kyseliny křemičité, boraxu a sody. Jeho úkolem je snížit savost silně savých podkladů, vyrovnat rozdílnou savost podkladu a po provedení odpovídajících příprav zpevnit lehce písčité podklady. Zde je nutné provést zkušební nátěr. V interiéru je zkušební nátěr nutný u transparentními úpravami ošetřených hliněných omítek. Vhodnými podklady jsou všechny neošetřené omítky z vápna, sádry, cementu a hlíny, sádrové laminátové desky, sádrokarton, stejně jako pískovec a vápenitý pískovec a beton. Kaseinový základ je nevhodný pro všechny hladké, nesavé plochy a trvale vlhké podklady. Ve vlhkých místnostech je možné ho použít je při dobrém větrání prostoru. Dodává se jako prášek ke smíchání s vodou. Je velmi vydatný, lehce se zpracovává a proniká dobře do podkladu. Je bezbarvý, transparentní a schopný propouštět vodní páru. 

Kaseinová mramorová barva
Kaseinová barva je v práškové formě. Skládá se z kaseinu, mramorové moučky různé zrnitosti, křídy, kaolinu, talkumu, křemene a boraxu. Má mnoho ekologických předností. Především všechny v ní obsažené látky vznikly přírodně a bez jedů. Kromě toho, že je barva šetrná k životnímu prostředí, je snadno zpracovatelná, schopna difúze vodních par, což dobře působí na klima místnosti. Směsi různých druhů mramorů zajišťují poměrně velkou krycí sílu. Barva snese několikanásobné přetírání a díky případnému přidání oleje je i omyvatelná. Vysoké „pH“ zaručuje její odolnost proti působení plísní. Prášková barva se pomocí míchací vrtačky postupně vmíchává do určeného množství vody. Nechá se asi 20 minut stát, aby kasein mohl reagovat s boraxem. Před natřením se vše ještě jednou promíchá. Barva je určena na stěny a stropy v interiérech. Obzvláště pevná bude na zásaditém podkladu, např. na čerstvé vápenné omítce staré 1 až 2 dny. S vápennou omítkou vytvrdnou tyto barvy do povrchu, který se nazývá Fresko. Silně sající podklady by měly být nejprve natřeny rozředěnou barvou. Nevhodnými podklady jsou například nátěry olejovými barvami a všechny hladké, nesající plochy. Také staré klihové nátěry a křídové vápenné nátěry jsou obyčejně nepřetíratelné. Stejně tak je barva těžko použitelná ve vlhké místnosti.

Stucco lustro – benátský štuk
Stucco lustro zvané „benátský štuk“ je omítka z čistě minerálních materiálů, z mnohaletého, dřevem páleného bažinného vápna a mramorové moučky různé zrnitosti. Je bez zápachu, chrání proti plísním a bakteriím. Používá se v interiérech na všechny podklady. S dobrou vazebnou schopností může být nanesen na vápennou i hliněnou omítku. Teprve při tomto omítkovém podkladu bude mít omítka dobré vlastnosti, jako je schopnost vést a propouštět vodní páru a zachovat si rezistenci proti tvorbě plísní a bakterií. U vápenných a čistých silikátových barevných nátěrů je nutno vyzkoušet vhodnost nanášení. U podkladů, na nichž se použila sádra, především u ručně provedených omítek, které mají zvýšenou sací schopnost, se savost sníží pomocí vápenné kaseinové základní vrstvy. Stucco lustro se nanáší benátskou zednickou lžící ve dvou tenkých vrstvách. První vrstva se nanese rovnoměrně na celou plochu bez velkého tlaku a nechá se tak 10 až 20 hodin ztvrdnout. Druhá vrstva se nanáší velmi tence a upraví benátskou lžící nebo špachtlí. Při vyhlazování povrchu silovým tlakem na benátskou zednickou lžíci vzniknou pro stucco lustro typické světlé a tmavé, barevně lesklé efekty. 

Tadelakt – marocký štuk
Tadelkat je marocká minerální omítka a zároveň i technika zpracování. Je to exkluzivní dekorativní povrch, známý již z antiky. Poprvé se používal pro utěsnění cisteren na uchování pitné vody. Později také v lázních a palácích. Po zkušenostech je známo, že se marocký štuk tadelakt může použít na všechny druhy zdiva včetně dřevovláknitých nebo sádrokartonových příček nebo ploch. Nanáší se na stabilizované hrubé omítky. Je vhodný na beton, omítku nebo dřevotřísku. U nových  staveb se doporučuje na vápeno-cementovou omítku. Povrch by neměl být příliš hladký, ale hrubý, očištěný kartáčem nebo koštětem. Je to suchá, čistě minerální malta bez umělých přísad, neutrálního zápachu, která se nešpiní. Jako minerální lesklý přípravek se používá na vnitřní povrchy pro vodotěsné a dekorativní účely, s možností vysoké variability tvarů a barevných odstínů. Barevnost tadelaktu je v základním provedení smetanová s viditelnou nestejnorodou strukturou. Použitím stálých zemních a minerálních pigmentů lze dosáhnout v podstatě jakéhokoli požadovaného odstínu. Běžně se stává, že se barva na přání zákazníků domíchá přímo na místě dle originálních vzorů v těchto budovách. Tadelakt jako vodovzdorný materiál zachovává vlastnosti difuzně otevřené hmoty. Díky jeho vysoké alkaličnosti má schopnost dezinfikovat.

KV-Ilustrační foto:filckr.com

Přihlášení