Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Domluvte se se svou Andulkou

Řeč andulčina těla
Pokud se denně zabýváte svou andulkou, jistě jste si všimli, že podle situace se mění její chování a držení těla. Zvláště je to zjevné v případě, že spolu žijí dvě či více andulek. Spící andulky strkají hlavičku vzadu do peří. Přitom střídavě zvedají nohu – parádní ukázka jejich smyslu pro rovnováhu. Po probuzení andulka uvede pomocí protahovacích cviků do pohybu svaly a krevní oběh. Protahuje si nohy a křídla, vydatně se oklepává – tím si zároveň čistí peří. Zobákem tře po nakrmení o bidýlko, aby si ho tak očistila – neustálé tření zobákem však může poukazovat na napadení parazity. Někteří chovatelé se také domnívají, že takové chování může být někdy projevem rozpaků.
Tělesnou teplotu si andulky regulují peřím. Pokud je jim zima, čepýří se. Tím vzniká izolovaná vrstva vzduchu, která udržuje teplo. Oproti tomu pokud je ptáků příliš teplo, roztáhnou křídla – a tak se ochladí.

Řeč andulky s andulkou
Jako jiná v kolektivu žijící zvířata také andulky si vyvinuly svoji vlastní „řeč“. Párečky se k sobě chovají láskyplně a stráví denně mnoho času „přátelskými gesty“, aby upevnily vzájemnou vazbu. K takovým gestům patří též vzájemné drbání či ozobování. Když andulka nakloní hlavu ke svému partnerovi, prosí ho, aby ji drbal. Zvláštním projevem náklonnosti je pak vzájemné krmení.
Hádky se vyskytují i v těch nejlepších rodinách a také v přátelské skupince andulek je někdy nezbytné „přísnější slovo“. Výměna názorů většinou neuškodí; může být vedena v různých rovinách podle toho, jak rychle ten druhý odkáže svého protivníka do patřičných mezí. Pokud nepostačí významné držení těla či pronikavý výhrůžný křik, do boje je nasazen i zobák. Velmi zřídka se však během těchto hádek nějaký z ptáků zraní, neboť ten méně úspěšný se drží v bezpečné vzdálenosti od svého soka. Také proto je tak důležité, aby ptáci měli k dispozici dostatek místa a při rozepřích si mohli jít z cesty.
Hlasový projev má rovněž velký význam. Andulky například pronikavým křikem varují před nebezpečím a důrazným voláním kontaktují ptáky stejného druhu. Řečí těla a hlasovými projevy se andulky neobracejí jen na ptáky stejného druhu, ale i na lidi. Andulky vám tím sdělují, že jim něco chybí, nebo naopak že jsou spokojené. Velmi ochočení ptáci pak vybízejí „své“ lidi, aby je podrbali.

Kurz mluvení – slova se sykavkou
Andulka patří v každém případě k těm nejtalentovanějším „řečníkům“ a nemusí se před svými většími kolegy papoušky stydět.  Nicméně každá andulka mluvit neumí. Proto jednoduše berte výuku jako příležitost své miláčky zabavit – i když nakonec vyjde najevo, že váš žák není žádný jazykový génius.
Dalším předpokladem je věk andulky – ideální jsou dva až tři měsíce. Při výuce byste měli zabránit tomu, aby vaše žáky cokoliv rozptylovalo, aby se soustředili pouze na vás. Již od chvíle, kdy začnete navazovat známost s ptáky, kteří jsou ještě zavření v kleci, byste s nimi měli mluvit tichým hlasem a stále dokola opakovat jejich jméno. Jakmile se zcela ochočí a rádi se vám posadí na prst, začněte s vlastní výukou. Nejlepší dobou pro výuku je podvečer. Začněte pouze jedním slovem. Vybírejte nejlépe slova se sykavkou a samohláskami „i“ a „e“, které se podle zkušeností odborníků andulkám nejlépe vyslovují.

Dobrý  žák se bude učit sám
Ve dvou nebo ještě ve větším počtu se andulky naučí mluvit jen zřídkakdy (na rozdíl od situace, kdy vyučujete pouze jednoho žáka). Ale ještě i ve dvou mohou andulky – jedna nebo obě – prokázat své jazykové nadání, vyžaduje to však velkou dávku trpělivosti a podpory. Správný přítel andulek by však v žádném případě neměl ptáčka, u něhož se prokáže jazykové nadání, upřednostňovat před ostatními andulkami. Někteří starší ptáci předávají své vědomosti těm mladším: Nejenže se o ně budou starat a v prvních dnech je i krmit, ale mohou se i stát jejich „jazykovými“ učiteli.
Zda a jak rychle se andulky naučí opakovat vaše slova, to závisí na individuálním nadání toho kterého ptáka. Zpravidla již po dvou týdnech výuky se ukáže, zda dotyčný má či nemá talent. A jako malý přídavek mnohé andulky přidají „mimo program“ to, co se naučily samy – mohou to být slova, která slyší často v určitých situacích, nebo cvrlikání vrabce, který bydlí ve vaší zahrádce. Až do třetího roku života pak mohou rozšiřovat svůj repertoár, který – podle názoru mnoha chovatelů – může obsahovat až 100 slov.

Zdroj: Andulka – živá, zvědavá, chytrá, Grada Publishing, www.grada.cz

Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení