Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Domácí mazlík pro alergiky – miniprasátko

Domácí mazlík pro alergiky – miniprasátko

Miniprasátka byla sice vyšlechtěna pro výzkumné účely v lékařství, ovšem jako velmi inteligentní a přítulná zvířátka se rychle rozšířila i do domácností. Mnohé vlastnosti mají společné se psy. Jsou společenská, zvládnou základní povely, snadno se naučí konat potřebu na určeném místě, chodit na procházky na vodítku i na volno.   U nás se nejdostupnější plemeno miniprasátek jmenuje göttingenské. Stojí kolem 6000 korun, jeho hmotnost je v dospělosti 15 až 35 kilogramů a dožívá se až 15 let. Ze zahraničí je možné dovézt ještě menší miniprasátka, vážící v dospělosti kolem 10 kilogramů.

S götingenským miniprasátkem lze skutečně chodit i na procházky, vodit ho přitom můžete na kšírách stejných, jaké jsou určeny pro větší psi s mohutným krkem. Prasátko se brzo naučí běhat za svým pánem i na volno a i ono ke svému životu potřebuje trochu pohybu. Rády pozorují okolí, očichají každý roh, proženou ve výběhu ovečku, prostě se nenudí. I to je důvod, proč rytím neničí trávník a mohou pobíhat i po okrasné zahradě na volno. Naopak trávník pěkně pasou, čímž ulehčí práci se sekáním. Výběh je velmi důležitý nejen pro čerstvou pastvu, ale i proto, že götingenské miniprasátko miluje pohyb. V uzavřeném prostoru chlívku nebude nikdy spokojené tak, jako ve výběhu.

Prasátka se dobře snášejí s ostatními zvířaty, nejsou agresivní na nikoho včetně dětí.  Při vhodné péči dožívají až patnácti let. Jsou otužilá a na nemoci netrpí. Potřebují pouze jednou za rok naočkovat proti červince a na jaře a na podzim odčervit. A představte si, že se dokonce nechá vycvičit k základní poslušnosti, jako je přivolání, sednutí či lehnutí.  Pořádají se pro ně dokonce soutěže na způsob psí agility, což znamená, že dokáží skákat i přes nízké překážky! Mohou rovněž sloužit člověku podobným způsobem jako psi při canisterapii.

Ve výběhu miniprasátkům postačí dřevěný přístřešek, kde se mohou ukrýt před nepřízní počasí nebo prudkým sluníčkem. Ideální je v parném létě samozřejmě chladivý stín pod stromy. Pokud jsou v zimě mrazy, potřebují prasátka ve výběhu zateplenou boudu s podestýlkou sena nebo slámy, do níž se zahrabou a zadýchají si prostor, aby se zahřála.

Od jara do podzimu se tato prasátka nejraději krmí trávou. Přikrmují se tvrdým pečivem, ovocem, zeleninou. Občas mohou dostat i hrst zrní, ale s tím opatrně, aby neztučněla, protože jsou stále při chuti. V zimě je základem potravy kvalitní seno.

Chovná základna götingenských miniprasátek je u nás velmi malá, ale přesto se vyplatí hledat čistokrevného kanečka, protože jinak se znehodnocuje standard plemene. Pokud o tomto roztomilém prasátku uvažujete, dejte pozor při jeho výběru.  Někteří chovatelé připouští sviňky například vietnamskými kanečky, jen aby měly rychle mladé a oni mohli prodávat. Kříženci pak mají jinou stavbu těla, barvu a užitkové vlastnosti, což je na škodu. A často jim chybí právě ty vlastnosti, pro něž jsou miniprasátka tolik oblíbená jako společenská zvířata. Vietnamská prasátka totiž nejsou ani zdaleka tak činorodá.

KV                                                                                  Ilustračni foto: -m-

Přihlášení