Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Co vzít do auta na zimní cesty?

Škrabka – je opravdu nezbytnou součástí zimního provozávní vozidla. Protože ji budete využívat prakticky od okamžiků, kdy uhodí první mrazíky, neměli byste se nechat nalákat levnými, většinou reklamními plastovými náhražkami. Taková škrabka je pružná, láme se a celkově je málo účinná. Skutečně kvalitní výrobek je masivní (tudíž pevná), má několik víceúčelových profilů a zejména vroubky pro odstraňování přimrzlého sněhu. Značnou výhodou je pak kovový břit, který oceníte v případě, že je na skle velmi silná vrstva námrazy.
Kus látky – se možná bude zdát jako směšná záležitost, ale je to jedna z velmi důležitých věcí, kterou byste měli ve vozidle mít, a to nejen jeden. Otírání orosených či vlhkých skel, světlometů a anši by se určitě mnohé další důvody, proč tuto „zbytečnost“ mít ve vozidle.
Lano – je velmi důležitou součástí zimní výbavy vozidla. Tuto věc nelze podceňovat, protože nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit, a spoléhat na to, že jej bude mít jiný motorista, je trošku sázkou do loterie. Během zimního provozu totiž nikdy nelze vyloučit situaci, že vozidlo odmítne poslušnost, a jeho vlečení zůstává jediným způsobem, jak jej dostat na patřičné místo.
Lopatka – se vám určitě bude hodit v okamžiku, kdy nastane sněhová kalamita nebo s vozidlem zapadnete. Je pravdou, že v této situaci bude užitečnější pořádná lopata, ale tu máte většinou k dispozici, když vás potíže zastihnou doma. Na cestách je vhodná jakákoliv lopatka, jejíž služby oceníte zejména poté, co jste někdy zkoušeli odhazovat nebo odhrabávat sníh holýma rukama.
Nemrznoucí směs do chladiče – jistě oceníte v některých situacích během zimního provozu. Může se jednat o doplnění hladiny chladicí kapaliny při jejím úniku,kdy dolévání obyčejné vody může snížit její mrazuvzdornost, či naopak případ, kdy hodláte zvýšit podíl nemrznoucí složky v očekávání prudkých mrazů.
Nemrznoucí směs do ostřikovačů – je nezbytnou součástí motoristovy zimní výbavy. Měli byste ji mít k dispozici minimálně jeden rezervní litr, který můžete doplnit kdykoliv v případě potřeby. Jízda bez funkčních ostřikovačů je nejen nepříjemná, ale za jistých situací dokonce velmi nebezpečná. Směs se dá pořídit jak neředěná s teplotou tuhnutí přibližně kolem -20º C, tak jako koncentrát jehož bod tuhnutí se může pohybovat až kolem teploty -80º C.
Písek – je záležitostí, která se vám v zimě nikdy neztratí. Pochopitelně se nejedná o celou fůru v zavazadlovém prostoru, ale o malé množství v igelitovém sáčku. Použijete jej úspěšně v okamžiku, kdy vám budou prokluzovat hnací kola, například při vyprošťování vozidla.
Tvrdá podložka (kus prkna) – se vám bude výborně hodit v okamžiku, kdy například z hlubokého sněhu vyprošťujete vozidlo a potřebujete z nějakého důvodu využít zvedáku. Je naprosto logické, že ten se vám při pokusu vyheverovat automobil okamžitě proboří do sněhu, a jedinou cestou, jak tomu zabránit, je právě jeho podložení dostatečně širokým kusem prkna. Další jeho využití pochopitelně bude vždy podle konkrétní situace, nicméně ve většině případů v okamžiku, kdy potřebujete v měkké sněhové vrstvě vytvořit pevný opěrný bod.
Přípravek proti zamlžování skel – ve formě spreje či speciální utěrky je důležitý především v okamžiku, kdy nemáte natolik výkonné topení, aby dokázalo ihned po startu důkladně ohřát především čelní sklo. Srážení páry a vlhkosti na vnitřní straně skla totiž za nízkých teplot dokáže vytvořit okamžitě námrazu, která bezepčnému výhledu z vozidla rozhodně nepřidá.
Rozmrazovač zámků a skel – není přípravek, který by bylo nutno nějak zvláště představovat. I když jste před zimou provedli důkladnou preventivní ochranu zámku a jeho konzervaci, člověk nikdy neví, co se může stát, a proto by rozmrazovač ve vaší výbavě rozhodně neměl chybět. Navíc jej oceníte při zvláště silné vrstvě námrazy na sklech či zpětných zrcátkách vozidla.
Teplá deka – možná si budete poklepávat na čelo po přečtení této informace, ale pochybnosti vás přejdou v okamžiku, kdy si uvědomíte, že porucha nebo uváznutí vás mohou kdykoliv zastavit v mrazivém počasí v místě na kilometry vzdáleném od nejbližší civilizace. I když existují mobilní telefony a asistenční služby, může chvíli trvat, než se k vám někdo dostane. A to je ta správná chvíle, kdy dojde na onu podceňovanou deku. Mimochodem tato věc patří k povinné zimní výbavě v některých státech USA a Kanady.
Sněhové řetězy – by měly být samozřejmou výbavou každého motoristy během zimního období. Vyberte si kvalitní výrobek s jednoduchou manipulací a dostatčnou funkčností. Rovněž nezapomeňte po každém použití na dostatečnou očistu a vysušení, což se vám vrátí v jejich delší životnosti.
Startovací kabely – nejsou věcí která je bezpodmínečně nutná, pokud máte v bezvadném stavu akumulátor. Přesto nejsou úplnou zbytečností a navíc nezabírají tolik místa, abyste je ve voze někde nedokázali uschovat. Během zimy totiž jeden neví a zapomenout při odchodu z vozidla rozsvícená světla může každý.  Protože roztahování vozidla v zimě není přiliš jednoduché a navíc u vozů s katalyzátorem hrozí při tomto způsobu jeho poškození, jistě oceníte, když budete mít možnost „napíchnout se“ na akumulátor ochotného motoristy. Při výběru vhodných kabelů však berte v úvahu proudové požadavky vašeho startéru, aby nedošlo k jejich poškození. Tato poznámka se týká především dieselových motorů, kde nejsou výjimečné ani případy, že došlo při startu k přepálení nedostatečně dimenzovaných kabelů.

KV - Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení