Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Co si žádá vaše zahrada v červnu

Co si žádá vaše zahrada v červnu

Stříhání kořenů: Keře mají nyní plnou růstovou fázi, mohou se poprvé za sezónu stříhat. Abyste dosáhli rovného a čistého řezu, natáhněte si nejlépe šňůru. Nestříhejte příliš vysoko, protože keře zůstávají husté, i když je ostříháte pořádně. Pohodlnější a jednodušší je práce s elektrickými nůžkami Plné keře, jako např. Cotoneaster (skalník), Lonicera nitida (zimolez) nebo Potentilla fruticosa (mochna) by mohla špatným řezem utrpět. V tomto byste měli pracovat se zahradnickými nůžkami a uvažovat nad každou větví, má-li být zkrácena či nikoliv. Dbejte na to, abyste neporušili přirozený růst křovin.
Sklizeň jahod: Konec června je čas pro velkou sklizeň jahod. Pro svoji potřebu byste měli jahody trhat se stopkou a kališními lístky. Chcete-li nechat keříčky na příští rok, odstraňte nové výhonky, které odnímají příliš mnoho energie. Abyste chránili jahody před ptáky, přikryjte rostliny speciální sítí proti ptákům. Zajistěte ji na okrajích podobně jako stan nebo pomocí kamenů. Sláma rozprostřená mezi řádky chrání jahody před znečištěním. Jahodníky nyní vytvářejí také odnože. Měli byste je odříznout, protože jejich růst jde na úkor matečné rostliny. Chcete-li příští, nebo další roky sklízet dobré ovoce, bude matečná rostlina mnohem lépe růst bez odnoží.
Padlí na růžích: Při teplém a vlhkém počasí napadne růže snadno padlí. Sirné preparáty sice pomáhají, ale růže jimi trpí. Je proto lepší vypěstovat ty odrůdy růží, které jsou méně citlivé. Ve fázi  pupenů jsou rovněž ohroženy pivoňky. Napadená poupata opatrně odstřihněte, možná tím zachráníte listy.
Rajčata – musí být před vysazením na zahradu dobře otužena. Vzdálenost jednotlivých rostlin je 50 cm a keře musíme opatrně navazovat na tyčky nebo drát, natažený mezi kůly. Pravidelně odstraňujte výhonky z úžlabí listů a nechejte růst pouze tři hlavní výhony.
Zachraňte ředkvičku: Nejen ozdobná, ale i vaše užitková zahrada potřebuje nyní mnoho vody. Fazolím, ředkvičkám a endivii se daří pouze tehdy, jestliže je řádně zaléváme. Na suché půdě se mohou vyskytovat ve velkém množství blýskáčci, kteří nadělají velké škody. Při delším suchu byste měli polévat zahradní hadicí. Zdravé ředkvičky potřebují hodně vody, protože jsou jinak nechutné a někdy houbovité. Interval od jejich vysetí po sklizeň jsou 4 týdny. Tu a tam by měly být pohnojeny dusíkatými hnojivy, což je důležité pro vývin kořenů.
Krásné řezané květiny: Mognondahlie (astry) kvetou velmi brzy v létě a při dobrém ošetření potom celé měsíce. Péče o ně spočívá ve vydatné zálivce, protože velké květy spotřebují mnoho vody, odstraňování odkvetlých květů – pozor, vypadají jako poupata – a pravidelném hnojení, aby rostliny mohly déle kvést. Vodou kropte proti napadení mšicemi. Astry jsou pěkné květiny k řezu do malých váz.
Dvouleté rostliny – zasejte nyní. Dvouleté květiny se sejí v létě, kvetou do příštího jara. Většinou mohou přezimovat venku. Během klíčení nesmí zaschnout. Vysévejte je proto na stinných místech, jednou pikýrujte a vysaďte přímo na určené místo. Pravé dvouleté rostliny jsou např. sléz, sedmikráska, náprstník pomněnka, macečka atd.
Stříhání během květu: Šípek vděčí za své jméno ohnivě červeným plodům, které má na podzim. Keř může být pěstován jako samostatná vzpřímená rostlina nebo v řadě u stěny. Stříhejte ho během fáze květu. Budete potom vědět, kde a kolik budete mít na podzim červených krásným plodů.
Práce v užitkové zahradě: Abyste měli dobrou úrodu, musíte nyní pravidelně zalévat mnoho druhů zeleniny, např. hlávkový salát. Používejte vždy kropicí násadec a zalévejte celou plochu. To zmenšuje nebezpečí výskytu mšic. Hodně vody potřebuje nyní rovněž mrkev. Hrst hnojiva nemůže sem tam uškodit. Pokud se mrkev větví, je to způsobeno kameny, kusy větví nebo jinými překážkami v půdě. Tyčové fazole, které jsme zasadili v květnu, jsou již tak vyvinuté, že k nim můžeme přihrnout zeminu. To zvyšuje jejich stabilitu. Vzniklou mísu používejte při zavlažování.
Letní a pozdní sklizeň endivie: Endivie pěstované pod fólií nebo sklem můžete již sklízet. Sklizeň je velmi jednoduchá: listová růžice sedí pevně na kořeni; hlávku musíte uříznout tak, aby se nerozsypala. Nevzhledné listy a kořeny odřízněte. Endivii v žádném případě neskladujte. Zeleninové odpadky patří na kompost. Chcete-li sklízet endivii ještě v říjnu a listopadu, měli byste ji zasít od poloviny června do poloviny července. Existují některé druhy, které sou pro toto období zvlášť vhodné. Zeptejte se na to v odborném obchodě. Semena smíchejte s pískem a zasejte je do vlhké půdy, do řad vzdálených 25 cm od sebe. Později pikýrujte nebo vysazujte.
Stříkat nebo nestříkat: Nestříkat často, zato ale dlouho, protože kořeny častým stříkáním „zleniví“ a přestanou růst, protože nemusí čerpat vodu z nižších poloh. Jak a jak dlouho stříkáte, záleží samozřejmě na druhu půdy. Přerušovač postřiku napodobuje dobře déšť. Je praktické mít možnost nastavit potřebný rozsah stříkání. Zvlášť dobrý je čtvercový postřikovač, hlavně pro toho, kdo nemá kulatou zahradu.
Okurky a česnek: Okurkám rostoucím na malých hromádkách nakupené země neuhnije ani za vlhkého počasí žádný výhonek. Plodům se daří nejlépe na pletivu nebo drátech. Mladý česnek teď vysazujeme ve vzdálenosti 20x20 do hloubky 15 cm.
Tyčkové fazole: Nejpozději nyní můžete ještě vysazovat tyčkové fazole, a sice vždy 3 fazole ve vzdálenosti 30 cm. Jakmile jsou mladé rostlinky dostatečně vysoké, přihrneme je zeminou. Vzniklé mísy jsou dobře pro zalévání a hnojení.
Pěstujte si sami růže: V červenci a srpnu se mohou růže řízkovat. Je to úkol pro zběhlého milovníka růží. Bezpohlavní pěstování má tu přednost, že potomstvo má většinou stejné vlastnosti jako mateční rostlina.
Užitečná kopřiva: Bojujte proti mšicím přirozeným výluhem pálivých kopřiv. Utrhněte jich několik a ponořte do kbelíku s vodou. Po jednom dnu zřeďte výluh deseti díly vody a postříkejte napadené rostliny.
Na salát i do polévky: Ke kuchyňské zelenině, kterou je možno vysévat ještě teď, patří kerblík. Má rád vlhké chladné stanoviště a může se řezat již za několik týdnů.

  KV                                                Ilustrační foto:photoxpress.com,sxc.hu

Přihlášení