Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Co dělá správný kaktusář v zimě

Listopad
   Zejména kaktusy, které jsme si přenesli z chladného venkovního počasí do místnosti, kde se teplota pohybuje třeba okolo 15° C, potřebují, aby zde teploty nekolísaly. Semínka se jinak zazelenají a v horším případě se začne kaktus deformovat. Jediná rozumná rada je snížit teplotu nebo kaktus přenést na chadnější stanoviště, kde bude až do jara. Některé rody však musíme zimovat v teplejších podmínkách, ale i u nich platí zákaz zalévání během zimního odpočinku. Jedná se především o rody Melocactus a Discocactus. Zástupce těchto rodů zimujeme nejlépe při teplotách okolo 18° C, tzn. Třeba na skříni nebo na okně v místnosti.
   Prohlédněte si nyní také různé časopisy se zahrádkářskou tematikou. Je totiž nejvyšší čas objednat si některý nabídkový katalog semen, ze kterého si vyberete oblíbené druhy pro jarní výsev. Chystáte-li se vysévat během zimy pod zářivkové aparáty, nezapomeňte si ještě v listopadu připravit dostatek výsevního substrátu. V zimě bývá zem zapadaná sněhem, anebo zmrzlá jako kámen.

Prosinec
Obhlídky zimoviště bychom neměli vynechat ani v prosinci a důležité je kontrolovat především teplotu. I když se vám zdá, že katusy, které máte v ložnici, jsou poněkud scvrklé, nesmíte být měkkosrdcatí a nezalít. Vodu během zimy mohou dostat jen málokteré kaktusy. Valné většině by voda během přezimování jen a jen uškodila! Pouvažujte, jaký dárek si přát k Vánocům. Jistě jste už zjistili, že se při roubování neobejdete bez dobrého skalpelu, že při pikýrování potřebujete měkkou pinzetu a pro manipulaci s kaktusy zase peán. To vše jsou pro kaktusáře důležité nástroje, ale velmi důležitá je i odborná literatura o kaktusech a jiných sukulentech. Nechejte si tedy pod stromeček nadělit, kromě pomůcek, také nějakou knihu, která vám pomůže v odborném růstu.

Leden
   Sice je to první kalendářní měsí, ale pro kaktusáře je to už druhý měsíc, kdy jeho pichláči nevegetují. Kaktusy jsou během tohoto období v tzv. Vegetačním klidu, při kterém jsou veškeré fyziologické pochody utlumeny na životní minimum. Rostlina je přinucena sníženou teplotou, v našich podmínkách také výrazně nižší světelnou intenzitou a zkráceným dnem, k jakémusi zimnímu spánku. Tento vegetační klid je zcela přirozený i v jejich domovině, a tak nemusíme mít vrásky z toho, že kaktusům činíme nějaké příkoří. Naopak! Pokud by většina kaktusů neměla tuto periodu klidu, nenasadily by poupata v přetopeném interiéru s nedostatkem světla by začaly růst a „vytahovat se“.
   V lednu tedy především kontrolujeme zdravotní stav přezimujících rostlin. Ti kaktusáři, kteří mají vytápěný skleník, mohou bez problémů obhlédnout stoly a police. Ti,k kteří kaktusy zimují v bedýnkách a v policích třeba ve sklepě, měli by také alespoň jednou provést kontrolu těch nejnáchylnějších skupin kaktusů. Pokud jste nuceni zimovat kaktusy v bytě, pravidelně se podívejte, zda se v důsledku vyšších teplot nevytahují. Pokud začne temeno  růst, musíte kaktus bezpodmínečně přenést do chladnějšího prostředí!
   U teplomilných rodů (Discocactus, Melocactus, Uebelmannia aj.) kontrolujeme často, zda nedošlo k poklesu teplot. Trvalejší snížené teploty by je bezpečně zahubily. „Listové“ kaktusy, jako např. Rhipsalis či Schlumbergera, zimujeme nejlépe v bytě a občas je mírně zalijeme, jelikož odpar z jejich stonků je přece jen větší.
   V případě, že počítáte s větším přesazováním rostlin v jarních termínech, můžete si rostliny připravit k této práci již teď. Vyjměte je z květináčů, očistěte kořeny a ponechejte je stát narovnané v bedýnkách. Na jaře budete překvapeni násadou nových čekacích kořínků, které v čerstvém substrátu ihned nastartují zdravý růst kaktusu. Jestliže vlastníte výsevní zářivkový aparát, je nejvhodnější čas začít s výsevy. Za tři měsíce budete mít připraveno velké množství semenáčků, které odstartují sezonu s velkým náskokem oproti semenáčkům vysetým až zjara. 

Únor
   Podle kalendáře nejkratší v roce, ale při kaktusářově čekání na jaro příšerně dlouhý a nepříjemný měsíc. Kaktusy už mají tmavé zimy také dost a těší se na sluníčko. V této době je potřeba zvýšenou měrou kontrolovat rostliny, které nevypadají příliš zdravě, protože seschlé tělo popř. Hnědé skrvny signalizují rozvoj škůdce nebo choroby. Právě teď se mohou projevit velmi neblaze škody páchané kořenovkou, sviluškou nebo nějakou houbovou chorobou, protože zimováním oslabené kaktusy nejsou schopny čelit jejich útoku. Jestliže takovouto rostlinu objevíte, ihned ji izolujte, aby nedocházelo k dalšímu šíření a zajistěte ošetření. V případě kořenovky je nutné vyjmout rostlinu ze substrátu, očistit kořeny a aplikovat některý z doporučených insekticidů. Na svilušku použijeme některý akaricid a v případě, že je rostlina napadena houbovou chorobou, musíme provést „chirurgický“ zákrok a do rostliny říznout. Ostrým nožem nebo skalpelem postupně odřezáváme napadené části kořenů směrem k temenu. Dokud se ve stonku objevují hnědá místa, musíme řezat a řezat do zdravého. Mnohdy se stane, že z původní rostiny nezbyde mnoho, ale máme přece jen naději, že rostlinu zachráníme třeba roubováním nebo zakořeněním na okně v misce s pískem.
   Kromě zdravotního stavu rostlin kontrolujeme také teploty v zimovišti kaktusů. V únoru mohou totiž přijít obzvláště chladné dny, kdy teplota klesá hluboko pod bod mrazu. Ve volných chvílích můžeme vymývat použité květináče, přičemž bychom měli dbát zvýšené pozornosti, pokud byla na kořenech kořenovka. Pak tyto květináče namočíme do některého insekticidu a poté opláchneme vodou. Je docela možné, že již koncem února při pečlivé kontrole stavu rostlin zjistíte, že u některých kaktusů se objevují první poupata! Mezi nedočkavce patří např. Rod Rebutia, ale také některé turbinikarpusy, jako třeba Turbinicarpus pseudopectinatus.

KV - Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení