Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Chcete si pořídit potkana?

Jestliže patříte mezi začínající nebo budoucí chovatele, vězte, že potkan je plnohodnotné zvíře, ne   nenáročná chlupatá hračka. Počítejte s tím, že tu a tam doma něco zničí a těžko je to odnaučíte, občas ho musíte vypustit na procházku po pokoji. Potkan je společenské zvíře a nelze ho chovat o samotě. Aby byl život vašeho potkana spokojený, potřebuje společnost jedince stejného druhu. Kde se najde prostor pro chov jednoho potkana, najde seprostor i pro dva. Často je totiž pravdou opak, ze samotného potkana se kvůli psychickému strádání stává kousavý mrzout, zatímco chovatel dvou potkanů se raduje z dua přítulných, veselých zvířátek. Potkani nemají silný, typický zápach jako např. myši nebo kočky, přesto jsou také trochu cítit. To vše mějte na paměti, dříve než se vydáte do zverimexu a potkana si pořídíte. 
 
Správný jídelníček –nekrmte potkany ničím, co by jim mohlo uškodit, a dávejte pozor, aby netloustli. Nezapomeňte také, že potkani potřebují dostatek tekutin – zvláště v létě pozorně hlídejte obsah a kvalitu vody v napáječce.
Bezpečná klec – při zařizování klece si můžete pustit fantazii „na špacír“ podle libosti, potkani ráditráví volný čas hrou a sportem. Nezapomínejte ovšem na bezpečnost, nikde nesmí být žádné ostréhrany, rohy či vyčuhující hřebíky, všechno co by mohlo spadnout řádně upevněte (to platí zvláště pro
patra, běhací kola, šplhací větve a další velké a těžké věci). V kupovaných klecích často bývají na dně i v patrech drátěné rošty, ty odstraňte, bývají totiž příčinou různých poranění, otlaky počínaje azlomeninami konče.
Dobrá podestýlka – ač se to nezdá, nevhodná podestýlka může napáchat mnoho škod. Ta pravápodestýlka je bezprašná, neobsahuje žádné potenciálně nebezpečné chemické látky (včetně pryskyřic, obsažených ve dřevě) a nehrozí od ní ani poškození mechanické (není v ní nic tvrdého a ostrého, například třísky nebo pichlavé hobliny). V opačném případě se můžete dočkat kožních problémů, podráždění sliznic, zánětů spojivek, podráždění horních cest dýchacích a drobných poranění, ze kterých se mohou vyvinout větší a houževnatější potíže. Podestýlek je na trhu velké množství, ideální je ta z drcených kukuřičných vřeten nebo steliva do kočičích záchodků. Naopak nevhodné jsou hobliny nebo dokonce piliny. Pro staré nebo nemocné potkany se hodí čistýbalicí papír nebo hadry (staré prostěradlo, tričko), které se sice hůře udržují, ale jsou pohodlné a zcelabezpečné.
Hygiena – není jistě třeba připomínat, že potkaní bydlení je třeba pravidelně uklízet. Podle potřebyměňte podestýlku, z moči se – zvláště v teplých obdobích – uvolňuje čpavek, který má špatné účinky na sliznice. Zdravé není ani povalování v promočeném a zapařeném hnízdečku, což potkani s oblibou činí a vůbec jim to nepřijde divné, takže to musí ohlídat chovatel. Jednou za čas (podle počtu potkanů a stupně nepořádku jednou za 1 – 2 týdny) je potřeba všechno zařízení umýt.
Klima – nenechte si od nikoho namluvit, že potkani v kanálech přece také žijí v mrazech i vedrech, anevadí jim to. Naopak, doma chovaní potkani jsou velmi choulostiví, a je přece v našem zájmu, abybyli zdraví a žili co nejdéle. Potkani velice špatně snášejí průvan, na to pozor zvláště u klecí, kdenejsou nijak chráněni. Nejlépe jim vyhovuje teplota pokojová a vyšší, přičemž nemocní, staří a malípotkani by měli mít tepleji, protože nemají tak dobrou termoregulaci.  V zimě je chraňte před chladem (máte-li doma z úsporných důvodů pokojovou teplotu 15 °C, dejte potkanům boudičku a dostatek hadříků a papírků na zateplení, nebo jim přitopte – viz kap. 11.4.2), v létě je nevystavujte přímému slunci a nepouštějte na ně ventilátor. V chladných bytech není od věci potkanům přitápět, některým jedincům stačí opravdu málo (přechod z teplého letního počasí do chladnějšího babího léta) a rozvine se u nich onemocnění dýchacích cest nebo zápal plic.
Parazité – chlupatá zvířata často trpí různými vnějšími parazity, nemá však smysl proti nim bojovat permanentně, tj. pravidelně potkany stříkat přípravkem proti parazitům. Zbytečně byste tím zatěžovali jejich organismus. Můžete při úklidu vystříkat Biokillem klec a zařízení, ale než pustíte potkany zpátky, všechno důkladně opláchněte a nestříkejte přípravek na nic, do čeho by se mohl vsáknout (papír, dřevo) Máte-li podezření na parazity, poraďte se s veterinářem, který vám doporučí vhodný přípravek a postup. 
Stříhání drápků a péče o pokožku – tuto zdánlivě bezvýznamnou složku preventivní péče nepodceňujte. Někteří potkani mají drápky krátké a na špičce zakulacené, v takovém případě nenípotřeba je stříhat, hodně potkanů má ovšem drápy delší a poměrně ostré. Když se takovými drápyškrábou, vyrábějí si na kůži škrábance a oděrky, do kterých si zároveň zanášejí špínu. Ranky se paklehce zanítí a začnou svědit, což vede potkana k dalšímu a ještě intenzivnějšímu škrábání. Výsledkem je spousta stroupků, ale i vážnější poranění, abscesy a holá mokvající místa. Ostré drápy proto pravidelně stříhejte, stačí samozřejmě na zadních nohách (hlavně prostřední tři prstíky), předními se potkani nedrbou, a postižená místa dezinfikujte (dezinfekcí v rozprašovači, např. Septonexem, vatičkou namočenou v Septonexu či peroxidu).

KV -  Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení