Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Border kolie a jejich udivující inteligence

Ze psů, kteří s námi žijí již od nepaměti, se stali postupně naši nejlepší přátelé a pomocníci, umí nás překvapit, zachránit jsou neskutečně věrní, bohužel někdy také první po ruce, na kom si vyléváme svou zlost. Ale věděli jste, že s tím, jak se vyvíjí lidská inteligence, se také vyvíjí inteligence psí? Podle serveru ScienceNews se při univerzitních pokusem ukázaly jako „geniální“ především Border kolie. Dokázaly totiž přiradit neznámé slovo neznámému předmětu pomocí vyloučení známého! A také přinesly předměty po ukázání fotografie!

Border kolie patří obecně k inteligentním psím plemenům. Známá je například Border kolie Rico, která se naučila znát názvy asi 200 předmětů a po zadání jména aportovat správný z nich. Rico dokonce umí to, že když dostane za úkol přinést předmět, který je označen zatím neznámým jménem, vybere ho mezi známými (tedy se jedná o myšlenkovou operaci vyloučení: musí to být tohle, protože to není ani tohle, ani tamto). Navíc si přitom toto nové slovo s předmětem spojí a nadále ho „zná“.

Kolem těchto schopností existuje celá řada dosud otevřených otázek: tak například – mohl by se Rico naučit předmět ne-přinášet, eventuálně s ním namísto aportování podniknout nějakou jinou akci? Dokázal by spojit název i s jinými věcmi než s malými předměty, které se dají přenášet? Každopádně jazykové dovednosti této border kolie jsou srovnatelné s šimpanzi či gorilami. Faktem ale také zůstává, že lidské děti se učí jazyk ještě i jinak, než jen pojmenováním a ukázáním.Nyní border kolie prokázaly další schopnosti. Ukázalo se, že dokážou z vedlejší místnosti přinést předmět, který jim člověk ukáže. Nedosti na tom, předmět nemusela být přesná kopie, ale i zmenšená verze, „zástupný symbol.“ Podařilo se dokonce naučit psa, aby předmět přinesl poté, co mu byla ukázána jeho fotografie; to však dobře zvládla pouze jediná border kolie a ostatní s tím i po tréninku měly potíže. Nicméně i k nejjednodušší verzi, přinesení předmětu po ukázání repliky, bylo psa třeba vycvičit.

Experiment provedla Juliane Kaminski se svým týmem na Max Planck Institut for Evolutionary Anthropology v Lipsku. Šimpanz nebo delfín v takovém testu selže, protože po ukázání fotografie nepochopí, že po něm něco chceme. U psa jde tedy nejen o doklad inteligence, ale i toho, že má zakódovanou snahu člověku vyhovět.

Otázka: Dokázal by se pes naučit přinášet věci „stejné kategorie“, tj. třeba po ukázání jedné bačkory přinést jinou, vizuálně nepodobnou? (Tedy za předpokladu, že by předtím věděl, že oboje jeho pán nosil na noze.) Dokázal by obecně pochopit, že jeden objekt může jiný zastupovat/reprezentovat?

U border kolií je známo i učení psů jiným psem. Jeden experiment je zvlášť udivující: když měl hafan kutálející míček v tlamě klacek, další psi reprodukovali činnost tak, že nesli míček v tlamě, což je pohodlnější („on by ho také nesl v tlamě, ale nemohl, protože tam má klacík“). Naopak, když pes s prázdnou tlamou míček kutálel, začali ho rovněž kutálet („asi jde o to míček kutálet, jinak by ho přece vzal do tlamy“). Těžko to označit jinak než za logickou dedukci, také to vypadá jako důkaz modelu světa, v němž jsou zahrnuty i existence cizích myslí.


KV-Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení