Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Bezpečné převážení kola v autě

 Než si nosič zakoupíte, je dobré si dopředu ujasnit několik věcí – zejména to, kolik kol budete chtít převážet a jakým způsobem. Tomu pak budete muset přizpůsobit vaše vozidlo. Výběr nosiče tedy závisí především na možnostech vašeho automobilu. Na výběr je v dnešní době z několika typů nosičů, z nichž některé se montují na střechu, jiné na tažné zařízení, na zadní dveře anebo do nákladového prostoru. Každý z těchto typů má své výhody i nevýhody, proto je nutné si je před nákupem pečlivě prostudovat.
Jednotlivé nosiče se od sebe liší maximálním počtem přepravitelných kol. Střešních nosičů je možné použít i více najednou a jste limitováni pouze šířkou střešního nosiče. Ostatní nosiče pak mají svou maximální kapacitu, kterou lze v některých případech zvyšovat pomocí adaptérů.

Střešní nosiče kol
Tento typ přepravy kol je asi nejčastější a nejoblíbenější a to hlavně proto, že je i nejlevnější. Jde o pohodlný způsob přepravy, který má svou výhodu také v tom, že udržuje kola poměrně v čistotě. Nejsou znečišťována prachem a vodou ze silnice. Takto můžete přepravovat 3, maximálně pak 4 kola. K tomu, abyste mohli mít namontován nosič na střechu vozu, však musíte na autě mít střešní nosič, neboli tzv. zahrádku, což je považováno za nevýhodu. Za další nevýhodu je možné považovat fyzicky o něco náročnější montáž a demontáž vzhledem k umístění nosiče ve výšce. Zvednutím výšky vozu se také samozřejmě zvýší jeho spotřeba. Pokud tedy máte na střeše auta střešní nosič, sáhnete s největší pravděpodobností po střešním nosiči kol. Výjimkou však může být situace, kdy máte úzkou střechu a na ní ještě široký autobox. Kvalitní střešní nosiče kol pořídíte v průměru kolem 2000 Kč.

Nosiče kol uvnitř auta
V některých autech lze kola přepravovat uvnitř vozidla. Jde zejména o vozidla typu combi, van, SUV a další s podobně velkým nákladovým prostorem. Pokud i vy vlastníte tento typ auta, určitě se vám vyplatí pořídit si nosiče kol do nákladového prostoru. Tento typ nosiče vám umožní převážet většinou dvě kola. Velkou výhodou je fakt, že kola převážíte v naprosté čistotě uvnitř vozu, kde se nemají jak zašpinit a také mají uvnitř vozu zvýšenou bezpečnost. Navíc, pokud máte ve vozidle ztmavená skla, nikdo se nedozví, že nějaká kola převážíte. V tomto případě nemusíte vlastnit žádné tažné zařízení, z auta vám nic nepřečnívá a nic nebrání ve výhledu. Jedinou nevýhodou této formy přepravy je snad jen to, že se vám zmenší využitelný objem kufru. Tyto nosiče pořídíte od 1000 do 2500 Kč.

Nosič na tažné zařízení
Abyste mohli kola přepravovat tímto způsobem, musí být vaše vozidlo vybaveno tažným zařízením neboli tzv. koulí.  Na tažné zařízení se připevní držák, který je poté schopen pojmout od jednoho až po čtyři kola. Nosiče pracující na tomto principu mají výhodu v tom, že se kvůli nim nezvyšuje spotřeba auta, jako je tomu u nosičů na střechu. Navíc montáž i demontáž kol na zařízení je velmi jednoduchá. Mezi nevýhody patří zvětšení délky vozu, zhoršený výhled dozadu a špatný přístup do kufru. Na kola se také chytají veškeré nečistoty, prach a voda ze silnice. Kola tak to příjezdu do cíle mohou být opravdu špinavá a budou potřebovat očistu. Tyto nosiče v lepší kvalitě pořídíte za cca 10 tisíc korun, levnější se pak dají sehnat i za 2000 Kč.

Nosiče na zadní dveře
Pokud jste si ani doteď nevybrali, je pro vás poslední možností pro převoz kol namontování nosiče na zadní dveře vašeho automobilu. Můžete tak převážet až tři kola najednou. Výhody tohoto způsobu jsou stejné jako u nosičů na tažné zařízení a navíc k tomu nepotřebujete vlastnit žádné tažné zařízení. K nevýhodám patří opět špatný výhled dozadu, zvětšení délky vozu a velmi špatný až nulový přístup do kufru. Čistota vašich kol v tomto případě také docela utrpí. Tento systém je však nevhodný pro vozy s karoserií sedan. Nosiče kol na zadní dveře tak lze používat jen u některých typů vozidel, navíc každý model auta má jinou nosnost dveří a tedy i maximální kapacitu. Cena těchto nosičů se pohybuje od 4 do 6 tisíc korun.
Abyste předešli nepříjemnostem v podobě krádeže vašich kol, je dobré si vždy vybírat z modelů nosičů kol, které nabízejí uzamknutí kola. Ne u všech nosičů tomu tak je. I když není zabezpečení před zloději nikdy stoprocentní, bezpečnostní zámky alespoň zajistí znatelné zdržení případných nenechavců. Přestože takovýto systém vlastníte, neměli byste nechávat svá kola bez dozoru. V případě, že se stavujete například do restaurace na jídlo, sedněte si vždy tak, abyste měli na své auto a kola výhled z okna a mohli je očkem hlídat. Zámek totiž není žádná jistota, že o svá kola nepřijdete, kdo bude zručný a bude chtít kola ukrást, tak se mu to s největší pravděpodobností stejně podaří. Zámky slouží pouze ke zkomplikování a zpomalení zlodějských akcí.

Kde nosiče kol sehnat?
Rozhodně bychom doporučili vyhnout se lákavým nabídkám od neznámých výrobců, které je možné vidět v některých supermarketech. Většinou se totiž jedná o nepříliš kvalitní výrobky, z velmi špatných a nevhodných materiálů, které rychle podléhají korozi. Vždy je třeba myslet na to, že špatně upevněné kolo může být vážnou hrozbou pro okolí. Může vám uletět například ze střechy auta, v tom nejhorším případě dokonce zavinit vážnou dopravní nehodu. Také proto byste na těchto výrobcích rozhodně neměli šetřit. Při jízdě s kolem připevněným k autu je třeba být velmi opatrný a hlavně průběžně kontrolovat upevnění.
Za nákupy je tak lepší vyrazit do některého obchodu s autodoplňky. Mezi známé a hodně doporučované firmy zabývající se výrobou nosičů na kola patří Thule, Hakr, Atera, BöHM nebo Elite. Někteří výrobci již kromě samotných nosičů nabízí i rozsáhlý doplňkový program, jako jsou nejrůznější ochranné obaly a návleky na kola, které zabraňují jejich znečišťování.

KV - Ilustrační foto:thulestorebotany.com.au/stresninosice.cz

Komentáře

Magic seats - Honda Civic/Jazz

Ještě lze kola převézt v prostoru zadních sedaček u Hondy Civic/Jazz (http://8g.hondaclub.cz/sites/8g.hondaclub.cz/files/u512/jedno_kolo_1.jpg). Máte někdo jinou zkušenost z originálního řešení jiných automobilek, vycházející vstříc nám cyklistům?

Přihlášení