Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Aby vaše zahrada omamně voněla

Aby vaše zahrada omamně voněla

Rostliny s vonnými květy vydávají vůni prostřednictvím svých květů; příkladem jsou růže nebo šeřík. Typické rostlinny s vonnými listy jsou molice (Plectranthus) a kasie (Cassia). Jsou i rostliny, které voní pouze při dotyku nebo když mnete listy mezi prsty, jako například některé bylinky. Některé rostliny voní ve dne, jiné jen v noci. Přes den voní květiny převážně proto, aby nalákaly za teplého, slunného počasí hmyz. Večerní voňavky využívají k opylení noční hmyz, a proto uvolňují vonné látky až po západu slunce a pak během noci.
Správné stanoviště – tam, kde pobýváte nejraději
Pro bujný růst vašich rostlin jsou samozřejmě nejdůležitější světlo (pokud možné plné oslunění) a zdravá půda. Stejně jako většina letniček tedy potřebují i vonné rostliny dostatek slunečního svitu, neboť při dostatku tepla a slunce voní jejich květy intenzivněji. Proto by měly být záhony pro tyto rostliny zakládány tak, aby nebyly stíněny domem, zdmi, ploty nebo vysokými stromy. Vonné rostliny pěstujte nejlépe v závětří, aby vůně příliš rychle neodvála. Nejvíce voníci květiny by měly stát v prvních liniích, aby se jejich vůně co nejvíce uplatnila. To nejlepší umístění je tam, kde pobýváte nejraději, popřípadě nejčastěji. Při pěstování na terase a balkoně dbejte na to, abyste to s koncentrací vůní nepřehnali

Čtyři základní kategorie vůní
Jak intenzivně rostlina voní, je samozřejmě závislé na množství současně kvetoucích květů. Vůně lze rozdělit do čtyř hlavních kategorií.
Květinové – fialky, karafiáty, růže, šeřík, jasmín
Kořenné – otočník, máta, šalvěj, levandule, tymián, molice
Ovocné – citroník, pomerančovník, jabloň, jahody
Pryskyřicové – smrk, borovice, cypřiš

Největší voňavky do vaší zahrady

Laločnice přímořská – pochází ze Středomoří. Základní barva květů je bílá, kultivary jsou v odstínech růžové, purpurové a fialové. Při dobré péči kvete po celé léto. Je to nízká letnička (max. 20 cm), proto je vhodná jako půdopokryvná rostlina nebo jako podsadba pod květiny na kmínku, např. pod růže nebo fuchsie. Lze ji ale také vysazovat například mezi tulipány a mečíky. Vysadíme-li ji na okraj nádoby nebo vyvýšeného záhonu, získá tvar převislé rostliny. Jestliže budete pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, odmění se vám laločnice bohatým kvetením až do podzimu.
Vůně: květy vydávají silnou medovou vůni.

Durman – tato stromu či keři podobná rostlina je v našich zeměpisných šířkách vhodná pouze k pěstování v nádobě, neboť v zimě je třeba ji uklízet. Roste velice rychle a tvoří nálevkovité květy v barvách oranžové, žluté, růžové nebo bílé. Ty mohou dosahovat délky až 30 centimetrů. Velké listy působí dekorativně, na podzim však opadávají. Durman, zvaný též „andělské trumpety“, dává přednost slunným, chráněným místům např. na terase, na balkoně nebo v zádveří.
Vůně: velice intenzivně voní zvečera květinovou vůní.

Zavinutka – tato velice nápadná a poněkud legračně vyhlížející květina pochází ze Severní Ameriky. Původně tato trvalka „patřila“ mezi bylinky. Však také jsou zavinutky dosud k dostání ve specializovaných zahradnictvích-bylinkářstvích. Nově vyšlechtěné barevné odrůdy se ale pěstují již jen jako okrasné rostliny. Čtyřhranné stonky mohou být podle druhu vysoké od 80 do 140 cm a květy jsou v různých tónech červené, růžové až fialově nachové. Zavinutka kvete od června do října. Jako většina letních květin upřednostňuje slunnou polohu. Půda by měla být vlhčí, ale zavinutka se spokojí i se sušší půdou.
Vůně: hořce kořenná.

Lilie – jsou to mrazuvzdorné víceleté cibuloviny. Existuje mnoho odrůd téměř ve všech barvách kromě černé a modré. Květy jsou trubkovité, pohárkovité, miskovité a turbanovité, obrácené vzhůru či do stran nebo převislé. Lilie jsou ideální k řezu, při řezu však dejte pozor, abyste neseřízli příliš listů, a tak rostlinu neoslabili.
Vůně: lilie voní intenzivní květinovou vůní, obzvláště večer.

Lantana, libora - na plném slunci tento keř kvete od jara do podzimu drobnými trubkovitými květy v kulovitých květenstvích Lantana má rozmanitě zbarvené květy (oranžové, růžové, purpurové, žluté a bílé). Rostliny s růžovými pupeny změní později barvu květů na ohnivě červenou nebo fialovou. Vyžadují plné slunce a výživnou, dobře propustnou půdu. Můžete je vysadit na záhon nebo do nádoby.
Vůně: lantany nešetří se svou intenzivní nasládlou vůní.
 
Otočník - tato brutnákovitá rostlina původně pochází z Peru, kde roste jako polokeř. U nás známe otočník jako vysokokmínek nebo jako nízké rostliny, které lze na konci května vysazovat na záhony. Tato neopadavá rostlina má olivově zelené listy, fialové květy jsou v hustých plochých květenstvích. Odstraňováním odkvetlých květenství podporujeme tvorbu nových bočních výhonů s květy. Kvete od července do září. Nejlépe se otočníku daří na slunném, před větrem chráněném místě, ani polostín mu však nebrání v bujném růstu. Podle formy vzrůstu lze otočník pěstovat i v truhlících nebo miskách a kombinovat jej s jinými květinami.
Vůně: otočník voní velice intenzivně po vanilce.

Plumerie – exotická rostlina, většinou opadavé keře a stromy s masitými větvemi. Silný hlavní kmen, na jehož vrcholu jsou listy i květy, neroste příliš rovně. Kvete vonnými květy, které mají odstíny žluté, oranžové, růžové, červené a bílé barvy. Na Havajských ostrovech se z těchto květů váže 80% světoznámých kvetoucích girland. Tato původně tropická rostlina miluje slunce a teplo. Nejlépe prospívá na terase, chráněné před větrem a deštěm. Protože nesnáší mráz, ba ani chlad, přezimujte tuto skvostnou rostlinu na světle a v teple (10-20°C). Bude-li mít plumerie dostatek tepla (např. ve vytápěné zimní zahradě), pokvete vám po celý rok. Zalévejte střídmě nevápenitou, například dešťovou vodou. Vyvarujte se přemokření a mírně přihnojujte.
Vůně: plumerie šíří velmi pronikavou vůni po marcipánu a kokosu.

  KV                                                       Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení